Fanuc nedir?

fiyat dandikliği göstermez
milyon dolarlık makinede olsa düzgün kurulmadımı dandik olur

Merhaba arkadaşlar,

Fanuc tam olarak nedir? Kontrol kartı mı? Kontrol ünitesi mi? Kontrol programı da var mı mesela Mach3 gibi? Veya mesela kontrol kartı ise Mach3 ile Fanuc kontrol kartı olan bir cnc'yi Mach3 ile çalıştırabilir miyiz?
FANUC cnc işinde uzman uluslararası bir otomasyon markasıdır.En iyi yaptığı işde cnc makinelerinin kontrol ünitesi ve devreleridir.

Gelde Kazım Uğur'u arama nasıl tane tane izahatini icraa ederdi. (Yoksa nick değiştirdide bizimi deniyor)

Fanuc kontrol ünitesi "kontrol ünitesi" dir. Yani evdeki televizyon. Üstüne geri kalan eşyayı extra alacaksınız.
Yani kontrol ünitesi mi sadece? Kusura bakmayın kolay anlamıyorum, ben tamamen yabancıyım bu alanlara.
Anlaşılamayan?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mach3 daha mı pahalı yani? 5-6 bin dediğinize ne dahil tam olarak?
Fanuc da 2008 yılında bir motor sormuştuk servo motor 4500 dolar fiyat verdiler bir CNC için gerekli cnc kontrol ünitesi.servo motor ve sürücüler toplam fiyatını sen düşün.Ama fanuc da servo motor ve sürücüler vardır ve cnc kontrol ünitesi bunları kontrol eder ama mach3 le step motorda kontrol edebilirisiniz fiyatı çok daha uygundur.
Bilgisayardan kontrol sormuşsunuz Fanuc komple bir sistemdir bilgisayara gerekyok ama isterseniz cad-cam programı ile tabi Fanuc'a uygun program bulacaksınız bilgisayardan da kontrol edebiliyorsunuz benim çalıştığım dönemde bilgisayar ve kontrol üniteleri bu kadar gelişmemişti şimdi çok gelişti belki yeni sistemlerde tamamen bilgisayar kontrolü vardır ama Fanuc bunu yapmaz çünkü bazen bir parametre açmak için bile yüzlerce dolar alarak servis hizmeti veren bir firma!

Gelde Kazım Uğur'u arama nasıl tane tane izahatini icraa ederdi. (Yoksa nick değiştirdide bizimi deniyor)

Anlaşılamayan?
Anladım eyvallah. Dediğim gibi bilmediğim için, şöyle bakıyorum olaya ne lazım, kontrol ünitesi veya bilgisayar, kontrol kartı, sürücüler, motorlar. Kontrol ünitesi dediğin zaman bunun fiyatı motorları, sürücüleri, kontrol kartını da kapsıyor mu diye sordum. Her neyse, anlaşıldı Fanuc'la cnc yapmak herkesin harcı değilmiş.

fiyat dandikliği göstermez
milyon dolarlık makinede olsa düzgün kurulmadımı dandik olur
Haklısın tabii ama düzgün kurulduğunda da uzun ömürlü olmasını isterim. CNC Torna Projesi diye başlık açmıştım orada da danışacağım ne tür malzeme kullanmalıyım diye.

PathPilot araştırın o zaman.
Bunun Türkiye'de satışı var mı biliyor musunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sizin servo motor güçleri ne kadar?Geçen sene CNC router ve cnc revizyonu yapan bir firma yetkilisinden duydum siemens servo sistemi 2500 euro ya alıyorum demişti.Ama bu üniteyi almak sorunu çözmüypr montaj ve yazılım yapılması gerekiyor.Yine çin malı daha uygun CNC kontrol üniteleri mevcut ama Fanuc gibi olmaz hiç biri.Yine LNC diye tayvan malı cnc kontrol ünitesi var 2008 yılında LNC ile iki tane cnc torna revizyonu yapmıştım.2008 yılından beri türkiye de satılıyor ve hatta LNC robot kontrol üniteri bile mevcut.

Sizin servo motor güçleri ne kadar?Geçen sene CNC router ve cnc revizyonu yapan bir firma yetkilisinden duydum siemens servo sistemi 2500 euro ya alıyorum demişti.Ama bu üniteyi almak sorunu çözmüypr montaj ve yazılım yapılması gerekiyor.Yine çin malı daha uygun CNC kontrol üniteleri mevcut ama Fanuc gibi olmaz hiç biri.Yine LNC diye tayvan malı cnc kontrol ünitesi var 2008 yılında LNC ile iki tane cnc torna revizyonu yapmıştım.2008 yılından beri türkiye de satılıyor ve hatta LNC robot kontrol üniteri bile mevcut.
Ben henüz motorları almadım. Ama tasarımda model aldığım makina şurada: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-torna-projesi.117049/

Onda 0,75 kW servo motorlar var. O motorlar sürücüsüyle birlikte 400 dolar şu anda. Aslında sormak istiyorum nasıl ve ne marka motor almalıyım diye. Bir tavsiyeniz var mı?

Kontrol ünitesi peki Mach3'e tercih edilmeli mi? Yani Mach3 kullansam ne olur? Yahut @Suat_Korkmaz 'ın önerdiği PathPilot da fena bir şeye benzemiyor tedarik edilebiliyorsa.

Son düzenleme:
Ben henüz motorları almadım. Ama tasarımda model aldığım makina şurada: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-torna-projesi.117049/

Onda 0,75 kW servo motorlar var. O motorlar sürücüsüyle birlikte 400 dolar şu anda. Aslında sormak istiyorum nasıl ve ne marka motor almalıyım diye. Bir tavsiyeniz var mı?

Kontrol ünitesi peki Mach3'e tercih edilmeli mi? Yani Mach3 kullansam ne olur? Yahut @Suat_Korkmaz 'ın önerdiği PathPilot da fena bir şeye benzemiyor tedarik edilebiliyorsa.
Mach3 sizin işinizi görebilir buradaki arkadaşlar mach3 le profesyonel işler yapılabileceğini söylüyor ama bana kalırsa bu olmaz neden derseniz ben bir çok cnc torna ve freze gördüm daha önce bir markanın ikinci el ve revizyon atelyesinde çalıştım.Null kontrol ünitesi,heidenhain,fanuc,siemens in montajını yaptım ve hatta SZGH diye çin malı marka bile gördüm ama hiç bir profesyonel makinede mach3 kullanıldığını görmedim.SZGH ve LNC bile orjinal tazgahlara giremiyor profesyonel cihazlar olduğu halde!Profesyonel cihazlarda avrupa da heidenhain ve sismens uzakdoğuda Fanuc veya mitsubishi dir.Milyonlarca dolar yatırım yapan firmalar neden pahalı bu ürünleri kullanıyor?Bugün bir cnc torna en ucuzu 50 bin dolar artı kdv!Eğer siz hem ekonomik hemde daha basit bir sistem isterseniz mach3 kullanabilirisiniz.Ama profesyonel bir iş beklemeyin mach3 den.
Mach3 le step motorda çalıştırabilirisiniz eğer sizin işleriniz çok hassas değilse hem mach3 kullanın hemde encoderli step motor la biraz daha hassas iş yapabilirisiniz ama ben mach3 garanti vermem bir otomasyoncu olarak.Hatta step motorlardan da uzak durun servo motor ve cnc kontrol ünitesi temin edin türkiye de satşı,garantisi ve servisi olan ürünler araştırın

Mach3 sizin işinizi görebilir buradaki arkadaşlar mach3 le profesyonel işler yapılabileceğini söylüyor ama bana kalırsa bu olmaz neden derseniz ben bir çok cnc torna ve freze gördüm daha önce bir markanın ikinci el ve revizyon atelyesinde çalıştım.Null kontrol ünitesi,heidenhain,fanuc,siemens in montajını yaptım ve hatta SZGH diye çin malı marka bile gördüm ama hiç bir profesyonel makinede mach3 kullanıldığını görmedim.SZGH ve LNC bile orjinal tazgahlara giremiyor profesyonel cihazlar olduğu halde!Profesyonel cihazlarda avrupa da heidenhain ve sismens uzakdoğuda Fanuc veya mitsubishi dir.Milyonlarca dolar yatırım yapan firmalar neden pahalı bu ürünleri kullanıyor?Bugün bir cnc torna en ucuzu 50 bin dolar artı kdv!Eğer siz hem ekonomik hemde daha basit bir sistem isterseniz mach3 kullanabilirisiniz.Ama profesyonel bir iş beklemeyin mach3 den.
Mach3 le step motorda çalıştırabilirisiniz eğer sizin işleriniz çok hassas değilse hem mach3 kullanın hemde encoderli step motor la biraz daha hassas iş yapabilirisiniz ama ben mach3 garanti vermem bir otomasyoncu olarak.Hatta step motorlardan da uzak durun servo motor ve cnc kontrol ünitesi temin edin türkiye de satşı,garantisi ve servisi olan ürünler araştırın

mach3 ile servo sistem kullanılıyor enkoder de tanıtılıyor mach3 iyi biliyorsanız profesyonel iş yaparsınız. Bu sizin kullandığınız ekipmanlara bağlıdır.(ne kadar ekmek o kadar köfte) Mach3 küçümsenecek bir yazılım değil.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri