Güneş pili ve kesintisiz güç kaynağı ile ilgili

neoteam2

Üye
merhaba arkadaşlar elimde bir tane 510 watt kesintisiz güç kaynağı var kgk mantığı şudur dışardan 220volt alır aküyü şarj eder ettikten sonra pcye düzgün 220volt verir elektrik kesildiğinde aküden alır 220ye çıkarır pcye verir şimdi akü 12 v 9 amper ben buna güneş pili takıp gün içinde elektriğimi sağlayabilirmiyim sağlayamazsam neden olması için neler yapmalıyım

guneş pili(solar panel)bağlarsın PC 450 watt guneş panelının 9 m karesı 1 Kwatt güç verır ona gore hesapla

merhaba arkadaşlar elimde bir tane 510 watt kesintisiz güç kaynağı var kgk mantığı şudur dışardan 220volt alır aküyü şarj eder ettikten sonra pcye düzgün 220volt verir elektrik kesildiğinde aküden alır 220ye çıkarır pcye verir şimdi akü 12 v 9 amper ben buna güneş pili takıp gün içinde elektriğimi sağlayabilirmiyim sağlayamazsam neden olması için neler yapmalıyım

son araştırmalarıma göre akü şarj devesi lazım 9amper 12 volt aküye kaç volt kaç amper kaç watt panel almalıyım ve şarj kontrol devrem illa 9 ampermi olmalı
---
guneş pili(solar panel)bağlarsın PC 450 watt guneş panelının 9 m karesı 1 Kwatt güç verır ona gore hesapla

güzel diyorsunuzda kesintisiz güç kaynağında zaten bir inverter olmuyormu yani yapmak istediğim kesintisiz güç kaynağındaki inverterı aküyü kullanıcam benim için asıl sorun galiba aküyü şarj etmek (şarj kontrol devresi ile)ve panelin watt volt amper değerleri aküye göre olmasını sağlamak diye düşünüyorum yanlışmıyım acaba ??
---
şimdi baştan alalım 12 volt 9 amper akü var bu 108 watta eş değer bu aküyü 10/1 oranında şarj etmem gerekir(nette araştırmalarıma bakarak) yani 10.4 watt lık bir panel ve verim alabilmem için 17 voltluk olmasında fayda var şimdi akü ile panel arasına koyabileceğim şarj kontrol üniteside 12 volt 10.4 watt veya 0.9 amper olsa bu sistem işimi görürmü aküyü şarj etmede???

Moderatör tarafında düzenlendi:
kesintisiz güç kaynakları genellikle şebekeyi izleyip buradaki sinusun kalitesi ve Şebeke gerilimini sürekli takip ederler.
sinuste bir bozulma yada gerilimin üst ve alt sınırlara ulaşması gibi durumlarda,yada tamamen kesilmesi gibi durumlarda akü gerilimini invertor ile 220vac çevirirler ve çıkışa iletirler. fakat şebeke normal durumda iken bağlanan yükün enerjisinin tamamı şebekeden alınır.
(bazı grid connected inverter veya ups ler hariç) elinizdeki ups grid connected olmadığını varsayarak 10.4 watlık 17 voltluk bir solar panelden sürekli olarak pc nizi beslemeyezsiniz.akü şarj devresi yaptığınızda akünüzü destekleyebilrsiniz.ancak ups grid connected özelliği yok ise aküyü şarj etmenizinde bir anlamı olmayacaktır. akü şebekeden doldurulduğu anda zaten akım çekmeyi kesecektir ve siz pc nizin enerjisini şebekeden almaya devam edeceksiniz.

şebekeden tam anlamıya bağımsız çalıştırmanız için
pc nizin aküden çektiği akımı daha fazlası ile yerine koyacak bir güneş paneline ve bu panelin sürekli açık güneş görmesine ihtiyaç olacaktır.

bir konuda sn.tossun2008 in dediği gibi tekrar hatırlatayım hiçbirşey yoktan varedilemez,varolanda yok edilemez. bu aynen enerji içinde geçerlidir.bazı enerji çeşitleri dönüştürülebilir fakat hiç bir zaman bu dönüşüm kayıpsız olmaz.bu yüzden bir enerjiyi başka bir enerjiye dönüştürerek tasarruf etmeyi düşünüyorsanız verimliliğini iyi araştırmalısınz. yani attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeli.

çok teşekkür ederim haklısınız işin o kısmını düşünmedim hiç :)

solar panelle kesintisiz güç kaynağindaki aküyü şarj etmeniz lazım ikincisi sizin PC yı nekadar zaman kullanacaksanız okadar solar güç verecek şekilde seçmelısınız örnek günde 1 saat kullanacaksanız 8 saat 2A 13.8 volt uzeri solar kaynağiniz varsayalim 1 saatte 24 watt saat enerji depoliyacaktır akünüze bilgisayarınız full harcamada 450 waatt çektığını varsayalım demekkı iki gunde 1 saat bilgisarınızı 1 saat kullanacaksınız :)yanliş hesaplamış olabılırım :)
çok teşekkür ederim haklısınız işin o kısmını düşünmedim hiç :)

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri