güç kaynağı çıkışı ev şebekesine bağlanır mı?

upsin girişini şebekeye cıkışını ise upsden beslemek ıstedığınız noktalara nötürlerıde ayırarak bağlamanız butun yapmanız gereken bu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
upsin girişini şebekeye cıkışını ise upsden beslemek ıstedığınız noktalara nötürlerıde ayırarak bağlamanız butun yapmanız gereken bu

Arkadaşlar benimde aynı şekilde evi beslemem lazım ama durum biraz farklı. Elimde iki ucu erkek fiş olan kablo var. Odamdaki güç kaynağının bağlı olduğu priz ile evin 4 odasının tasarruflu ampülleri, evin girişindeki aynı şartele bağlı. Bu konuda pek bilgim yok sadece o şarteli kapatarak hangi prizlerin ve lambaların kesildiğini denedim. Elektrik kesildiğinde UPS'in anında devreye girmesi şat değil benim için. Bu işlemi isteğim halinde devreye sokmak istiyorum.Yani elektrik kesildiğinde UPS in şebekeye bağlı fişini çekip, 2 ucu erkek kablo ile UPS den duvardaki prizi beslesem olur mu? Böylelikle odamdaki priz ile aynı şartele bağlı olan 4 odadaki tasarruf ampüllerini paralel bağlı olarak kullanabilir miyim? Bu işlemi yapmadan önce evin kapısının üstündeki şarteli de indirecem ki hem şebekenin tümüne enerji gitmesin hem de elektrikler geldiğinde UPS zarar görmesin diye. Bu düşüncem mümkün müdür? Ayrıca bişey daha var kafama takılan. Şarteller sadece fazları mı keser? Eğer sadece faz hattını kesiyorsa bu işlem sırasında nötr ile şebekeye bağlı kalmış olacam. UPS in kendi prizindeki elektriği kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde ikisinde de elektrik olduğunu görüyorum. Nötr hattına da tam olmasa da beslemiş olcak. Elektrikler geldiğinde UPS e zararı olur mu? Cevaplayacak herkese şimdiden teşekkürler bu konuda açık şekilde beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım. Saygılar...

merhabalar; bu önerilere bir ups uzmanı olarak şöle acıklamak istiyorum; kullanacağınız güç kaynağı ister lineinteractive ister on-line olsun evde beslemek istediğiniz kısımları güç kaynağının cıkışından beslemenız yeterli olcaktır unutmadan nötür hattınıda ayırmanız gerekmektedir bu önemli(camaşır bulaşık gibi nötüre yuksek duzeyde akım basan cihazlar notür uzerınden ups'e geri besleme yapar ve Şebeke gerilim basmaya calışır sonuç istenilmeyen bır duman :))...) yapacağınız tesisatta ayrı bir kontaktöre gerek yoktur şebeke kontrolu zaten butun upslerın microcontrolörunde bulunmaktadır. sayfılarımla..

sorunun yanıtı bu doğru bu kadar netken bilgi kirliliği oluşturmanın anlamı yok eğer halen çözemediysen bu arkadaştan tekrar faydalanmaya bakın

sorunun yanıtı bu doğru bu kadar netken bilgi kirliliği oluşturmanın anlamı yok eğer halen çözemediysen bu arkadaştan tekrar faydalanmaya bakın

camaşır bulaşık gibi nötüre yuksek duzeyde akım basan cihazlar bahsettiğim şartelde bağlı değil. Şartelde bildiğim kadaryla fazlar ayrı bağlanıyor. yani nötürler bağlı kalıyor doğru mu? Durumu açık bir şekilde anlattım sanıyorum. Amacım burda bilgi kirliliği yapmak değil sadece bilgi paylaşımınız ile çözüm üretip bişeyleri yanlış yapmaktan kurtulmak.SAygılar

camaşır bulaşık gibi nötüre yuksek duzeyde akım basan cihazlar bahsettiğim şartelde bağlı değil. Şartelde bildiğim kadaryla fazlar ayrı bağlanıyor. yani nötürler bağlı kalıyor doğru mu? Durumu açık bir şekilde anlattım sanıyorum. Amacım burda bilgi kirliliği yapmak değil sadece bilgi paylaşımınız ile çözüm üretip bişeyleri yanlış yapmaktan kurtulmak.SAygılar

sevgili dostum tabiki sizin dediğiniz doğru ama şu bir gerçekki klemesleride sıkacaksın bantta saracaksın demenin mantığı yok zaten yapılmak istenen birazcık teknik bilgi gerektiriyor zaten temel bilgisi olan aarkadaşlar ancak bu tür bir cihazı o şekilde devreye alabilir zaten açıklayıcı ve doyurucu bilgi verilmiş bu şekilde kafa yorulursa daha mantıklı olur senin yaklaşımların tabiki mantıklı ama asıl benim karşı durduğum devreye çift kontaktör falan işte açık kapalı uç eğer sistemi biliyorsan bu tür söyllemlerin konuya ne kadar yabancı olduğunu bilir banada hak verirsin bilgi kirliliğinden kastım bu tür yaklaşımlardır sizin yaklaşımınız tabiki saygı duyulur vede tammlayıcı bilgidir kişiliğinize veya fikrinize özel bir kastımın olmadığını bildirrir saygılarımı sunarım kırdıysam özür dilerim :D

kullanmak istediğin prizin beslemesini sigortadan ayırıp faz-nötr kesici kullanarak çözebilirsin. ama enerji kesildiğinde faz-nötr kesiciyi kapatmayı unutmamak şartıyla.

Arkadaşın demek istediğini sanırım anladım ben. Kontaktöre gerek yok. Şöyle ki; aydınlatmanın fazını ve nötürünü anahtara girmeden önce şebekeden ayırın. Bu 2 kablo ups çıkışına bağlı olarak duracak. UPS zaten fişe takılı durması lazım aküsünü şarjda tutması için. UPS te şebekeye bağlanacak. Şebeke elektriği mevcut iken ups şebekeyi lambalarınıza bypass yapacaktır. Elektrik kesildiğinde ise şebeke zaten olmayacak, aydınlatma tesisatıda şebekeye bağlanmamış olacağı için ek bir kesme işlemine gerek kalmadan direkt elektriğini ups aküsünden almaya devam edecek.

Ben düşündüğüm sistemi kontaktör kullanmadan gerçekleştirdim. Elektrikler gittiğinde dairenin ana girişten hem fazı hem nötürü aynı anda kesiyorum. Daha sonra beslemek istemediğim ara şartelleri de kapatarak (ve ups i prizden çekerek) evin tamamını besleyebiliyorum. Tek eksik yanı sistem otomatik devreye girmiyor herşeyi manuel yoldan yapıyorm.yapmak istediğim de buydu. Bu konuya cevap atan arkadaşlar sağolsunlar çok yardımcı oldular teşekkürler.

İşin doğrusu istediğiniz yükleri UPS üzerinden beslemeniz. 1500VA lineinteraktif bir UPS ise zaten enerji geldiğinde otomatik olarak şebekeden besleneceksiniz.

Hocam zaten bu konu ile ilgili son noktayı koymuş. arkadaşlar hala tuhaf tuhaf şeyler denemeye çalışıyor. line interactive ups alacaksın sigortalarını beslemek istedğin alıcılara göre ayıracaksın ve o sigortalara bağlayacaksın. kontaktör falan filan bunlar boş, ayrı pano yapman gerekecek bunların eve montaj etmen gerekecek.... hem ups üzerinden besleme yaparsan şebekeyi regüle eder, yüksek ve düşük voltaj koruması yapar. ayrıca sadece lamba için kullanacaksan ups ye yazık olur bence sen benim yaptığım gibi şarjlı lamba al ve sigorta kutusunun oraya monte et.ups yide daha mantıklı bir yerde kullan. kolay gelsin iyi günler

Forum istatistikleri

Konular
128,612
Kullanıcılar
450,615
Son üye
asdfghjerv mkş

Yeni konular

Geri