Güneş panelinden düşük amper alımı

UsluElk

Üye
Güneş Panelim 170 Watt 18v 0.19 A alıyorum neden bu kadar düşük?
Tam güneşlenme yok az güneş alıyor ama değerler çok düşük ne yapmam lazım
panel bozmadan yakmadan led yakabiliyor küçük 3v led

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Güneş Panelim 170 Watt 18v 0.19 A alıyorum neden bu kadar düşük?
Tam güneşlenme yok az güneş alıyor ama değerler çok düşük ne yapmam lazım
panel bozmadan yakmadan led yakabiliyor küçük 3v led

Kurduğunuz Devreyi gosterirmisiniz.

170 watt panel gölgede bile o ledi yakması bozması lazim.

Paneliniz tam güneş almıyor
Kablo bağlantılarında gevşeklik kopukluk var
Paneliniz arızalı olabilir
Arada varsa kullandığınız sarj regulatoru v.s. sorunlu yada ayarsız

Gibi gibi bir çok olasılık var.

Kurduğunuz Devreyi gosterirmisiniz.

170 watt panel gölgede bile o ledi yakması bozması lazim.

Paneliniz tam güneş almıyor
Kablo bağlantılarında gevşeklik kopukluk var
Paneliniz arızalı olabilir
Arada varsa kullandığınız sarj regulatoru v.s. sorunlu yada ayarsız

Gibi gibi bir çok olasılık var.
panel sadece duruyor bi ara araç yok kısa devre akımı ölçtüm avometre ile ama güneşlenme çok az panele hiç güneş vurmuyor nerdeyse güneşlenme artarsa yeniden yazacağım

panel sadece duruyor bi ara araç yok kısa devre akımı ölçtüm avometre ile ama güneşlenme çok az panele hiç güneş vurmuyor nerdeyse güneşlenme artarsa yeniden yazacağım
Paneller bir aküye bağlı değil mi?Eğer öyleyse ölçtüğünüz akım yanlış olur voltaj sabittir akım ise alıcının çektiği akıma göre yükselir veya azalır!
Sizin 10 A 18V paneliniz olsun siz bu panele 18 volt bir led lamba bağlarsanız devreden geçen akım led ampülün çekeceği 0,300 veya 0,500 A olacak aynı devreye 18 volt 5 A çeken bir ısıstıcı veya akü devresi bağlarsanız bu sefer ölçeceğiniz akım 5A olacaktır

Schootky diyotsuz direk alıcı aküye bağlandı ise ters yönde aküye akan akımlarla, ileri yöndeki akımlar çıkan ve ölçülen akımı bu yüzden iyice zayıflamıştır. Yoksa tam kapalı, güneşsiz havada, gece kuvvetli beyaz avize ışıkları altında bile daha fazla amperin 170 watt solar panelden üretilip okunması gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak amper ölçümü yapılırken de asıl bağlanan veya bunu alan alıcının da uygun güç düzeyinde olması gerekirdi. Diğer başka bir olasılık gözler arasında olası iç mekanik şoklarla bir sıkıntı (akım geçişi) olabilme ihtimalinin olabilmesi. Kolay gelsin.

Merhabalar 33 voltluk güneş panelinden 29.8 volt gerilim okuyorum.Fakat ürettiği akımı okuyamıyorum

Genelde iki tür panel var. 12 volt'luk sisteme göre olanlarla 24 volt'luk sisteme göre olanlar. 24 volt'luk olanlarda güneşin durumuna göre 40 volt civarı açık devre gerilimi okumanız gerekiyor. Görsel paylaşırsanız yardımcı oluruz. Panel uçlarına herhangi bir yük veya solar şarj cihazı bağlı mı?

panellerimiz 33.80 voltluk.2 paneli seri bağladığımızda 60.2 volt değer okuyoruz.MPTT Solar şarz cihazını bağladığımızda Panelleri paralel bağladığımızda 29.7 volt değer okuyoruz.Akülere geçişte 28.7 volt 0.2-0.3 amperlik bir geçiş Amperi olduğunu görüyoruz.Panellerimiz 9.78 Amperlik .Panel çıkış gerilimlerini tek tek ve seri paralel değerleri 1 panelin 30 volt.2 paneli bağladığımızda seri olarak 60 volt değer okuyoruz.Fakat amper sıkıntısı var amper üretmiyor gözüküyor.Panelin teknik etiketi ektedir.Panelden kaynaklı olabilirmi.Bu konuda yardımcı olurmusunuz

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-05-27 saat 14.52.51.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-05-27 saat 14.52.51.jpg
    59.9 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular