Güneş Panelleri ve güneş enerjisi hakkında makalem

vehbib

Üye
Günümüzde gittikçe poüler hale gelmeye başlayan fotovoltaik sistemler, çalışma prensipleri, dikkat edilmesi gereken hususlar ve temel kavramlar ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı makaleme aşağıdaki linkten; soru, öneri ve yorumlarınız için ise www.vehbibolatdanismanlik.com adresindeki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz.

http://thgtr.com/gunes-enerjisi-ve-gunes-panelleri

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba hocam ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi olarak size bir konuda danışmak istiyorum.Bitirme çalışmamla alakalı olan yük profilimde çekmem gereken maksimum yük 60 kw dır.Güneş ve rüzgardan oluşan bir hibrit sistem tasarlanacaktır. Örneğin bu maksimum yükün 30 kw ı güneş panelleri ile elde edilsin.Bunun için en kötü senaryo düşünülerek seçtiğim bölgenin(çanakkale ili) en kötü güneşlenme radyasyon değeri(Aralık=1.25 kwh/m^2 *gün)alınarak bu ayda güneşlenme saatleri 08:00-18:00 olarak alınmıştır.Bu saatler arasında gün ışığından yararlanılmakta olup 10 saat yükün çekildiği zaman dilimi olarak düşünülerek (30 kw) 300 kwh üretilmesi gereken enerji miktarıdır.Şebekeye bağlı olarak oluşturulacak olan bu sistemde seçilen güneş paneli 320 Wp gücünde,1.635 m^2 alanında olup verim değeri 0.19 dur.Toplam sistemin verim değeri 0.171 olarak alınmıştır.Panel sayısı=(Elde edilecek enerji miktarı(kwh)/[Sistemin verimi *Panelin alanı(m^2)*güneşlenme radyasyon değeri(kwh/m^2*gün)] )formülü kullanılarak 30*10=0.171*1.635*1.25 değerinden 858 adet panel elde edilir.Buradan sistemin kurulu gücü 858*320(Wp)=275 kw olarak tasarlanır.En yüksek güneşlenme radyasyon değeri (Haziran=6.19 kwh/m^2*gün)alınarak panellerden elde edilecek enerji üretimi hesaplanırsa E=858*0.171*1.635(m^2)*6.19=1484 kwh elde edilir.Sorum ise yaptığım ilk hesaplamada panellerle elde edilecek güç değeri 30 kw ise bu hesaplamada paneller tarafından elde edilen güç değeri 1484/10=148.4 kw mıdır?Eğer güç değerim bu ise benim bütün aylar göz önünde bulundurularak Çıkış Gücüm=Kurulu güç*sistem verimi =275*0.17=46.854 kw dan düşük olmak zorunda değilmidir?Fakat burada yaptığım işlemde 46.854 kw dan çok daha yüksek bir değer elde edilmiştir.Yoksa güç hesaplamalasında güneşlenme saatleri(Aralık=3.83 h,Haziran=11.55 h )de mi kullanılacaktır.Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri