günlük kayıt tutucam

sawis ' Alıntı:
hesap çok basit
reaktif/aktif=%33
kapasitif/aktif=%20
formül budur.yanisi son okunan değeri ilk okuduğun değerden çıkarıp.kullanılan güç miktarlkarını yukardaki formüllerle % lik dğerleri hesaplayabilirsin.ok
Q/P=%33
C/P=%20

Reaktif güç demek aktif olmayan güç demektir.
Endüktif reaktif güç birimi kVAr
Kapasitif reaktif güç birimi kVAr

Teknikelemanlar olarak birim ve terimlere dikkat etmemiz gerekir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
evet arkadaşlar bizede tedaşdan resmi yazı geldi 01.01.2008 den ihtibaren reaktif%20'yi kapasitif değerinde%15'i geçmemesi gerekecekmiş akyar.gunturkun arkadaşımında dediği gibi sonraya bırakırsak işleri muhtemelen zamanımız yetmeye bilir ve buda maddi olarak bizlere geri döner o yüzden biz çalışmalarımıza başladık inşallah başarılı olacağz herkese kolay gelsin

bu oranları yakalayabilmek için şimdiden statik kompanzasyon sistemine geçmek gerekiyor kondansatörler kontaktör yerine tristör üzerinden anahtarlanıyor ve devreye çok hızlı girip çıktığı için reaktif ve kapasitif oranlarını çok aşağılara çekiyor reaktif %5 kapasitif %1 gibi tristör sıfır geçişlerde tetiklendiği için kondansatörün boşalmasını beklemek gibi birşey söz konusu olmuyor.

maxialem ' Alıntı:
arkadaşlar fabrikanın günlük kompanzasyon kayıtlarını tutucam ama nasıl hesaplandıgını hatırlayamadım hatırladıgım dogrumu bana acil yardım edin

reaktif / aktif % 33 ü aşmıyodu sanırım
capasitif / aktif % 20 yi aşmıyodu öyle hatırlıyorum

birde formül dogrumu onu unutmuşum acil yanıt bekliyorum

maxialem kardeşim şimdi aktif endüktif ve kapasitif sayaçlarını okumalısın okuduğun değeri bir keğıda yaz daha sonra bir gün sonra yine sayaçları oku okuduğun değerleri birbirinden çıkart çıkan sonucu ise ayrı biyere yaz aktif sonuç endüktif sonuç olarak daha sonra endüktifi aktife böl çıkan sonucu 100 ile çarp değeryüzde değerinden çıkıcaktır kapasitifle endüktifi böl çıkan sonucu 100 le çarp buşekilde:

dünkü değerler :
aktif:37419
endüktif:6895
kapasitif:38
bu günkü değerler:
aktif37487
endüktif:6907
kapasitif:38
çıkartacaksın
aktif:68endüktif:12kapasitif:0
endüktifi aktife böleceksin
12/68=0,176471*100=17,6471 sonuçtur
aynı işlemi kapasitif aktif yada kapasitif endüktiflede yapıcaksın
ben kendi işlketmemdeki değerlerleyaptım
tamammı kardeşim umarım işine yarar

Arkadaşlar benim çalıştığım işletmede tedaş görevlisi dün endeks aldı.Şu andan itibaren yeni oranlara göre tüketim yapıyoruz .Bundan sonra gelecek faturada Artık yeni oranları tutturmak için çabalıyoruz.

Arkadaşlar yeni oranlar :Sözleşme gücü 9000w-29950w olanlar için 1 0cak 2008 Re:%33 Kap:%20
Sözleşme gücü 30000w yukarısı olanlar için 1 0cak 2008 Re:%20 Kap:%15

evet verilen hesaplar dogrudur (1)önceki endeks.i(1) gün sorasindan cikarip aynı işlemi reaktıfte yapıyon çikan degerleri reaktifi aktife bölup (100) çarpacan cikan sonuc senın yuzden ok

arkadaşlar bende kaynak atelyesınde reaktıf sorunu yaşiyorum süreklı sinirda neyapmam lazım lutfen yardım şu reaktör konusunu biraz aciklarmısınız elinizde baglantı şeması varmı teşekürler

bize gelen tedaş yazısında 1 ocak 2008 den itibaren 50 KVA üstü olanlar için Endüktif Reaktif %20 ,kapasitif reaktif %15 denmişti. 30 kw değeri nereden çıktı .açıklayabilirmisiniz.

onkurt10 ' Alıntı:
arkadaşlar bende kaynak atelyesınde reaktıf sorunu yaşiyorum süreklı sinirda neyapmam lazım lutfen yardım şu reaktör konusunu biraz aciklarmısınız elinizde baglantı şeması varmı teşekürler
Geçen hafta küçük işletmenin birinin eski mekanik sayacını elektronik sayaçla değiştirdik. DC kaynak makinesiyle deneme yaptık. Devrede hiç kondansatör yok iken sayaç hem indüktif hem de kapasitif yazıyor. Sebebi de şu: Bu utür makinalar harmonik üretiyor. Sayaç ölçümü sağlıklı yapamıyor. Klasik kompanzasyon çözüme tam götürmüyor ama ceza oranını azaltıyor. En garantili çözüm: Harmonik Filitreli Kondansatörler ile Statik Kompanzasyon. Onun da maliyeti (işletmeye göre) en az 3-5 milyarı buluyor. Müşteri ceza ödemeye razı.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri