Güneş paneli akü şarj etme

Pheno64

Üye
Elimde 70x100 güneş paneli var
6v 4ah 20 hr aküyü şarj edebilmem için kaç tane bu panelden ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

• 15781674223145693334121730328038.jpg
    15781674223145693334121730328038.jpg
    535.1 KB · Görüntüleme: 19
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
70x100 ebatsa hiç bir şey ifade etmez! Panelin watt değeri önemlidir. Tahminen 180 watt o ebatlarda paneller olabilir. Dolaysıyla günlük ortalama güneşlenme 5 saat alınırsa bu aylarda günlük 500 watt enerji üretebilir. 6 voltluk panel duymadım. Ancak iki adet 6 volt aküyü seri bağlayıp 12 volt bir şarj kontrol cihazıyla iki aküyü de şarj edebilirsiniz ve bu panel tahminlerim doğrultusunda ise bir kaç grup daha aküyü fazla fazla şarj edebilir. Burada panelin üretimi ile akünün gücünü karşılaştırmak için akünün voltxamper değeri=24 watt ile 500 watt ı karşılaştırmak olur. Ayrıca akülerin kapasitelerinin onda biri (1/10) amper akımla şarj edilebileceğini de unutmamak gerekir. Yani tam gün güneşli olsa bile, 5 saatte en fazla yarısını şarj edebilirsiniz.

Ben sadece cam balkonumu bir kaç LED ile ışıklandırmak için bu sistemi kurdum,yani gözüm yüksekte değil, bu akü ile verim alabileceğim yani orada 22 tane minik LED bulunan iki tane ışığı yapabileceğim bir sistem düşünüyorum, şu an 2 gün geçti ve verim oldukça azaldı, sanırım dolma verimli olmuyor,bunun için ne yapabilirim,sistemim bu arada panel enerji üretirken ledler otomatik sönüyor yani gündüz kapalı gece açık

Panel kaç voltluk? Arada şarj kontrol cihazı var mı? Mümkünse sistem ile ilgili foto ekleyebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

Kendim yaptım şarj kontrol cihazının aslında çok bilgim yok sadece amatör düzeyde uğraştım, transistör direnç falan ekledim araya, panel netten baktığım kadarıyla 3v tu jun 70 x 100 yazıyor arasında panelin netten baktığımda da bu değeri verdi foto ekledim aslında başka da bir şey yazmıyor hiçbir yerde
Buradaki sistemi yaptım aslında

Panelin güç değerlerini, akım ve maks.voltunu bilmek lazım. Akü de belirtilen akımı depolayamıyor olabilir. Akü şarjı çok önemli, ilgili devre doldururken gereğinden fazla akımı kesiyor mu ve boşaltırken de derin deşarj koruması yoksa bir verim almanız mümkün değil. Solar Şarj Cihazlarını araştırın.

Video attim az önce,bunu yaptım sadece,evet sanırım panel doğru düzgün şarj etmiyor panelini,daha doğrusu bence aküm panelden daha büyük geldi,bana biraz panelin gücünü arttirmaliyim gibi geldi ama ne kadar onu bilemedim

70x100 ü ben cm cinsinden anladım, mm imiş;) Yani yaptığınız işe yarar ama dediklerim halen geçerli. Yapılan devre aşırı şarjı ve aşırı deşarjı kontrol edebilmeli.

Peki bu yaptığım sistemde videoyu izlediyseniz eğer bu korumalar yok mudur ?
Yoksa da onu da kendim yapabilir miyim ?
Yazılar gitmiş

Son düzenleme:
Elinizdeki panel 6v 1w sanırım
bu panelden bir adet daha satın alın.
paneli seri bağlayın.
o zaman ü
aküyü şarj edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599