Güneş ışığından faydalanarak 60 watt'lık lamba aydınlatması

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Nette bir sitede okuduğum teknoloji haberini sizinle paylaşmak ve yorumunuza başvurmak istedim.

Habere göre bir araştırmacı tavandan yansıtma yoluyla getirdiği güneş ışığının geldiği deliğe bir pet plastik şişeye, içine çamaşır suyu dolu halde kapak kısmını düz olarak kesip, kapatıp ve büzerek tavandaki güneş ışığı gelen deliğe sıkıştırıp neticesini beklemiş.Neticede camları olmayan karanlık odada 60 watt.lık bir tasarruflu ampulün kalitesinde ve etrafa neşrettiği,ayni lümen ışık şiddetinde çok kaliteli bir aydınlanma ile karşılaşmış ve bunu netten tüm dünyaya açıklamıştır.İlgili kişi ayrıca şu andaki bu buluşunu daha da geliştireceğini iddia etmekte.

Bu haber şüphesiz gelişmemiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler için gündüz elektrik tasarrufu sağlaması açısından sevindirici ve umut vericidir.

Gelelim bu güneş ışığı beslemeli tasarruflu lambanın çalışma prensibine.Aslında bu konuda kafamda birçok teori var,ama en makul olan birkaçını, şıklar halinde yazıp sizlerin de bu konu hakkındaki fikrini almadan geçmeyeyim diye düşündüm.

1.Çamaşır suyu çeşme suyuyla birlikte karışım olarak ışığın kırılma ve saçılma indisini mükemmel arttırdığından tercih edildi.(Fiziksel olay)

2.Çamaşır suyundaki sodyum hipokloritteki klor atomlarının güneş ışığının ultraviyole ışınlarıyla fotokimyasal işleme girip Cl2( klor gazı )vererek ayrışması ve ışık kesildiğinde tersinir olarak yine eski haline dönmesinden yani katalitik etkisinden istifade edildi.(Fotokimyasal olay)

3.Yalnızca reklam amaçlı ve dikkatleri sadece çamaşır suyu üzerine yoğunlaştırmamızı sağlayan reklam amaçlı sıradan bir teknoloji haberi niteliğinde kalıyor.(Medyatik)

4.Hiçbirisi.

Bu konuda samimi ve açık olarak bunların haricinde de yorumlarınız varsa okuyup değerlendirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.Yorumlarınız benim için çok değerlidir,çünkü uzun zamandır bu konuyu düşünmekteyim.Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri