Faz Çakışması

elk_54

Üye
ustalarım geçen bizim arkadaş sigorta bağlarken faz çakışması oldu ve sigorta yandı.daha öncede gene bi abi faz çakıştırmış elleri yanmış iki faz birbirine değerse faz çakışması oluyor bunu tartışırken biri ortaya bişey attı motora yolladığın r fazıysa dönüştede panoda r fazına girerse faz çakışması olur dedi benimde kafam karıştı biz nerden bilecez hangi faz r hangi faz s hangi faz t motordada hangisi motora r gidip dönüştede r ile karşılasırsa faz çakışırmı teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ustalarım geçen bizim arkadaş sigorta bağlarken faz çakışması oldu ve sigorta yandı.daha öncede gene bi abi faz çakıştırmış elleri yanmış iki faz birbirine değerse faz çakışması oluyor bunu tartışırken biri ortaya bişey attı motora yolladığın r fazıysa dönüştede panoda r fazına girerse faz çakışması olur dedi benimde kafam karıştı biz nerden bilecez hangi faz r hangi faz s hangi faz t motordada hangisi motora r gidip dönüştede r ile karşılasırsa faz çakışırmı teşekkürler.

Şemayı incelersen olayı anlayacaksın. Şema izaha gerek bıraktırmıyor. Yine de kafana takılan bir şey olursa sorabilirsin.

sn scorpion eyes paylaşımınız için teşekkürler fakat şemanızın sigorta ve termik röleninde varlığıyla daha eğitici ve öğretici olacağı kanatindeyim saygılar.

yeğenim sayın arkadaşım gayet güzel çizmiş.sigorta ve termik rolenin nereye konulacağını tahmin edersin ve kafan karışmasın diye.ayrıca sende de birikimin olduğunu düşünerek böyle davranmış.ayrıca r s t fazlarını faz rolesi diye bir cihaz vardır.onu devreye bağlayarak fazların sırasını bulabilirsin.motora yolladığın r fazıysa dönüştede panoda r fazına girerse faz çakışması olur diye birşey yok.sigorta atması 2 fazın yada fazla nötr kısa devre olması sonucu ya sigorta atar yada en ince noktayı yakar.herşeyde acele et(yemek yerken,yıkanırken,konuşurken,çapkınlık yaparken bile) ama elektrik işlerinde asla ve asla a c e l e etme.2 3 defa doğruladıktan sonra devreye al.hiç bir şeyi ihtimale bırakma

sn scorpion eyes paylaşımınız için teşekkürler fakat şemanızın sigorta ve termik röleninde varlığıyla daha eğitici ve öğretici olacağı kanatindeyim saygılar.

şema sorulan soruya cevap niteliğinde olduğu için lokal bir çizimdir sigorta ve termiği kendiniz koyabilirsiniz.

Demek istediğim benim bilmem yada tahmin edemem değil ben tabiki biliyorum ama daha önce formda termik rölenin yeri konsunda tereddüt eden arkadaşlar için örnek teşkil etmesi açısından söylemiştim amacım şeklin yanlış yada eksik olduğunu vurgulayıp eleştirmek değil

Demek istediğim benim bilmem yada tahmin edemem değil ben tabiki biliyorum ama daha önce formda termik rölenin yeri konsunda tereddüt eden arkadaşlar için örnek teşkil etmesi açısından söylemiştim amacım şeklin yanlış yada eksik olduğunu vurgulayıp eleştirmek değil

Yok ben yazınızı olumsuz yorumlamadım bilakis gayet yerinde bir yorum. Termiği ana kontaktör sonrasına koyarsanız (üçgen devre içine) motorun çektiği akımın kök3'de biri akım geçeceğini bilmek gerekir. Ana kontaktör öncesine koyarsanız direk motor akımını referans almanız gerekir. Her iki uygulamada da termik görevini yerine getirecektir.

Faz çakışmasını önlemek için faz koruma rolesi koymak gerekir.Ama motora herhasngi fazı bağlayıpta dönüşün aynı sigortaya gelme şansı yok.Tabiki scorpiyon eyes arkadaşımın bağlantı şemasını uygulamak şartıyla

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri