Güneş paneli kurulumu için yardım

Kışın 1300 kwh saat yazın ise 2000 kwh üretim yapabilmek için kac tane panel , ne gibi regülatör , akü ve inverter seçimi yapmam gerekir. Baza almam gereken değerler nelerdir ? hangisi için amper hangisi için voltaj hangisi için anma akımı anm gerilimi vs. önemli hesapları nasıl yapmam gerekiyor ?

2 cocuklu bir aile ortalama 8.8 kWh (2011 TEİAŞ araştırma sonucu) harcar günlük.

1300 kWh çok yüksek bir değer olur. Ben onu 1.3kWh/1300 Wh kabul ediyorum.

Kışın 5 saat verimli güneşlenme desek ve elimizde 250 W bir güneş paneli olsa bu durumda 250W x 5h = 1250 Wh enerji elde ederiz.

Evde ne kadar harcıyoruz ? aydınlatma için tasarruflu ampullerden hesap yapayım. 25 W harcayanlardan olsun. 5 Lamba olsun ve ortalama 2 şer saat açık olsunlar.

5 x 25W x 2h = 250Wh enerji harcarlar.

Akü hesabıda yapalım.

12 V 100Ah luk akünüz olsun. Akünüzün enerji depolama/sağlama kabiliyeti 12 V x 100Ah = 1200 Wh. Yukarıda kış için hesapladığımız enerjinin tamamını depolayabiliyor yani nerdeyse.

Sanırım sorduğunuz soruların nasıl hesaplanabileceğine dair örnekler vermiş oldum. (akü panel seçimi için)

Bir ekleme daha yapalım akü/panel seçiminde oda önemli. Aküler genelde kapasitelerinin 10 da bir akımla şarj ediliyolar. 100Ah akü 10 A ile şarj ediliyor gibi. Yani şarj akımı 10A şarj voltajıda 13.5 volt kabul edersek aküye 1 saatte 13.5V x 10A = 135 Watt enerji şarj edilir.
yani 250 watt paneliniz varsa en az 200 Ah akünüz olsun.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yanlı panelin gücünün tamamını kullanamıyorsunuz şöyle 250 watt panel 12 volt olan bir sistemde 5 saatte toplam 1250 vat hesaplanır ancak bunlar 18 volt ürettikleri için watın toplamı 18 e bölünür yani 13, 8 amper verir saatte buda panelin 165 watını kullandığınızı gösterir panelin bilgilerinde kaç amper verdiği yazar bu amperi 12 volt (akü) ile çarpın panelin kaç watını kyllandığınız çıkar birde 250w paneller 24 volt sisteme göredir (tek panel) 12 volt br aküyle kullanılmaz 2 tane aküyü seri bağlaman gerekir birde oanelin verimliliği 25derece sıcaklık ve güneşin dik geldiği zamana göre bilgiler yazılır yani her tür hava şartı bu yazılanları olumsuz etkiler yani hesap teoriye göre tutmaz pratikte kendim kullanıp işiniçindeyim

Yanlı panelin gücünün tamamını kullanamıyorsunuz şöyle 250 watt panel 12 volt olan bir sistemde 5 saatte toplam 1250 vat hesaplanır ancak bunlar 18 volt ürettikleri için watın toplamı 18 e bölünür yani 13, 8 amper verir saatte buda panelin 165 watını kullandığınızı gösterir panelin bilgilerinde kaç amper verdiği yazar bu amperi 12 volt (akü) ile çarpın panelin kaç watını kyllandığınız çıkar birde 250w paneller 24 volt sisteme göredir (tek panel) 12 volt br aküyle kullanılmaz 2 tane aküyü seri bağlaman gerekir birde oanelin verimliliği 25derece sıcaklık ve güneşin dik geldiği zamana göre bilgiler yazılır yani her tür hava şartı bu yazılanları olumsuz etkiler yani hesap teoriye göre tutmaz pratikte kendim kullanıp işiniçindeyim

MPPT veya smps sarj regülatörü nedir nasıl çalışır araştırınız. 250 watt panel alıp 165 watt kullanmak yazıktır.

Bir ekleme daha yapalım akü/panel seçiminde oda önemli. Aküler genelde kapasitelerinin 10 da bir akımla şarj ediliyolar. 100Ah akü 10 A ile şarj ediliyor gibi. Yani şarj akımı 10A şarj voltajıda 13.5 volt kabul edersek aküye 1 saatte 13.5V x 10A = 135 Watt enerji şarj edilir.
yani 250 watt paneliniz varsa en az 200 Ah akünüz olsun.

Son düzenleme:
arkadaşlar elimde 3 adet toplam da 1650 watt panelim var.Bir tanesi 48 volt enerji veriyor.böyle bir sisteme nasıl bir inverter almalıyım baya güçlü olsun istiyorum.aliexpres te çok uygun fiyata var ama bu işte pek bilgi sahibi olmadığımdan 6000 watt 60 voltluk bir inverter aldım çıkış vermedi hata verdi.benim pnel 48 v inverter 60 volt giriş oluğundan olabilir 48 v girişli olandan alman lazım dediler.Anlamadğım konu şu.Bir panel 48 volt veriyor ben üçpaneli paralel bağladığımda voltaj yine 48 volt oluyor ampermi yükseliyor o zaman.Normalde güneş paneli paralel bağlanmaz dediler.Seri bağladığımda voltaj 48x3=144 volt oluyor. O zaman invertere uygun olmuyor. akıllı inverter mi almam lazım.Yardımlarınızı bekliyorum.

550 watt paneller 72 hücreli ve 24 volt'luk sisteme göredir (half cut olanlar gölgelenmeye daha töleranslı ve 144 hücre sanırım). Panelin açık devre voltajı sizi yanıltabilir. Varsa 72 volt girişli bir inverter ile tüm paneller seri bağlanarak (seri bağlanmaz diyenden kaçın, ne yapacağınıza göre seri de paralel de bağlanır) kullanılabilir. Genelde 24 ve 48 volt inverterler daha yaygındır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri