Güneş panelini ısıtma

Kadirphp

Üye
Merhabalar arkadaşlar.
Güneş panelini direkt olarak değilde sıcak olan bir ortamda barındırsak elektrik üretebilirmiyiz? Misal bir oda içerisinde oluşturduğumuz ateş ile elektrik üretebilirmiyiz ?
Teşekkürler.

Güneş panelinden kastınız Fotovoltaik panel ise ,temelde yanlışınız var. Bu kanıya nereden vardınız bilmiyorum bu tür Güneş panelleri sıcaktan elektrik üretmezler. Hatta sıcakta güneş panellerinin verimleri düşer aksine.

Çatı ya da bulunduğu yerde yaz sıcağını tepesinde bulan panelin elektrik üretim verimi düşer.

Güneş panelinden kastınız Fotovoltaik panel ise ,temelde yanlışınız var. Bu kanıya nereden vardınız bilmiyorum bu tür Güneş panelleri sıcaktan elektrik üretmezler. Hatta sıcakta güneş panellerinin verimleri düşer aksine.
Çatı ya da bulunduğu yerde yaz sıcağını tepesinde bulan panelin elektrik üretim verimi düşer.
Yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim açıkçası ısı üzerinden elektrik üretimi yapmak istiyorum biraz araştırınca geçmiş yıllardaki bazı projelere baktım ve güneş paneline ısı yansıtılarak elektrik üretildiği yazıyordu projeler içerisinde belki yayılmaya başlamıştır diye konu açmak istedim.Bir diğer araştırdığım konu peltier konusu peltier cazip gibi ancak ömür olarak bir yanıt bulamadım peltierlerin ömrü nedir ? Çoklu peltierler ile 4-5kw elektrik üretimi mümkün olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

güneş paneline ısı yansıtılarak elektrik üretildiği yazıyordu .
Yanlış anlamadıysam bu "Aynalı güneş enerji sistemi" diye geçen sistem. Bir öok aynanın güneş ışığını bir noktaya toplayarak odak noktasındaki sıvıyı (erimiş tuz ,su v.s) ısıtarak bir çeşit buhar türbini gibi çalışmasını sağlayıp ,elektrik üretmek.

Hatta bunların daha mini şekli olan "güneş fırınları" var.Yemek falan ısıtmakta kullanılan.prototip olarak bunlardan alınıp modifiye ettikten sonra elektrik üretiminde kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri