Güneş paneli İnverter problemi

kafkaz

Üye
Selam aleyküm ustaların sizlerden bir konuda yardıma ihtiyacım var.
elimde 48v 6000 watt inverter 12 akü 10 güneş paneli var benim sıkıntım
1 aküler hızlı jarz oluyor
2 mmpt 3kw 60 amper jarz regulator var
Voltaj 55 volt üzerine çıkınca inverter kendini kapatıyor. Voltajı 48 volt a nasıl sabitlerim
Aküler dengeli dolmuyor neyapabilirim bu konuda banayardımcı olun lütfen
15697165319907437324861155136426.jpg
15697165837733084258143113443477.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şemada 3 grup panel gorunuyor. Burada soyle bir hata var.

2 grup voltaji 121 volt iken son grup 30 volt seklinde baglanmis. Bu sekli ile o grup çalışmaz.

2. Sorun aku gurubunuz 150 amper 48 volt ama solar gurubunuz cok guclu bu nedenle sarj regulatorunuz olan akimi akulerinizi sarja vermek istiyor. Ama aku sarj akimininda ustunde akim verdigini dusunuyorum. Bu sekli ile maksimum 15 - 20 amper gibi bir akimla sarj etmelisiniz.

Mppt sarj regulatorunuzun menusunde maksimum şarj akimi ayari yada aku tanimlamasi varsa yani bu regülatöre su voltaj ve akima sahip aku diye girilebiliyorsa bu ayarlarin yapilip akimin düşürülmesi lazim.

Ayrica inverterinizde cok buyuk 6 kW 6000 ÷ 48 = 125 amper maksimum yapar. Bu kadar yuklenmemenizi tavsiye ederim. Dc kısmında hata goturmez bir akim.

Kolay gelsin.

akülerin tanesi 1500 tl sadece onlara bakınca bile servet para harcamışsınız, hayrını görürsünüz inşallah..

panellerin açık devre gerilimi 30,3 volttur, onlar montajı yapıldığında 24volt olarak sisteme geçer..

çizimde 120 volt ve 30 volt panellerin seri olmadığı için toplamları 150 volt falan yapmaz, baştan aşağı yanlış bir şeyler var..

48 volt invertör ve akü sistemine, neden ; 4 x 24 = 96 volt giriş yaptınız, çizimden emin misiniz ?

tek kablo rengi bağlantılar ve çizim, anlatımlar, hesaplar, sistem biraz karışmış görünüyor..

Baglantıyı yanlış çizmişim
Şemada 3 grup panel gorunuyor. Burada soyle bir hata var.

2 grup voltaji 121 volt iken son grup 30 volt seklinde baglanmis. Bu sekli ile o grup çalışmaz.

2. Sorun aku gurubunuz 150 amper 48 volt ama solar gurubunuz cok guclu bu nedenle sarj regulatorunuz olan akimi akulerinizi sarja vermek istiyor. Ama aku sarj akimininda ustunde akim verdigini dusunuyorum. Bu sekli ile maksimum 15 - 20 amper gibi bir akimla sarj etmelisiniz.

Mppt sarj regulatorunuzun menusunde maksimum şarj akimi ayari yada aku tanimlamasi varsa yani bu regülatöre su voltaj ve akima sahip aku diye girilebiliyorsa bu ayarlarin yapilip akimin düşürülmesi lazim.

Ayrica inverterinizde cok buyuk 6 kW 6000 ÷ 48 = 125 amper maksimum yapar. Bu kadar yuklenmemenizi tavsiye ederim. Dc kısmında hata goturmez bir akim.

Kolay gelsin.
öncelikle cevap için teşekkür ederim ben hatalı çizmişim şimdi düzeltim benim en büyük sıkıntım aslında aküler hızlı doluyor tez boşalıyor

Tam güneşlenme anında mesela saat 12 ya da 13'de tam olarak şarj akımıniz nedir?

Akülerin erken boşalması iki nedeni var birincisi akülü ürününüz ölmüş ikincisi akülerin kapasitesinden daha fazla enerji tüketiyorsunuz

90 volt 25 amper akım çekiyor

Aku gurubunuz 48 volt degilmi? Nasil 90 volt oluyor? Bu degerler panel girisi olmasin?

Mumkunse bir multimetre ile ( akim olcumu pens ampermetre ile olmali ) hem aku gerilimi hemde sarj akimini olcermisiniz?

25 amper akim akuleriniz icin cokmu degilmi diyebilmem icin aku amperlerinide bilmem lazim. Kabaca 150 amper aku gurubunuz var ise en fazla 15 - 18 amper ile sarj edilebilir demektir.

Mppt sarj regulatorunun ayarlari var ise sarj akimini sinirlandiriniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri