Frenleme Direnci olmazsa?

Frenleme direnci yük altında çok sık hız değişimlerinde yükselen DC bara gerilimin sönümlenmesi amacı ile kullanılır. Doğru frenleme direnci sürücünün kataloglarında belirtilir. Motordan geçen nominal akımın DC gerili ile çarpılmasi ile bulunur. Çünkü direnç akımı motor sargılarındande geçeceği için nominal akımdan fazla olmamalıdır. ayrıca fren isteminin devreye girme frekansı ve süresi ile ilgili sürücüde parametreler vardır. Yükün durumuna göre bu parametreleride uygun bir şekilde yaralamanız gerekir. Frenleme direnci yok ise ve eğer sizin makinanız yük altında hız düşürme ivmeniz fazla ise ani hız düşmesinde sürücü kondansatörlerini aşırı gerilmine karşı koruman için kendini kapatıp. Yükü serbest bırakır. Buda istenmeyen bir durumdur. Yükünüz kontrolden çıkar. Bunu önlemek için ise duruş ramplarını uzatmanız ve ani hız düşmesi yapmamanız gerekir.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar frenleme dirençleri motora nasıl bağlanır bununla ilgili bana yardımcı olabilecek kimse yokmu yardım edin lütfen
ben sürücü ile kullanıcam (atv312 ) ama bunun kumandasını nasıl yapacağımı bilmiyorum.atv nin PA PB uçları ile fren kontaktörünü çektireceğim ama ondan sonrası karanlık
fren direncinin uçlarını nereye nasıl bağlamalıyım lütfen yardım edin mümkünse şemada verebilirseniz çok memnun olurum.

bildiğim kadarı ile pa ve pb uçlarına frenleme direncinin dogrudan baglanması lazım.bu uçlardan bir tanesi dc bara ucuna direk bağlı bir taneside çıkış modülü üzerinden fren direncini kontrol eder.dc baradaki voltaj yükselmesini algılayıp çıkış modülü üzerinden fren direnci gerektiği kadar devrede tutar.böylece dc bara voltajının yükselmesini engellemiş olur.

Bazi suruculerde frenli yaziyor. Bu direncin surucu uzerinde bulumdugu anlamina mi geliyor?

duruş ve kalkışlarda alarma geçebilir.herzaman takmak faydalıdır

Bazi suruculerde frenli yaziyor. Bu direncin surucu uzerinde bulumdugu anlamina mi geliyor?

Evet bazı sürüclerde dahili fren direnci bulunur, ancak sürücü gücü çok küçükse (0,37 kW, 0,55 kW gibi) gerekmeyebilir veya çok büyükse (75 kW, 90kW ve üstü) harici dc kıyıcılı fren dirençlerine ihtiyaç vardır.

frenleme direncini kullanmassan sürücünden belli bir zaman sonra duman çıktığını görürsün yani bende danfoss sürücü var ben kullanmadım ama 700tl lik sürücüden oldum tamir oluyor ama eski randımanı alamassın tecrübe kesinlikle kullan derim iyi çalışmalar

Bizde 22KW ABB yerine 22KW Control technics takmıştık. Sağolsun uygulamayı yapan arkadaşlar frenleme direncini gözardı etmişler. Makina her duruşunda OV hatasından sürücü korumaya geçiyor. Kısa bir araştırmadan sonra problemin fren direnci takılmamasından kaynaklandığını farkettik. Böylelikle kazasız belasız problemi giderdik.
Frenleme direnci olarak da sürücü üreticilerinin aksesuar olarak ayrıca sattığı frenleme dirençleri mevcut. Doğrudan onları kullanmanızı öneririm

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri