flyback trafo sürmek istiyorum ?

seco_

Paylaşımcı üye
evde bir monitörün trafosunu söktüm primer sekonder sargılarını bagladım 2n3055 tr kullandım fakat trafodan hiç çıkış alamadım yaptıgım devre ise buydu, güç kaynagı olarak psu kullandım transistör veya trafomu arızalı ?

schematic1[1].gif

senin şemada osilatör devresi yok.

devre şemanızda osilatör yok. bu sebeple çalıştıramıyorsunuz

off :( bu yüzden olmuyo diye 2 adet trafo parçaladım.. :( hatta birinn tvde çalıstıgından emindim Cevaplar için teşekkürler Sağolun..

evde bir monitörün trafosunu söktüm primer sekonder sargılarını bagladım 2n3055 tr kullandım fakat trafodan hiç çıkış alamadım yaptıgım devre ise buydu, güç kaynagı olarak psu kullandım transistör veya trafomu arızalı ?

Seçtiğiniz devre yanlış değil,yalnızca bir uygulama hatası yapılmış olmalıdır.Çünkü;

1. " Transistörü kesinlikle mümkünse büyük bir soğutucuya bağlayın.Çünkü çok ısınmaktadır."

Bu yapılmadıysa belki transistörünüz çalışırken bozulup arızalanmış olabilir veya transistör büyük bir soğutucuya bağlandıysa bile,bu defa da;

2. "Trafonun boşta duran demir kısmına, 0,5-0,6 mm.'lik izoleli bakır tel ile 3 tur sarılır ve bu feedback olur.
Onun yanına da, 1-1,2 mm.'lik izoleli bakır tel ile 5 tur sarılır ve bu da primer sargımız olur."

konusunda ya bir detay yanlış olarak uygulanmış,ya da bir bağlantı gözden kaçabilmiştir.Bu yüzden çalışmamış olabilir.

Bir de şu var.Yukarıdaki Alman sitesinde(Homemade Flyback Transformer konusu) videoda ayrıca bu devrenin denemesi gösteriliyor.Ancak gaz deşarj tüpünde daha başarılı sonuç vermiş görünüyor.EHT trafonun çıkışındaki bobin uçlarını pense ile yaklaştıran adam,ancak çok yakın mesafede(Fırınlı ocaklardaki elektrikli ateşleme gibi çok yakın mesafeden) atlama yaptığı,buradan da sonuç olarak bu devrenin çok da verimli yüksek gerilim(10kV-30 kV arası) üretemediği sonucunu çıkarıyoruz.Adamlar denemiş ve sonucu paylaşmışlar,yani tek transistörlü bu osilatör verimsiz çalışıyor.Çift transistörlü olanlar daha verimli olarak belki çalışabilir.Deneyip de görmek gerekir.

Bu da çift transistörlü (2N3055) osilatörle yapılmış flyback trafolu sürücü devresidir.Kolay gelsin.

Not
: Denemeler mutlaka,max.30 kV'luk yüksek gerilime karşı gerekli üst güvenlik önlemleri alarak yapılmalı!

Teşekkürler sayın binbaşı hocam, bir kere tüpün anod ucunu takmayı unutup fişe taktıgımı hatırlıyorumm

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri