FATEK PLC DE BİT KONTROL

omer9640

Üye
Merhaba arkadaşlar
ben delta operatör paneli çalışıyorum ve fatek plc öğreniyorum.Yaptıgım bazı deneme çalışmalarında zorlandıgım yerler var.fatek plc de bir bit kontrol etmek istediğim zaman bunu nasıl gösterecem bilmiyorum .örnek ben x12 girişi kullanmak istiyorum ve delta operatör panelinde bunu word üzerinden göstermek istiyorum veya kullanmak istediğim özellik bana word kullanmam için müsaade ediyor ben şimdi wx0 wordü içinde olan bu x12 girişini word formatında nasıl gösterecem?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sadece 1 tane girişi word üzerinden panelde göstermek istiyorsan.tek bitlik taşıma yap word e
herhangi bir R registerına tek bitlik taşıma yap onuda panelden oku.Panelden eğer bitleri ayrıştırabiliyorsan.
bütün inputları wordlere taşı panelden oku ayrıştır.

teşekkürler quadr.bide şunu sormak istiyorum ;diyelimki wm20 wordünü kullanıyorum programda ama program içinde wm20 wordünün 3 numaralı bitini diğer bir komut olarak kullanacam ben bu 3 numaralı biti nasil ayrıştırırım be simge olarak nasıl gösterilir(kontak olarak kullanmak istersem)
Teşekkürler...

wm20 - 20*16 = 320 dir ama bitler sıfırdan başlar o zaman 320 - 1 = 319 senin word başlangıcın.wm20 dediğin aslında 319-335 bitlerinin word olarak sana dönderilmesidir.sen bunun üçüncü bitini set etmek istiyorsan
m321 i set edince 3. bit set edilmiş olur.
bit olarak okumak istersende m321 i okuman gerekli.

Merhaba Quadr açıklaman için çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar dilerim...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri