gauss

memocad

Üye
elimde trafo hesabı yapan bir program var Türk yapım basit bir program içeriğinde primer sekonder giriş voltajı çıkış voltajı,akımları,gücü giriliyor ve sarım sayısı primer sekonder izole kablo çaplarını kullanılacak sacın ve makaranın ölçülerini veriyor
benim sorum gauss gauss değerini 10000 sacın kalitesine göre 15000 arasında bunu biliyorum daha fazla değerde sac ısınır ben gauss değerini 15000 aldığımda sipir sayısı örn.pr6000 sk 500 kablo çapları pr1.5mm sk6mm iken gauss değerini 100000 yapınca sipir sayısı pr800 sk 30 kablo çapları pr3.5mm sk15mm oluyor diyelimk, bu trafoyu yaptık gücüde 500watt gauss'u 100000 alınca sac ısınır diyelimki onuda bir şekilde ısınmasını önledik peki bu sarım sayısı düşüşü aynı zamanda sac ölçülerindeki düşüş ve kablo çaplarındaki artışın bobini yakarmı ? ve trafo ortalama %90-100 verimli olurmu daha da kısa soracak olursak ben sipiri az sayıda tutmak izole tel kalın olsun sacın ölçüleri 100000 değere göre olsun varsın trafo aşırı ısınsın ben onu soğuturum ama güç giriş 500W ise çıkışta 450-500W arası olsun bu sizce mantıklımı ? bu konu ve gauss hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
gausun 10000 veya 15000 olması iletken kesitini etkilemez iletken kesitini etkileyen tek faktör trafonun gücüdür,trafo gücünde iletken kesiti kullanmassan trafo ısınmaya gider,nüvenin gausu sadece spir sayısında artma veya azalmaya yol açar,nüven çok iyi olursa spir azolur dolayısıyla buda maliyete yansır yeterli bilgi oldu sanırım ekstra soru varsa bekliyorum

Nuvelerinin watt kayiplarinin dusuk,yani gauss degerlerinin yuksek olmasini istiyorsan ki buda iletken kesitini kesinlikle ETKILER (iletimdeki kayip nekadar dusuk ise bu gauss un yuksek oldugunu gosterir) kullandigin sancin kalitesinin yaninda tavliyacagin firin, ve firin isisida cok onemlidir.Unutmakli iyi tavlanmis bir nuvenin gauss degeri (1.7 veya 1.5 Tesla daki Watt kayiplari) hic tavlanmamis,yada kotu tavlanmis bir nuveninkinden cok cok daha iyidir.Bu tamamen senin trafonun gucunu etkiler ve son derece onemlidir.Voltaj trafosu imalatindan spir sayisini uc - bes belki degistirebilir ama hassas ( 0,2 veya 0.5 class) bir akim trafosu imalati icin spir sayisindan cok kullanicagin sacin miktarini dusurur ki zaten sac taki dusus sana gercek maliyet kazancini getirir.
Saygilarimla

cvp için çok tşk arkadaşlar.

stranger ' Alıntı:
Nuvelerinin watt kayiplarinin dusuk,yani gauss degerlerinin yuksek olmasini istiyorsan ki buda iletken kesitini kesinlikle ETKILER (iletimdeki kayip nekadar dusuk ise bu gauss un yuksek oldugunu gosterir) kullandigin sancin kalitesinin yaninda tavliyacagin firin, ve firin isisida cok onemlidir.Unutmakli iyi tavlanmis bir nuvenin gauss degeri (1.7 veya 1.5 Tesla daki Watt kayiplari) hic tavlanmamis,yada kotu tavlanmis bir nuveninkinden cok cok daha iyidir.Bu tamamen senin trafonun gucunu etkiler ve son derece onemlidir.Voltaj trafosu imalatindan spir sayisini uc - bes belki degistirebilir ama hassas ( 0,2 veya 0.5 class) bir akim trafosu imalati icin spir sayisindan cok kullanicagin sacin miktarini dusurur ki zaten sac taki dusus sana gercek maliyet kazancini getirir.
Saygilarimla
tel kesitini etkilemez arkadaşım,sadece sipir sayısını etkiler,örnek olarak 15000 gauss luk saca göre saracagın spir sayısını 10000 gaussluk bir saca uygularsan trafoda sadece kayıplar fazla olur dogal olarak oda trafoda ısı olarak kendini gösterir ve trafoda verim düşer yani 500 watt güçte degilde 450 watt güçte bir trafo yapmış olursun,Uk dedigimiz kısadevre gerilimini yükseltmiş olursun oda sana güç kaybı olarak geridöner ... saygılar

Arkadasim bu transformatoru sen hangi hesaba gore yapiyosun.Yani sacin gauss degerinin (bir nevi kalitesinin ) yuksek olmasi ile saracagin trafonun spir sayisini nasil ayarliyosun bunu anlatirmisin lutfen

stranger ' Alıntı:
Arkadasim bu transformatoru sen hangi hesaba gore yapiyosun.Yani sacin gauss degerinin (bir nevi kalitesinin ) yuksek olmasi ile saracagin trafonun spir sayisini nasil ayarliyosun bunu anlatirmisin lutfen
arkadaşım anlatırımda [email protected] msn ile bana ulaşırsan sevinirim anlatması uzun sürer trafo basit görünsede çok kompleks bi yapı ben trafo imalatçısıyım trafo adamda kafa bırakmıyor bana ulaş yeter görüşürüz

Yok yok sen anlat ben anlarim arkadasim merak etme sen. Hem bu sayede bir cok kiside bilgilenmis olur.Zaten bogle sitelerin asil amacida bu bilgiyi paylasmak ve gerekli ise tartismak degilmi.Ya bide oktaycim trafo imalatcisi olduguna gore Emek,Unitrans, Alce gibi sirketleri duymussundur sanirim.Bende bu saydigim sirketlerden birinde 1983 yilindan beri Trafo uretiyorum.Yok hani sende merak ettigin bir nokta olursa hic cekinmeden msn den bana ulasabilirsin.. [email protected]
gorusuruz.

o şirketleri duydum,1983 yılında bu işe girmişsin arkadaş yaşını bilmiyorum saygısızlık etmiş olmim:) benim geçmişim okadar eski degil,3 yıldır bu işin içindeyim ama çözemedigim trafo arızası yoktur,trafonun herşeyini çözdüm elbetteki eksik kalan yanlarımız vardır ve olucaktır,amaçta burda eksiklerimizi en aza indirmek olmalı,trafoyu hesapladıgımız bikaç formül var sende biliyor olmalısın,nüve kesit seçimi çok önemli daha dogrusu trafonun ana temeli kesit seçiminden başlar,örneklerle işi basite indireyim diyelim 50 kVa trafo için 10000 gausluk sacda kesitin atıyorum 100mm çıktı sipirin yzn saracaksın tabi,42 sipir,yine sacın 15000 gaus olsun kesitinde 100mm den küçük olacak tabi nüve kaliteli ya 90mm çıktı ve sipirin 35 sipir,sen 35 sipiri 10000 gausluk saca uygularsan nolur,olacagı sadece demir kayıplarında artış,nüveye yüklenme nüvede ısı tabiki,ha trafo çalışırmı gayet güzel çalışır,ama 5yıl dayanacak ürün 2yıl dayanır,50 Kva lık trafo teste girdimi 45 kva görünür,standandart kısadevre gerilimi örnek 33 kilovatta %4 diyelim oda ortalama 1485 volt yapar gauss düşerse bu gerilim artar garilim artarsa kayıplar fazla olur.yüzeysel anlatım anlaşılmıştır umarım

arkadaşlar bu hesabı bir program ile yapıyordum işin açıkcası makinacıyım bir trafo lazım oldu programda hesaplatıyordum gaus değerlerini anlamamıştım programı sildim adınada hiç dikkat etmedim ama verilen ölçüleri 3boyutlu çiziyordu ve simüle ediyordu
trafo yapmama gerek kalmadı çünkü zaman yetmediğinden hazır aldık mecburen
ilginiz için tşk.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular

Geri