Görüşlerinizi Alabilirmiyim ?

Keşke sistemi ben kursaydım ona göre araştırır yapardım ama sistem başkaları tarafından kurulmuş ve dediğinize göre bu düzeltmeyi yapmalıyım. Çünkü bu sabit kondansatör diğer kondansatörlerin bağlı oldugu baraya bağlı bulunmaktadır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik faturasında kurulu güç 1.630.000 kVa yazmaktadır. Buna göre oluşturmamız gereken kompanzasyondaki kondansatör değerlerini belirleyebilir miyiz ? Ve sabit kondansatörün hangi değerde olması gerekir ? Olmuşken en başından düzelte düzelte gidelim.

Elektrik faturasında kurulu güç 1.630.000 kVa yazmaktadır. Buna göre oluşturmamız gereken kompanzasyondaki kondansatör değerlerini belirleyebilir miyiz ? Ve sabit kondansatörün hangi değerde olması gerekir ? Olmuşken en başından düzelte düzelte gidelim.

Kurulu güç 1630 kva ise 1630 KVA trafoya 50 kvar sabit bağlanır.Yanlız yük karakteristiğiniz önemlidir.1630 kva trafo yüklenme durumuna göre reaktifi değişkenlik gösterir.Mininum 16 kvar maksimum 100 kvara kadar yüklenme durumunda endüktif reaktif basabilir.Kompanzasyona gelince bunu da analiz ederek öğrenirsiniz ya sayaç değerlerinden yola çıkarak yada Şebeke analizörü yada röle ekranından ihtiyacınızı belirleyip ona göre dizilimi yaparsınız.Trafo gücüne bakılarak kondansatör kabataslak belirlenebilir fakat çok sağlıklı olmaz belki yüklerinizin reaktifi kapasitif yönde de olabilir. Buna dikkat etmek gerek .Benim panolarda gördüğüm en büyük yanlış 300-400 kvar kondansatör bırakıyorlar panoya şönt reaktör ise hiç yok bu kondansatöörlerin ise sadece 20-30 kvarı kullanılıyor diğerleri yıllarca boşta bekliyor.

Birde şunu belirteyim ölçümünüz og.den ise reaktif güç kontrol röleniz trafo kayıplarını görmeyecektir,sadece yük tarafını kompanze eder.O yüzden sabit kondansatörü yüklenme durumuna göre bağlayın

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri