Güneş Enerjiiyle 6 Adet Lamba ...

youngman_2

Üye
slm arkadaslar
dagda bir ciftliğimiz var besicilik yapıyıruz.lüks kullanıyoruz ama artık bıktık tüpten.ğüneş enerjisiyle sade aydınlatma yapmak istiyorum elektrık sade gece lazım olacak.süreklı 1 lamba yanacak diger 5 ı gerek olursa. arkadaslar gozunuzu seveyım bu sıstemı nasıl kurarım bana tarıf edın forumda herseyı okudum ama bı temelımolmadıgı icin hersey kafamı karıstırdı
bana malıyetı işte nasıl monte edılmelı parcaları nerden bulurum detaylı birşekılde yardımcı olursanız cok sevırım
ılgı ve alakanıza sımdıden çok tesekkur ederım ...
------------------
yer denızlı baska vermem gereken bılgı varsa bıldıreyım arkadaslar ...

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bunu elinizle yapacaksanız çok zorlanabilirsiniz, eğer hazır alacaksanız da pahalıya gelebilir. Bizim de öyle bir yerimiz vardı. En güzeli 1 akü ve 1 inverterle bu işi yapmak. En kolay ve ucuz yol bu. Oraya arabayla gidiyorsanız aküyü arabada şarj edebilirsiniz. Eğer araba kullanmıyorsanız da bir akü şarj edici alırsınız ama şarj edici biraz pahalı.

ÜSTAT kabaca bir yaklasımla güneş paneli akü sarj edip araya bi sarj devresi invertörden gecirip lambaya baglasam olmazmı zaten gece 7 saat 30w ık bir lamba yaksam yeter tahmininiz ne kadar gider invertor panel akü devre falan derken cok merak sardım bu olaya yardımcı olursanız cok sevınırım sayın yonetıcım

Merhaba,

Ben satıcı değilim ancak size fikir vermesi için birkaç cümle yazayım istedim.

Öncelikle böyle sistemlerin parçaları şunlar;
-Güneş panelleri
-Şarj kontrol ünitesi
-İnverter (DC-AC çevrim için)
-Akü grubu

Örnek olarak aklıma maliyeti düşürmek için inverter kullanma zorunluluğunuz olmadığı geldi. Aküden direkt DC ile 24 V 40 W ampuller ile aydınlatma sağlayabilirsiniz. Tabi ortamda ne kadar bir aydınlık şiddetiniz gerektiğini bilmiyorum ama benim yaptığım hesaplara göre;

Biri 24 saatten günlük 960 W, diğerleri toplamda 400 W olsa,
Yaklaşık güç ihtiyacınız günlük 1.5 kWh
Denizli'nin yıllık güneşlenme ortalaması 4,3
Güneş paneli toplam gücü yaklaşık 600 Wp
İhtiyaç duyulan akü grubu
2x12 V 65 Ah

Tahmini fiyatlar:
Güneş paneli 2x150 Wp 800 Euro
Şarj Kontrol Ünitesi 250 Euro
2x12 V 65 Ah jel akü 200 Euro

Kablolama, montaj vb. işçilik için de kaba bir fiyatla 1.500 Euro yani 3.000 TL gibi bir maliyetiniz olur.

Merhaba,

Ben satıcı değilim ancak size fikir vermesi için birkaç cümle yazayım istedim.

Öncelikle böyle sistemlerin parçaları şunlar;
-Güneş panelleri
-Şarj kontrol ünitesi
-İnverter (DC-AC çevrim için)
-Akü grubu

Örnek olarak aklıma maliyeti düşürmek için inverter kullanma zorunluluğunuz olmadığı geldi. Aküden direkt DC ile 24 V 40 W ampuller ile aydınlatma sağlayabilirsiniz. Tabi ortamda ne kadar bir aydınlık şiddetiniz gerektiğini bilmiyorum ama benim yaptığım hesaplara göre;

Biri 24 saatten günlük 960 W, diğerleri toplamda 400 W olsa,
Yaklaşık güç ihtiyacınız günlük 1.5 kWh
Denizli'nin yıllık güneşlenme ortalaması 4,3
Güneş paneli toplam gücü yaklaşık 600 Wp
İhtiyaç duyulan akü grubu
2x12 V 65 Ah

Tahmini fiyatlar:
Güneş paneli 2x150 Wp 800 Euro
Şarj Kontrol Ünitesi 250 Euro
2x12 V 65 Ah jel akü 200 Euro

Kablolama, montaj vb. işçilik için de kaba bir fiyatla 1.500 Euro yani 3.000 TL gibi bir maliyetiniz olur.

Sn electrica gerçekten güzel açıklamış. Daha önce de dediğim gib denizin ortasında felan olmadıkça bu tür sistemler henüz pahalı. Sizin istediğiniz işi görebilecek akü + inverter 150-200 TL ye mal olur.

sn elektica engin fikirlerinize şimdiden tesekkür ederim ama ğüç olarak 1.5 kwh bana cok fazla gibi geldi sade aksam 5 saatliğine 30-40 w lık br ampul yakacagız gene de maliyet çok yuksek olurmu

arkadaslar beni bu konuda aydılatısanız cok sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn elektica engin fikirlerinize şimdiden tesekkür ederim ama ğüç olarak 1.5 kwh bana cok fazla gibi geldi sade aksam 5 saatliğine 30-40 w lık br ampul yakacagız gene de maliyet çok yuksek olurmu

İlk mesajda "sürekli 1 lamba yanacak" yazmışsınız, ona istinaden yaptım hesapları. :)

Peki, günlük güç ihtiyacınızı en fazla 500 Wh olarak alalım.

O zaman size yaklaşık 150 Wp gücünde güneş paneli (400 Euro), 2 x 12 V 30 Ah akü grubu (150 Euro), Şarj kontrol ünitesi (250 Euro) yeterli olabilir.

Toplam maliyetiniz yaklaşık 1.500 TL civarında olur. Tabi bu verdiğim fiyatlar firmaların satış listelerinden bakarak ulaştığım kaba rakamlar. İndirim oranları, marka tercihine göre fiyatlarda değişiklik olabilir.

rakam kafama yattı babamı ikna edebilirsem :) biraz daha arastırıp degerli ustaların biraz daha basını agrıtıp kurmaya calısacagım
pekı bu sısteme soyle bır sey yapılabılırmı yansıtıcı aynalar ile panel üzerine düsen foton sayısını arttırıp panel verimini artırabilirmiyiz acaba ne düşünüyorsunuz bu konuda

pekı bu sısteme soyle bır sey yapılabılırmı yansıtıcı aynalar ile panel üzerine düsen foton sayısını arttırıp panel verimini artırabilirmiyiz
Şunu düşünün; başkaları neden yapmadı acaba? :)

Teknoloji ortada. Elektrokimyasal yapı, imalat ve montaj teknikleri pratiğe dökülmüş, ürünler ticari şekle girmiş, montajlarla uygulamalar başlamış durumda iken neden böyle bir müdahaleye gerek duyulur?

Gözeler (güneş pilleri/hücreleri) standart güç değerlerinde üretiliyor. Siz, bahsettiğiniz düzenlemeyle optik anlamda verimi artırsanız bile elektriksel değerler açısından voltajın kontrolsüz yükselişi nedeniyle kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz. Bahsettiğiniz şekilde voltajı artırmakla kalmayacak aynı zamanda panel üzerinde yoğunlaşan sıcaklığı da artıracaksınız ki bu durum verimi de düşürecek.

Hazır elinizde standart üretimi ve uluslararası kriterlerde testleri yapılmış bir ürün varken böyle bir deney yapmaya bence gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,072
Son üye
metin ersoz

Yeni konular

Geri