Güneş panelli sistemde akım sınırlama

Muhendsi

Üye
Öncelikle herkese iyi günler
Güneş panelinden güç alan mikro Şebeke tasarlıyorum. Sistemimde panelden gelen enerjiyi buck converter ile 12v'a düşürerek şebekeye veriyorum ve şebekedeki 12V ile çalışan yüküm besleniyor. Burada yükün ihtiyacından fazla kalan enerjiyi bataryada depo etmek istiyorum.
Örneğin yüküm 1 amper ve 12V olduğundan 12watt güç harcıyor ve panelden 20w güç geliyor. Böyle bir durumda 8W'lık fazla enerjiyi depo etmek, panelden gelen 30w ise 18w'lık kısmı depo edebilmek, panelden gelen enerji 12w'ın altında düştüğünde ise panel bağlantısını kesip direkt olarak batarya devreye girsin istiyorum.
böyle bir devre düşündüm fakat akım kısıtlamanın sürekli değişmesi gerekiyor. Çünkü 13w enerji geldiğinde yük ve batarya aynı anda yük çekerse yüküm verimli çalışmaz. internette LM317 ile yapılan potansiyometre ayarlı akım sınırlamalar var fakat benim bunu arduino ile ayarlayabilmem mümkün mü veya sistem konusunda tavsiyeleriniz varmı?
sillo.png

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sorunu tam olarak anlayamdım.
-Panelden gelen enerjiyle şarj olan pil ile arduino yu sürekli mi çalıştırmak istiyorsun?

benimde çalışan benzer bir projem var.
Saksıları sulamak için kullandığım mini pompa 18650 pil ile çalışıyor ve bu pil güneş olduğu sürece şarj oluyor.

Sorunu tam olarak anlayamdım.
-Panelden gelen enerjiyle şarj olan pil ile arduino yu sürekli mi çalıştırmak istiyorsun?

benimde çalışan benzer bir projem var.
Saksıları sulamak için kullandığım mini pompa 18650 pil ile çalışıyor ve bu pil güneş olduğu sürece şarj oluyor.
akım sınırlama yapmak istiyorum ama mikroişlemci ile bunu değiştirebilmek istiyorum. İnterenet üzerinde genelde bu ayarı potansiyometreyle yapıyorlar ama ben belirili koşullara göre mikroişlemcideki kodla değiştirmek istiyorum

yükünüzü direk bataryaya bağlasanız olmazmı. yük ihtiyacı kadar çeker panel + solar regulatör aküyü şarzda tutar.

bataryayı direk bağlayınca tüm gücü batarya sömürüyor o yüzden akım kısıtlama yapmam gerekli

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri