Güneş enerjisi tankı sıcaklık kontrolü

brcyben

Üye
Merhaba,

Evimde yaz ve kış suyu ısıtmak için çatıda güneş enerjisi kullanıyorum. Tankım da çatıda. Çeşitli sepeblerden dolayı eve de termosifon takamadığımızdan dolayı çatıda bulunan tanka rezistans takarak sıcak su yeterli olmadığı zamanlarda suyu bu şekilde ısıtıyorum. Sorun evim 1. katta. Tank ile aramızda 7 kat var ve kışın suyun ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için çok fazla su harcıyoruz. Ekonomik olacak şekilde çatıda bulunan tanka sıcaklık sensörü takıp bunu aşağıda linkini verdiğim cihaza kontaktör de kullanarak bağlayıp hem sıcaklığı izleyip hem de set edebilme imkanım olsun istiyorum. Kullanacağım kontrol cihazına (linkte) karar verdim ama sensör(pt100 diye düşünüyorum) ile kontrol cihazı arasında 30 mt mesafe olacak. Nasıl bir kablo kullanmam gerekiyor. Biraz araştırdım pt100 kabloları aşırı pahalı olacak. 2-3° kayıp olması çok sorun değil bu işi en ekonomik olacak şekilde nasıl bir kablolama ile çözebilirim? Konu ile bilgisi olan varsa yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Yukarıda bahsettiğim kontrol cihazının linki aşağıdadır. Banyomda rezistans için şalterim de ray montajlı olduğu için ray montajlı kontrol cihazı olarak en uygun bunu buldum. Başka bir öneriniz varsa bunları da değerlendirebilirim.

https://www.bemakotomasyon.com/tr/o...pi-dijital-onoff-sicaklik-kontrol-cihazi.html

İyi forumlar,

Uzaktan kontrol özelliği olan ürünler bakmanız.
Tabiki gerekli şartları sağlamanız gerekir örneğin wifi özelliği vs gibi

Son düzenleme:
Uzaktan kontrol özelliği olan ürünler bakmanız.
Tabiki gerekli şartları sağlamanız gerekir örneğin wifi özelliği vs gibi
Yorumunuzu pek açıklayıcı bulmadım biraz daha açıklayabilir misiniz? Uzaktan kontrol yerine kablolu bir şekilde bahsettiğim cihaz ile çözemez miyiz?

O mesafede 30 metre yukarıdaki suyun sıcaklığını öğrenseniz bile o uzunlukta boru içindeki suyun sıcaklığını ne kadar boruyu yalıtsanız da su kaybını/israfını önleyemezsiniz. Absürt bir şey aklıma geldi, masraflı da olsa ikinci bir boru hattıyla daire girişine kadar çekerek, borudaki suyun soğuduğunda bir sirkülasyon pompasıyla boru içindeki su arada sıcak su ile yer değiştirerek sürekli sıcak tutulabilir. O zaman depodaki rezistansın göstergesini eve taşımaya gerek olmaz, belli bir sıcaklığın altında rezistans takviye eder. Bazı günısılarda rezistans var fakat sanırım kış aylsrında manuel olarak devreye alınıyor ve suyu termostata göre ayarlanan sıcaklığa kadar ısıtıyor.

Enda, Emko gibi markaların basit, NTC girişli mini kontrol cihazları var. Bunlarla çözüm hem ekonomik olur hem de NTC sensör kilo Ohm mertebesinde omaj ürettiği için uzak mesafelerde az hata yapar. Üstelik standart kablo ile uzatabilirsiniz.

PT100 kablosu özel değildir, 3x1.5 mm. kablo kullanın. 2 damarı kendı arasında kısa devre edin, PT100 ün bir ucuna, boş kalan diğer damarıda, diğer boş kalan uca bağlayın. Buna , kompansazyon/dengeleme denir.
https://www.google.com.tr/search?q=pt100+sıcaklık+sensörü+bağlantısı&safe=active&sxsrf=ALeKk02Vf9T0iX9cW-r2OdI8imA7zmm8QQ:1620859108014&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=pHuaLSmM4pD0SM%2CnuwSFG1Ea4WLOM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kR9HngRurTMr7mN9aD17686d1jmqg&sa=X&ved=2ahUKEwjOq_TamsXwAhUkgf0HHTv3B7UQ9QF6BAgnEAE&biw=918&bih=621#imgrc=pHuaLSmM4pD0SM

Suyun ziyan olmaması için, bahsedildiği gibi , devir pompası yapıp, ilk anda sıcak su daireye gelene kadar, suyu geri gönderip, sıcak su geldiğinde pompayı kapatıp, kullanıma devam edebilirsiniz.
Kalorıfer devir daim pompası işinizi görer umarım..

Elektronikci arkadaşlar daha iyi bilirler
Ben düşünmüştüm ama wifi 2.4 Ghz gerekli ve enerji 220 volt
Bu şartlar zor gibi düşünmeden yazmışım sözümü geri aldım

https://tr-m.banggood.com/SONOFF-TH...=TR&currency=TRY&cur_warehouse=CN&createTmp=1

Hocam aslında bahsettiğiniz cihazın ethernet girişli olanı olsa iş çözülüyor çatıya kadar ethernet kablosu döşeyip bu cihaza bağlardım. Wifi olması sıkıntı bir de router almak lazım çatıda wifi bağlantısı için. Ama bu yöntem de hoşuma gitti. Akıllı ev konusunda ilerisi için ilk yatırım olur :) Bunu da değerlendireceğim.

Enda, Emko gibi markaların basit, NTC girişli mini kontrol cihazları var. Bunlarla çözüm hem ekonomik olur hem de NTC sensör kilo Ohm mertebesinde omaj ürettiği için uzak mesafelerde az hata yapar. Üstelik standart kablo ile uzatabilirsiniz.
NTC yi de araştırmıştım. Attığım emko esm 1510 cihazının ntc girişli modelleri de var zaten pt-100 yerine ntc kullanmam daha mantıklı gibi pt-100 çok daha düşük ve çok daha yüksek sıcaklıkları ölçmek içinmiş. Teşekkürler
PT100 kablosu özel değildir, 3x1.5 mm. kablo kullanın. 2 damarı kendı arasında kısa devre edin, PT100 ün bir ucuna, boş kalan diğer damarıda, diğer boş kalan uca bağlayın. Buna , kompansazyon/dengeleme denir.
https://www.google.com.tr/search?q=pt100+sıcaklık+sensörü+bağlantısı&safe=active&sxsrf=ALeKk02Vf9T0iX9cW-r2OdI8imA7zmm8QQ:1620859108014&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=pHuaLSmM4pD0SM%2CnuwSFG1Ea4WLOM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kR9HngRurTMr7mN9aD17686d1jmqg&sa=X&ved=2ahUKEwjOq_TamsXwAhUkgf0HHTv3B7UQ9QF6BAgnEAE&biw=918&bih=621#imgrc=pHuaLSmM4pD0SM

Suyun ziyan olmaması için, bahsedildiği gibi , devir pompası yapıp, ilk anda sıcak su daireye gelene kadar, suyu geri gönderip, sıcak su geldiğinde pompayı kapatıp, kullanıma devam edebilirsiniz.
Kalorıfer devir daim pompası işinizi görer umarım..
Sirkülasyon pompası için yukarıya kadar çıkacak ekstra su tesisatına ihtiyacım olacak hocam. Aslında sorun tankdaki su sıcaklığını bilmemem ve buna göre suyun ne kadar süre ısınması gerektiğini bilmememiz. Sıcaklığı izleyip ne kadar ısıtmamız gerektiğini bilsek yeterli olacaktır. Zaten kirada oturuyorum ileride bu sistemi kendi evime taşındığımda söküp götürebilmeliyim. O yüzden arkaplan adlı üyenin paylaştığı videodaki gibi ufak çaplı bir akıllı ev sistemi kuracağım ya da emko esm 1510 cihazıyla ntc ya da pt-100 sensörüyle banyodaki şalterin yanına bir sıcaklık kontrol cihazı bağlayacağım. esm 1510 un yanına bir de kontaktör bağlarsam aynı zamanda sıcaklığı set etme şansım da olur. İki seçenek var şimdi bunların ikisini de değerlendireceğim. Hepinize fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca herkese iyi bayramlar dilerim.

İyi forumlar tekrardan.

O mesafede 30 metre yukarıdaki suyun sıcaklığını öğrenseniz bile o uzunlukta boru içindeki suyun sıcaklığını ne kadar boruyu yalıtsanız da su kaybını/israfını önleyemezsiniz. Absürt bir şey aklıma geldi, masraflı da olsa ikinci bir boru hattıyla daire girişine kadar çekerek, borudaki suyun soğuduğunda bir sirkülasyon pompasıyla boru içindeki su arada sıcak su ile yer değiştirerek sürekli sıcak tutulabilir. O zaman depodaki rezistansın göstergesini eve taşımaya gerek olmaz, belli bir sıcaklığın altında rezistans takviye eder. Bazı günısılarda rezistans var fakat sanırım kış aylsrında manuel olarak devreye alınıyor ve suyu termostata göre ayarlanan sıcaklığa kadar ısıtıyor.
size katılıyorum. Lüks konutlarda ve otellerde sıcak su bir döngü halindedirler. Su ısınır pompa ile en uzak noktaya ulaşır sonra tekrar kazana döner. Kullanıcılar in muslukları bu boruya 20-25 cm uzaklıktadır dolayısıyla bu kadar kısa bir boruda çok ılık bir su bulunur. Boruyu yalitip bir pompa kullanmak kalıcı çözüm olacaktir

Elektronikci arkadaşlar daha iyi bilirler
Ben düşünmüştüm ama wifi 2.4 Ghz gerekli ve enerji 220 volt
Bu şartlar zor gibi düşünmeden yazmışım sözümü geri aldım

https://tr-m.banggood.com/SONOFF-TH...=TR&currency=TRY&cur_warehouse=CN&createTmp=1

Linkte bulunan ürünü aldım sadece cihaz olarak. Acelem olmadığından dolayı sensörleri ve uzatma kablosunu geldiğinde buradan temin edeceğim. İlk denemem olacak. Yaptığım zaman tecrübelerimi sizinle de paylaşacağım. Şimdilik bekleyeceğiz. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Özellikle sizin mesajınız kararımı vermemde etkili oldu. Teşekkürler.

İyi forumlar,

size katılıyorum. Lüks konutlarda ve otellerde sıcak su bir döngü halindedirler. Su ısınır pompa ile en uzak noktaya ulaşır sonra tekrar kazana döner. Kullanıcılar in muslukları bu boruya 20-25 cm uzaklıktadır dolayısıyla bu kadar kısa bir boruda çok ılık bir su bulunur. Boruyu yalitip bir pompa kullanmak kalıcı çözüm olacaktir
Şimdilik bana sıcaklık izleyebilme ve sıcaklık kontrolü yeterli olacak. Dediğiniz kalıcı bir çözüm ama onu artık kendi evime taşındığımda yaparım umarım. Kiralık evde ekstradan sirkülasyon pompası için boru hattı yaptırmak istemiyorum. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri