Güç kaynağı devresindeki op-amp hakkında soru

sevecen268

Üye
Arkadaşlar bu devredeki op-ampın kullanım amacı gerilim izleyicimidir. Anlatırsanız sevinirim. Herkese iyi forumlar.

1657820352384.png

OP-AMP'lar variable zener diyot gibi kullanılabilir.
Buradaki OP-AMP bir çeşit zener diyot görevi görüyor.
Hocam tam olarak anlayamadım sana zahmet olmazsa çalışmasını anlatabilirmisin? birde op-ampların konu anlatımı olan kullanım alanlarından hangisine girer söyleyebilirmisin teşekkürler

opamp ters çevirmeyen yükselteç olarak kullanılmış.
opamp +inputundaki voltajın 1+R4/R5 katı regulatör çıkışında görülür.
dikkat edin opamp çıkışında görülmez geri besleme direnciniz R4 ün bağlı olduğu regulatör + çıkışında görülür.
1657866800453.png

Zener diyot muadili , voltaj komparatoru , yükselteç diyen cıktı. Hangisi doğru, hangisi yanlış. Ya da hepsi mi doğru?

Elektronik mühendisi degilim ahkam kesmek bana düşmez belki ama anladıgımı yazmazsamda çatlarım :)
Opampın 3 nolu bacagında zener diyot ve gerilim bölücüler ile referans voltajı oluşturulmuş,opamp comparatör gibi davranarak R4 üzerinden cıkıştan aldıgı geri besleme ile çıkıştaki voltaj eger referansın altına inerse çıkısını aktif ederek regülatör çıkışının tekrar yükselmesini saglıyor.Bu sayede regüleli ve ayarlanabilir voltaj regülatörü yapılmış oluyor.
İnşallah yanlış bilgi vermemişimdir.
Benim asıl anlamadıgım ise opampın beslemesini neden harici componentlerle vermişler?

Elektronik mühendisi degilim ahkam kesmek bana düşmez belki ama anladıgımı yazmazsamda çatlarım :)
Opampın 3 nolu bacagında zener diyot ve gerilim bölücüler ile referans voltajı oluşturulmuş,opamp comparatör gibi davranarak R4 üzerinden cıkıştan aldıgı geri besleme ile çıkıştaki voltaj eger referansın altına inerse çıkısını aktif ederek regülatör çıkışının tekrar yükselmesini saglıyor.Bu sayede regüleli ve ayarlanabilir voltaj regülatörü yapılmış oluyor.
Benim asıl anlamadıgım ise opampın beslemesini neden harici componentlerle vermişler?

Opampin beslemesi asagida harici komponentlerle verilmesinin nedeni opampi negatif besleme ile beslemek. Opampi negatif grrilimle beslemez isen çıkış voltajı tam 0 volt olmuyor bir kaç volt yukarida kaliyor.

simetrik beslemeye ihtiyaç duyan opampın çıkış sinyalledir. Eğer opamp çıkışında gnd den daha düşük bir çıkış voltajı elde edilecekse opamp bu sinyali üretebilmek için bu çıkış sinyalinden daha - gnd potansiyelinin asagida bir besleme gerilimine ihtiyaç duyar. Yani opampın besleme gerilimi çıkış sinyalinden daha geniş seçilmelidir.

Son düzenleme:

valla şimdi anladım teşekküler size ve yardımcı olan herkeze

Bu devrede opamp komparator olarak calismiyor. Kesmez'in belirttigi gibi amplifikator olarak calisiyor.
Hatta regulator ve servo duzeneklerinde bu tip amplifikatorlere hata amplifikatoru deniyor.

Neden komparator degil?

Cunku komparator cikisi digital cikistir. Ya high olur ya low.

Devrenin calismasina gelirsek;

Cikis voltaji artarsa R4 ve R5 direnclerinin olusturdugu gerilim bolucu opampin 2 numarali bacagi olan - giristeki voltajin artmasina neden olur. Bu durumda opampin cikis voltaji azalir. Dolayisi ile T1 ve T2 emetor voltajlari azalir. Dolayisi ile artan cikis voltajinin artmasi engellenir.

Cikis voltajinin bir sebeple dusmesi durumunda bu kez - giristeki voltaj da azalir. Bu da opamp cikis voltajinin artmasina neden olur. Opamp cikis voltaji artinca T1 ve T2 emetor voltajlari da artar dolayisi ile gene bozulan cikis degeri dogru degere oturtulmaya calisilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri