Fotocell sensör nedir ne değildir bilen var mıdır?

Merhaba arkadaşlar,

Son dönemde iyice öne çıkan fotocell'li musluklarda kullanılan fotocell nedir ne değildir? Çalışma prensibi nedir? uyun akışına yön veren valf nasıl birşeydir? Meraktan soruyorum sadece, cevaplayan olursa sevinirim. İlgilenenlere teşekkürler şimdiden.

bin yıllık fotosel röle ne zamandır beri fotocell röle olarak yazılmaya başladı ? gelelim konuya fotosel rölese sensör yeterli miktarda ışık alıyorsa devre açık olur. ışık miktarı azaldığında ise fotosel göz devreyi kapatmaya müsade eder.

ben asansör kumandasında çalışıyorum.
fotosell olarak bildiğimiz bişey daha var. infrarüj ledler birbirini gördüğünde röle çekiyo.
görmezse çekmiyo. no kapanmadığında da seri bağlı olduğu stop devresi kesiliyo. asansör çalışmak için kumanda bekliyo. vs... bu fotosel değil midir :/ benim bildiğim ışığa bağlı çalışana ldr deniliyo :S

Fotocell ingilizcesinden anlaşılacağı gibi ışıkhücresi anlamına gelir.Aydınlık düzeyi yükseldiğinde anahtarı açıp bağlandığı kontaktörü bırakır yada aydınlık düzeyi düştüğünde kontaktörü çeker.Farklı türleri olmasına rağmen en çok ta yol aydınlatma direklerinde kullanılır.İçinde ışığa duyarlı transistörler olup ışığı aldığında anahtarlama yapar.
Bir çok çesidi olmakla birlikte fotoselin yanına kendi rölesi olanlar da olup aydınlatma düzeyi ayarlananlarda vardır....
Üzerinden sadece röleyi kontrol etmek için bir akım geçmesine müsade edilir...

arkadaşşlar o musluklarda fotocell kullanılmıyordu bildiğim kadarıyla pır dedektörü kullanılıyor yani harekete duyarlı bir anahtarlama elemanı...

arkadaslar musluklarda kullanılanlar cisimden yansımalı sensörlerdir ınfrared ışık yayan bir led vardır ve aynı sensör içerisinde birde alıcısı vardır ve mesafe ayarı yapıla bilir elinizi önüne uzatınca ınfrared ışık (kızıl ötesi) yansır ve alıcı sensör onu algılar ve bir çık voltajı verir buda herhangir cihazı kontrol ede bilir burdada elektirikli bir vanayı kontrol ediyor olay bu Fotosel'ler genelde harici ışık uygulamalarında kullanılır ve ldr lerde fotosellerin yaptıgı işiin bir kısmını yapar tamamını degil

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri