Mikrodalga fırın trafosu

mkunal

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin .
Amacım yaklaşık 0.5 mm - 1 mm çapında teli elektrot niyetine eriterek ince saç veya profil gibi parçaları birbirine sabitlemek için kulanabileceğim bir kaynak makinesi yapmaktı . Hurdacıdan aldığım Mikrodalga fırın trafosunun sekonderini kesip çıkardıktan sonra primeri şebekeye bağlayınca uğultu ve titreşim yapıyor ve yaklaşık 2.5 A akım çekiyordu . Ben de boşta bu kadar akım çekmemesi lazım , sargıda deformasyon var heralde dedim ve nüveyi açmadan primeri de kesip attım ( yaklaşık 245 tur çıktı ) .
Daha sonra basit bir deneme için pvc izoleli 0.75 mm2 kesitli kablo ile 20 sarım sardım , ancak çebekeye bağladığım anda sigorta atıyor . Trafonun neden bu kadar yüksek boşta çalışma akımı çekiyor anlamadım , ne dersiniz bu konuda . ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
20 sarımda elbette sigorta atar. Sizin giriş geriliminiz yüksek gerilim. O giriş sarımı söktüğünüz sipire yakın olmalı.

Mikrodalga trafoları daha farklı trafolardır. Daha küçük ama daha verimlidirler. 2.5 amper çekmesi normaldir bence. Çünkü ciddi ısıtma yapabilen bir ürün. O kadar gücü nereden alacak?

Keşke pirimeri sökmeseymişsiniz. Bence 250 tur pirimeri tekrar sarın. Ama aynı boyutta sarabilirmisiniz emin değilim.

20 sarımda elbette sigorta atar. Sizin giriş geriliminiz yüksek gerilim. O giriş sarımı söktüğünüz sipire yakın olmalı.

Mikrodalga trafoları daha farklı trafolardır. Daha küçük ama daha verimlidirler. 2.5 amper çekmesi normaldir bence. Çünkü ciddi ısıtma yapabilen bir ürün. O kadar gücü nereden alacak?

Keşke pirimeri sökmeseymişsiniz. Bence 250 tur pirimeri tekrar sarın. Ama aynı boyutta sarabilirmisiniz emin değilim.
2.5 A akımı sekonder sargı yokken yani trafo boşta iken çekiyordu , bu fazla değilmi .

2.5 A akımı sekonder sargı yokken yani trafo boşta iken çekiyordu , bu fazla değilmi .
20 sarım primer olursa sigorta atar.
Sonuç=Şebeke kısadevre
Trafo primerini yeniden sarmayın. Randımanlı Olmaz.
Not: Cesaretinize hayran kaldım.

Trafolar sekondersiz çalışmaz.Sekondersiz çalıştırdığın için ötüyor.
Primeride kesmişsin.Hayırlı işler.

Sen en iyisi bir adet daha trafo al, bu sefer sağını solunu kesme.Sadece sekonderi kes yeni sargını sar kullan.

Arkadaşlarımızında belirttiği gibi sizin sekonder sargıyı sökmüş olmanız manyetik akının nüve üzerinde kalması bu akımı çekmesine neden olabilir. Seste keza boşta olduğu için bobin bir elektromıknatıs gibi davranmış.

kolay gelsin.

Elimde 1mm çapında 25 m. bobinaj teli var , (kestiğim primerin tel çapı yaklaşık 0.9 mm idi ). Bu tel ile yaklaşık 110 tur primer , 1x10mm2 NYAF kablo ile 6 sipir sekonder sargının her 2 turundan bir kademe çıkarıp 4-8-12 V luk 3 farklı çıkış almayı düşünüyorum. 20-40 A arası akım alabilirsem çapı 0.5-1 mm lik toplu iğne yada bakır tel ile kaynak yapılırmı acaba ? .

yeni sekonder olarak 2-3 sarım deneye bilirsin çok damarlı kalın 200 amper akü kabloları oluyor onlardan sarmak daha mantıklı herkes öyle yapıyor tam kesitini bilmiyorum

Yukarıda 245 tur demişsin primere şimdi 110 tur sararsan yine yanacak.

primer ellemeyeceksin yoksa patlar yada yanar bütün tesisat (sigortalar dandik ise)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri