Güneş paneli ve akü

Faziletiu

Üye
24 voltluk 4 tane güneş paneli için kaç amperlik, kaç tane akü idealdir?
Ev için kullanmak istiyoruz. Güneş alan bir konumdadır. Ayrıca SUVPR marka XT- GP3000 Model inverter bulunmaktadır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ev için kullanmak istiyoruz. Güneş alan bir konumdadır. Ayrıca SUVPR marka XT- GP3000 Model inverter bulunmaktadır.
Kullanmayı amaçladığınız güce bağlı bir durum. Misal ben de bir sistem kurma aşamasındayım, bir kaç firmadan teklif istedim. Henüz geri dönüş yapan olmadı. Benim planladığım sistem 24 voltluk iki adet 240-300 watt arası güçte paneller ile birlikte ki bu panellerin her biri 7-8 Amper akım üretebilir. Toplamda 15 Amper dersek ve akü kapasitesinin en fazla onda biri (1/10) oranındaki akımla şarj etmek gerektiğinden 150Ah lik jel akü/akü grubu yeterli olacaktır (Bu noktada 5 saat güneşlenme ile ancak akü kapasitesinin 1/10 ile yüzde ellisi dolabilecektir. Dolaysıyla günlük kullanılacak gücü bu durumu göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor). Fakat aküye depolanan güç tamamen kullanılarak derin deşarj durumuna düşüp aküye geri dönüşü olmayacak şekilde hasar vermemek adına, bunun iki katı kapasite alınmalıdır. Yani 300Ah akü yani 2 adet 150Ah seri bağlı 24 volt akü grubu. Bu arada 24 voltluk paneller, gölge kısımları pasif hale getirmek ve ters akım koruması için diyotlu ve a class olmalı (çok diyotlu daha iyi) ve paralel bağlanmalı. Bundan sonraki aşama panel üretim ve şarj sınır gücümüz en fazla 15 Amper olduğundan ısınma ve zorlamalara sebep olmamak adına biraz fazlası 20 Amperlik şarj kontrol cihazı seçimi. Burada mümkünse bu mevsimde az ve yatay gelen güneş ışınlarından da daha verimli şekilde yararlanmayı sağlayan, bütçeye göre MPPT algoritmalı diğerlerine göre kat be kat daha pahalı olan modellere yönelmek. Bu ücret farkı PWM cihazlarla sistemi kurgulayıp panel ve akülere de yapılabilir. PWM mantığıyla çalışan şarj cihazlarının özellikle bu mevsimde daha az verimle çalışacağı göz önünde bulundurulmalı. Şarj cihazında derin deşarja ve aşırı şarja meydan verilmeyecek ayarlamalar olmalıdır. Marka/modelini verdiğiniz invertör hakkında bilgim yok. İçersinde dahili şarj kontrol modülü olabilir. Eğer varsa ayrıca şarj kontrol cihazı almaya gerek yoktur. Ben de öncesinde 3KVA tam sinüs, mppt şarj kontrol cihazlı, akıllı hibrid (Şebeke ve jeneratör şarjına imkan veren) bir cihaz düşünüyordum. Fakat maliyeti aşırı artırmasından ve bir kaç ay içinde şebekenin gelebilecek olmasından dolayı invertörü listeden çıkardım. Düşündüğüm yer yazlık küçük bir ev. 12 volt led ışıklandırma ve kayıt cihazı ve kameralar için de 12 volt yeterli olduğundan ve bir kaç ay sonra bağlanması planlanan şebeke varken de elektrik kesintilerine bir tölerans ve yedekleme yapabilmesi açısından böyle bir sistem düşünüyorum. 12 volt ledler yanında elimde bulunan 300 watt modifiye sinüs invertörü de evde bulunduğum süreler 220 volt AC gerektiğinde kullanabilirim diye düşünmekteyim. Cevaptan çok, kendi tasarladığım sistemi anlatsam da size yarayacak bilgiler de içerdiğini düşünüyorum.;)

Sanırım invertör bu; https://www.suvpr.com/product/product-49-635.html
smps olmayan, bobinli/trafolu çok özellikli kallavi bir cihaz.:) Şebeke ve jeneratör şarjı da var. Dolaysıyla sizde şarj cihazına gerek yok, paneller doğrudan bağlanabiliyor.

Tekrar baktım da invertör 48 volt olduğundan 4 adet aküyü seri bağlamak gerekiyor! 4x80Ah/100Ah gibi.

Son düzenleme:
Akü gruplama hakkında şunların bilinmesi faydalı olacaktır;

1-Paralel bağlamada akü voltajı sabit kalıp kapasite toplamı kadardır.
2 adet 12 Volt 100Ah paralel bağlamada; 12 volt 200Ah olur.

2-Seri bağlamada akü kapasitesi aynı kalıp voltajlar toplanır.
2 adet 12 Volt 100Ah seri bağlamada; 24 volt 100Ah olur.

3-Gruplamada her zaman aynı tür, volt ve kapasitede akü kullanılmalıdır!

Her iki türlü bağlamada da, akülerin başlangıçtaki tek tek güçlerinin toplamı bağlandıktan sonra da aynıdır. Yani;

1.akü 12 volt 100Ah => P=V*I -> P=12*100=1200 VA=Watt
2.akü 12 volt 100Ah => P=V*I -> P=12*100=1200 VA=Watt ise toplamda 2400 VA=Watt

Paralel bağlamada 12 Volt 200Ah => P=V*I -> P=12*200=2400 VA=Watt

Seri bağlamada 24 Volt 100Ah => P=V*I -> P=24*100=2400 VA=Watt dır.

Solar panellerin sadece 24 volt olması bilgisi akü seçiminde yeterli değildir, panel gücü (panelin watt etiket değeri) bilinmeden akü sayısı/amper*saat kapasitesi tam olarak seçilemez. İlk başta bu bilgiyi bize net vermelisiniz ki size bu konuda yardımcı olalım. Çünkü bu panellerin verebileceği max. amper değeri akü seçimi için gereklidir. (Akü amper*saat kapasitesinin en fazla 1/10'u olan şarj akımıyla şarj edebilme kuralına göre) Kolay gelsin.

panelin gücünü bilmeniz gerekiyor sonradan akü seçimi yapabilirsiniz. fikir sahibi olmak açısından bu videoya göz atın

Akü gruplama hakkında şunların bilinmesi faydalı olacaktır;

1-Paralel bağlamada akü voltajı sabit kalıp kapasite toplamı kadardır.
2 adet 12 Volt 100Ah paralel bağlamada; 12 volt 200Ah olur.

2-Seri bağlamada akü kapasitesi aynı kalıp voltajlar toplanır.
2 adet 12 Volt 100Ah seri bağlamada; 24 volt 100Ah olur.

3-Gruplamada her zaman aynı tür, volt ve kapasitede akü kullanılmalıdır!

Her iki türlü bağlamada da, akülerin başlangıçtaki tek tek güçlerinin toplamı bağlandıktan sonra da aynıdır. Yani;

1.akü 12 volt 100Ah => P=V*I -> P=12*100=1200 VA=Watt
2.akü 12 volt 100Ah => P=V*I -> P=12*100=1200 VA=Watt ise toplamda 2400 VA=Watt

Paralel bağlamada 12 Volt 200Ah => P=V*I -> P=12*200=2400 VA=Watt

Seri bağlamada 24 Volt 100Ah => P=V*I -> P=24*100=2400 VA=Watt dır.

sayın hocam;
şimdi bu konuda bir çok arkadaşla papaz durumuna zaten düşmüş durumdayım.
ben şöyle bir şey buldum. seri bağlamada 24 volt 4800 watt
gerçi elektrik kanununa aykırıymış.

sayın hocam;
Bu bulduğunuzun basit bir hesabı var mı paylaşır mısınız?

sayın hocam;
Aynen "enerji yoktan var, vardan yok edilemez, ancak şekil değiştirebilir" termodinamiğin birinci kanunu.
Birleştirmede mevcut olanları topluyoruz. Yanyana gelince (paralel) amper toplanıyor, üstüste gelince (seri) gerilim toplanır. Yani güç aynı kalıyor.

sayın hocam;

Arkadaşımız ne güzel matematiksel hesaplarla hesaplamış.

Sizde iddianızı matematiksel olarak yani bilimsel bir noktaya dayandırın ve iddianızı kanıtlayın. Yoksa bu şekilde bilgi kirliliği oluyor.

Aynen "enerji yoktan var, vardan yok edilemez, ancak şekil değiştirebilir" termodinamiğin birinci kanunu.
Birleştirmede mevcut olanları topluyoruz. Yanyana gelince (paralel) amper toplanıyor, üstüste gelince (seri) gerilim toplanır. Yani güç aynı kalıyor.
Sayın Hocam aslına bakarsanız. Ben bu kuralı zaten biliyorum.
Benim demek istediğim şey ben bu kuralı çiğnedim.
Söylemek ve anlatmak istediğim konu da bu zaten.
Bir arkadaşın söylediği gibi elindeki sihirli teli kimse kıskanmaz herhalde diye :)
Sihir büyü cin şeytan gibi kavramlara inanan birilerinin bilim üzerine yorum yapma yada yeni bir şey bulma şansı yoktur bence.
Ben yeni bir şey buldum. Hepsi Bundan İbaret.
Sihirli bir tel yok elimde :) Ama nasıl yapıldığını biliyorum diyelim. Konunun özeti budur. Bütün dünya sizin bildiğiniz gibi biliyorsa bırakalım bütün dünya bunu böyle bilsin. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri