Günde 1 Kere 1 Dk Çalışan Röle?

Xnetas

Üye
Arkadaşlar selamlar;

Bir sıkıntım var mezarlık üzerindeki çiçekler sürekli ölüyor.Ben her gittiğimde görevliye ne kadar tembih etsemde (hatta para bile sıkıştırdım 2 kere) çiçekleri sulamıyor ve ölüyor. Bende 100-150 litre su tankı alıp,toprağın içine gömüp oradan çiçeklere su vermeyi düşündüm.

12v su altı motor ile tanktan suyu 1metre kadar yukarı basıp çiçeklerin sulanmasını istiyorum.Motor kolay zaten,güç olarakta 12v 3000mah lityum güç kullanmayı düşünüyorum.Gölge bir nokta var oraya gömeceğim pilide.

--- Sorunum şu günde 1 kere 1-2dk kadar su basması için zamanlayıcı devre yapmam lazım ve bu devre beklemede çok çok az güç harcaması lazım.

İnternette birkaç hazır devre buldum 12v ile çalışan fakat beklemedeki güç tüketimleri çok fazla 12v 30ma gibi (çalışırken 60ma) zaten pilim az olduğu için bu hazır devreler olmaz diye düşünüyorum.

Varsa hazır devre-röle, yoksada olabilecek en az güç tüketen nasıl bir devre hazırlayabilirim arkadaşlar? Günde 1 kere 1 dk çalışacak ve sürekli döngüde olacak. Geri kalan sürede mümkün olan en az güçle bekleyecek zamanı . Nasıl birşey yapabiliriz arkadaşlar? teknik bilgim çok fazla değil o yüzden olabilecek en basit şekilde yardımını bekliyorum.

Arkadaşlar selamlar;

Bir sıkıntım var mezarlık üzerindeki çiçekler sürekli ölüyor.Ben her gittiğimde görevliye ne kadar tembih etsemde (hatta para bile sıkıştırdım 2 kere) çiçekleri sulamıyor ve ölüyor. Bende 100-150 litre su tankı alıp,toprağın içine gömüp oradan çiçeklere su vermeyi düşündüm.

12v su altı motor ile tanktan suyu 1metre kadar yukarı basıp çiçeklerin sulanmasını istiyorum.Motor kolay zaten,güç olarakta 12v 3000mah lityum güç kullanmayı düşünüyorum.Gölge bir nokta var oraya gömeceğim pilide.

--- Sorunum şu günde 1 kere 1-2dk kadar su basması için zamanlayıcı devre yapmam lazım ve bu devre beklemede çok çok az güç harcaması lazım.

İnternette birkaç hazır devre buldum 12v ile çalışan fakat beklemedeki güç tüketimleri çok fazla 12v 30ma gibi (çalışırken 60ma) zaten pilim az olduğu için bu hazır devreler olmaz diye düşünüyorum.

Varsa hazır devre-röle, yoksada olabilecek en az güç tüketen nasıl bir devre hazırlayabilirim arkadaşlar? Günde 1 kere 1 dk çalışacak ve sürekli döngüde olacak. Geri kalan sürede mümkün olan en az güçle bekleyecek zamanı . Nasıl birşey yapabiliriz arkadaşlar? teknik bilgim çok fazla değil o yüzden olabilecek en basit şekilde yardımını bekliyorum.
Bunun 12v ile çalışanı var. İçinde 1.2v li ion şarjlı pil var. Elektrik yokken 1 aydan fazla bekleme durumunda çalıştığına göre çook az tüketiyor demektir.
Küçük bir güneş paneli ekleyip gündüz de şarj edilmesini yapabilirsiniz.
514249027420128487.jpg

Günde max. ne kadar güç harcanabilir?

Hocam bir limit belirlemedim ama olabilecek en az şekilde olması gerekiyor. Örneğin 12v 3000mah pilim var,bana bu güçle ortalama 2-3 ay kesintisiz çalışması gerekiyor. Anlayamadığım bekleme konumunda bu hazır röleler çok güç tüketiyor yazıyor.(yanlış anlamadıysam tabi)

Benzetmek gibi olmasın bir harekt sensörlü lamba var, 3 kalem pil ile 6 ay çalışıyor.Sürekli hareketi bekliyor,arada bir led ışıkları açıyor,e buda buna benzer ama saate 20-30ma tükettiği yazıyor.bu çok değil mi?

mesela şu röle : https://tr.aliexpress.com/item/WS16...4069-483f-b55e-9d8fdba4ebce&priceBeautifyAB=0

Bunun 12v ile çalışanı var. İçinde 1.2v li ion şarjlı pil var. Elektrik yokken 1 aydan fazla bekleme durumunda çalıştığına göre çook az tüketiyor demektir.
Küçük bir güneş paneli ekleyip gündüz de şarj edilmesini yapabilirsiniz.

Bilmiyordum böyle birşey olduğunu şimdi araştırıyorum,ama teknik bilgi adam gibi vermemişler hocam ya ,bazılarında 2w bazılarında 4.5w güç tüketimi var yazıyor? e bu yine çok gibi geldi. Nasıl oluyor 1 ay içindeki 1.2v 40ma pil ile dayanıyor? Yada benim anlamadığım birşey var :D

https://tr.aliexpress.com/item/SINO...108.1000016.1.c4fb185f7sZfgN&isOrigTitle=true

Moderatör tarafında düzenlendi:
Profosyonel değilim sadece fikrimi paylaşıyorum. bir telefon kullanarak tek şarj ile 3 ay kullanabileceğin bir devre yapilabilir. Hatta bana 2 ay yeter diyip süreyi biraz kısarsan ekstra olarak uzaktan bile yönetebilirsin devreyi. Hesaplamalari kendimce yaptim ama fotoğraf paylaşamadım. Yeniyim henüz neyin nerede olduğunu bilmiyorum. Biraz geç kaldım heralde umarim yapmak istediğiniz şeyi yapmışınızdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri