Güc kaynagı ve alıcı hakkında soru

Ali tosun

Üye
Arkadaşlar merhaba aklıma tuhaf bir soru takıldı şimdi güc kaynağı 12volt alıcı ise 5volt olsun alıcı güç kaynağından ihtiyacı olan 5 voltu alıp geriye kalan 7voltu almiyacak ve güç kaynağına geri donecek buraya kadar doğru di mi
Şimdi ise benim sorunum alicı 5volt biz buna 12 volt verskete bu 5 voltu alıp geriye kalanını geri vericek 20 volt versekte 5voltunu alıp fazlasını geri vericek
O halde neden 5voltluk bir alıcıya 12 volt ya da 20 volt verdiğimzde yanıyor aslında ihtiyacı olan 5 voltu alıp çalışması gerekmiyor mu ?
Acaba benmi yanliş düşünüyorum anlamadım
Sizin fikirlerinizi merak ediyorum bu konuda şimdidien teşekkür ederim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selam. Mantık yanlış. Cihaz "Ben ihtiyacı kadarını alayım, üstü kalsın" demez. Ne verirseniz onu alır. Sonuçta tasarlandığının üstünde bir voltaj alırsa yanar. Bu kadar basit.

Arkadaşlar merhaba aklıma tuhaf bir soru takıldı şimdi güc kaynağı 12volt alıcı ise 5volt olsun alıcı güç kaynağından ihtiyacı olan 5 voltu alıp geriye kalan 7voltu almiyacak ve güç kaynağına geri donecek buraya kadar doğru di mi
Şimdi ise benim sorunum alicı 5volt biz buna 12 volt verskete bu 5 voltu alıp geriye kalanını geri vericek 20 volt versekte 5voltunu alıp fazlasını geri vericek
O halde neden 5voltluk bir alıcıya 12 volt ya da 20 volt verdiğimzde yanıyor aslında ihtiyacı olan 5 voltu alıp çalışması gerekmiyor mu ?
1- ilk önce güzel Türkçe'mizi güzel kullanmayı öğren
2- hani adaptörler vardır (verici) bunların hepsinin bir çıkış ucu vardır uygun cihaz için. yani 5 voltluk alıcıya 12 volt veremezsin (karlı yüksek dağlar serin olur üşünür, bir bilen hepimizin yerine düşünür)
3- hani şu alıcıların varya sen tecavüz etmezsen hiç bir şekilde 5 voltta çalışan bir alete 12 volt veremezsin (tecavüz olayı kabloyu kesip 5 volt yerine 12 volt adaptör bağlamaktan bahsediyorum)
4- ha bu arada söyliyeyim şu aptal alıcılar varya sadece ihtiyacı kadar olanı alırlar ( o da ampere yansır çünkü bataryası(yani karnı midesi) boştur. hoş doyunca amperde çekmezler
5- bu arada yakmak istiyorsan 3 voltta çalışan dc motora 12 volt ver yanar, 3 voltta çalışan bir lambaya (led) 5 volt ver yanar. ha bu verme olayı tecavüzdür kontrolsüz güç uygulamadır.
6-yaşın küçük daha emekliyorsun sakın acele etme, bir tane ayarlı güç kaynağı edin ve bol bol led ve oyuncak motoru al yüksek voltajda nasıl yanar öğren. (bu arada ben bu yaşımda ne kadar led yaktım motor yaktım transistör vs sayısını unuttum ve yakmamayı öğrendim)
7- bu arada aklında olsun hani bu yiyiciler varya voltu yemezler amperi yerler.

Eyw ustaq şimdi çozdüm alicı ihtiyacı olan akımı alıyordu ben onu volt ile karıştırmışım yani dogrusu ihtiyacı olan voltu digil akimı kendisi ihtiyacı oldugu kadar alıyor olucakmış
Teşekkür ederim cevaplarınız icin.

biz bu konuyu bir hafta önce incelemiştik akımı dizginlemek önemli olan

Elinizde 5 volt dc guc kaynagi var. 5 ohm dirence sahip ısıtıcı.

Siz ne yaparsanız yapın bu dir3ncten bu guc kaynagi ile 1 amperden fazla akim akitamazsiniz.

Kural bu. Guc kaynağınız istersem 100 amper istersem 1000 amper olsun.

Kanun kanundur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri