Görüntü işleme

bir baska alternatif ise eger cok fazla hassasiyete ihtiyac duyulmuyorsa cismin bulundugu alan optik sensorlerle taranarak koordinat bilgileri elde edilebilinir.yani demek ietedigim bir eksende 1-2 cm aralıklarla infrared vericiler ve karsısındada aynı sekilde infrared alıcılar olacak.ısıgın kesildigi nokta cismin kordinatını verecek.bu metodla ankarada bir firma dokunmatik ekran icin devre yapıyordu.bence resim isleme metodu daha basit gibime geliyor.hatta resim isleme icin yapılmıs özel kameralar var,(robotlarda vs de kullanılan)pek fazla incelemedim fakat onlarda buyuk ihtimalle cismin kordinatlarını elektronik olarak verecektir.

kardeşim benim projemde senin projene çok benziyor,bizde kamerayla matlabde görüntüyü işleyip arduino ile servoları sürerek cismin üzerine motorlara bağlı lazerle ışık düşürmek ve takip etmek,bizde sadece görüntüyü işleyebildik fakat servoları süremedik ayrıca step sürmek istedik kontrol devresi bulamadık bu konuda bize fikir ve kod yardımı yaparsanız sevinirim..

Merhabalar

Elektrik elektronik mühendsiliği okuyorum ve gelecekte elektronik ağırlıklı çalışmak istiyorum 1 aydır python3 çalışıyorum ve görüntü işleme için opencv kütüphanesini kullanıyorum
ancak internette vhdl sayısal tasarım ve fpga uygulamaları adı altında görüntü işleme de yapıldığını gördüm.

sizlerden bu konu hakkında tavsiye istiyorum bu işle ilgilenen varsa yardımcı olabilir mi ?

python 3 ile kodlamam işe yarar mı ? yoksa piyasada daha etkili bir dil ya da daha kolay erişebileceğim bir kütüphane mevcut mu ?
somut bir örnek için neler kullanmam gerekir ? bu konuyla ilgili nesne takibi yapan bir drone yapmak istiyorum önerileriniz neler ?

Konuda 2 tane çok bilinen forum sitesinin adını paylaştım, silinmiş.
Herhalde ilk defa mesajım siliniyor.
Neden belirtildiği için teşekkür ederim.
Linkini verdiğim forumlar daha çok elektronik üzerine ve orada yazıp burada yazmayan bir çok kişi var eminim.
Burada özellikle elektrik ve plc olmak üzere bir çok konuda çok deneyimli ve bilgi paylaşan değerli arkadaşlar var.
O yazdığım sitelerde kontrolkalemi ne sor diye yazdığım mesajlarım silinmiyor.
Bu anlamsız yarıştan vazgeçin,
o sitelerde buradakinden fazla mesajım var,
linki gördü diye üye kaçacak olsa benim ne işim var burada.
Her yerin kendine göre artıları var lütfen verdiğim linkleri geri paylaşınız,
paylaşmak için buradayız.

Konuda 2 tane çok bilinen forum sitesinin adını paylaştım, silinmiş.
Herhalde ilk defa mesajım siliniyor.
Neden belirtildiği için teşekkür ederim.
Linkini verdiğim forumlar daha çok elektronik üzerine ve orada yazıp burada yazmayan bir çok kişi var eminim.
Burada özellikle elektrik ve plc olmak üzere bir çok konuda çok deneyimli ve bilgi paylaşan değerli arkadaşlar var.
O yazdığım sitelerde kontrolkalemi ne sor diye yazdığım mesajlarım silinmiyor.
Bu anlamsız yarıştan vazgeçin,
o sitelerde buradakinden fazla mesajım var,
linki gördü diye üye kaçacak olsa benim ne işim var burada.
Her yerin kendine göre artıları var lütfen verdiğim linkleri geri paylaşınız,
paylaşmak için buradayız.
Dün 1 adet mail geldi forumdan, ancak cevabı göremedim şimdi anladım nedenini. Özelden yardımcı olma şansınız var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri