Fazlar Arası Dengesizlik Sorunu

elijah

Üye
depo olrak kiraladıgımız bir yerin kurulu gücü 100kw. ve 1.5kw üc fazlı motor var sadece.geriye sadece tek fazlı aydınlatma ve aku sarj bataryası var.
R=12, T=9 S= 19 toplam guc olrak cekılıyor. tek fazlı cihazlar calısısrken
R=10, T=7 S=14 A cewkiyor.reaktif su an cezad. ay sonuna kadarpanoyu yapıp sonrakı ayacezadan kurtamam gerekiyor en azından. kompanzasyonu nasıl yaparım. akım tarfosu 200/5 secılmıs. yardımlarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kabaca bir fikir vereyim,tek fazlı kompanzasyon yapabilen bir röleniz yoksa,o rölelerden almalısınız.Ve eğer mümkünse fazları dengelemelisiniz.Tabii ne zaman nerenin ışığının yanacağını bilemediğinizden dolayı ,bunu yapmanız zor olacak.
Bir başka fikir de,lokal kompanzasyon.Bu çözümde cihazları ayrı ayrı,sabit kompanze edebilirsiniz.En önemlisi aydınlatma.Sanırım klasik aydınlatma fluoresanları kullanılıyor.Bunların sayısını bilmiyorum ama,bunlara kondansatör bağlarsanız,sorununuz çözülür gibi geliyor.Motor zaten 3 fazlı ve dengelidir.Akü şarj cihazı eğer 3 faz ile çalışıyorsa,sorun değil( merkesi kompanzasyon onu halleder)tek fazlı ise,o zaman ona da lokal kompanzasyon yapabilirsiniz,ya da yine merkezi kompanzasyona monofaze kondansatörler ekleyerek,sorununuzu çözebilirsiniz.

(DİKKAT) akü şarj cihazları büyük olasılıkla harmonige neden olurlar
çözüm bulamadıysanız mutlaka harmonik ölcümlerini yaptırın ve şarj cihazlarınızı degiştirin
yada tamirini yaptırın
eger ölcümler için geç kalacaksanız akü şarjlarını devreden çıkarın ve kompanzasyonu izleyin büyük ihtimalle düzelecektir

durum bilgisi isterim

depo olrak kiraladıgımız bir yerin kurulu gücü 100kw. ve 1.5kw üc fazlı motor var sadece.geriye sadece tek fazlı aydınlatma ve aku sarj bataryası var.
R=12, T=9 S= 19 toplam guc olrak cekılıyor. tek fazlı cihazlar calısısrken
R=10, T=7 S=14 A cewkiyor.reaktif su an cezad. ay sonuna kadarpanoyu yapıp sonrakı ayacezadan kurtamam gerekiyor en azından. kompanzasyonu nasıl yaparım. akım tarfosu 200/5 secılmıs. yardımlarınızı bekliyorum

* Harmoniklerin sisteme olumsuz etkileri mutlaka olacaktır. Fakat, hissedilebilir derecede olmayacağını düşünüyorum. Çünkü, fazla yüklenme durumunuz yok. Yüklerin de sadece az bir kısmı harmonik kaynağı.

* Güç analizi çok önemlidir. Yaptığınız, güç analizini değerlendirecek olursak; fazlar arası dengesizlik olduğu görülmektedir. Çözüm; her faz için ayrı ayrı kompanze yapabilen, bir reaktif güç kontrol rölesi kullanmaktır.

* Motorunuz için, 1 adet trifaze kondansatör kullanabilirsiniz. Aydınlatmanın daha çok ağırlıklı olduğunu tahmin ediyorum. Aydınlatma için, monofaze kondansatör kullanarak, fazların yüklenme durumuna göre dağılım yapınız. Çok önemli bir nokta; aydınlatmalarını, elektronik balastlı mı, elektromanyetik balastlı mı, bu noktaya dikkatinizi çekeyim. Lambalarınızın endüktif yada kapasitif karakteristikli olup olmadığından emin olunuz.

yanlış anlaşılmasın tesiste harmonik vardır demiyorum

özellikle akü şarj cihazları harmonige neden oluyor ve bu gibi küçük tesiste önemli kompanzasyon konturolsüzlügüne neden oluyor

çözüm bulmak zorlaşırsa mutla şarjlar cihazları kontrol edilmesini tavsiye ederim

aynı tür sorunları yaşadık. sürekli cezaya giriyorduk. bir türlü ayar tutturamıyorduk.
sonra bir cihaz tavsiye ettiler, taktık ve sorunlarımız bitti. bu cihaz üç adet akım trafosu ile çalışıyor. yani her fazdan bilgi alıyor. marka : ENTES model :RG3-8T

slm kardeş faz dengersini ortadan kaldırmak için iki yolun eğer fazları
işletmeye dengeli dağıtabiliyorsaansa eğer imkanın varsa önce bunu yap yoksa o zaman her faza ayrı konpanzasyon yapman gerekecek

ya arkadaşlar tamada bizim fabrikada şuan duruyor ama bizde ceza yedik fazlar arası dengesizlik bende de varbunu geçici maliyetsiz düzeltmem gerek çünkü patronların yanına yaklaşılmıyor
anlatıyorsun anlamıyor neden çalışmadıgımız halde cezaya giriyoruz diyor haledilr dşyorum fakat masraf etme diyor nasıl olcak anlamdım geçici masrafsız önerisi olan varsa lütfen elijah arkadaşa cevap verirken benide düşünerek cevap verin

Moderatör tarafında düzenlendi:
ENTES RG3-8T ile,dengesiz yüklü sistemlerde,etkili bir şekilde kompanzasyon yapmak zor-
dur.Ekmeden biçmek Allah'a mahsustur cifçi kardeşim.Forumu,ayrıntılı olarak inceler iseniz,
size uygun öneriler bulabilirsiniz.

Zengin paylaşmalı,
Fakir terlemeli,
Herkes kendi işini bilmeli

aslında bana güzelbir örnek teşekkür edrim fahri yetişbey

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear