Fancoil Bağlantı Şeması

Syn Serkan teşekürler ilgin için..

Termostat ve fancoil bağlantı şemasını işi yapan mekanikçilerden buldum ama
sormak isteğim bi soru daha mevcut.Bunu mekanik işini alan yetkili ye sordum onlarda tam olarak bilmiyorlar.
Termostat bağlantısında fancoil uçlarının bağlantısı (yavaş,orta,hızlı çalışma için) belli aşağıda ki bağlantıdan da anlaşıldığı gibi.

Bu fancoiller 2 borulu fan sürekli devrede olan modellerden.Fan coile gelen borunun bir tanesine valf takılacak sıvı akışının konrtrolu için.Valfin beslemesi 220 V ve iki damarlı kablosu var.Sorum bu valf in termostat bağlantısı ile ilgili:
Valfin iki damarı faz ve nötr olarak termostat klemensindeki (resimde) 3 ve 4 nolu uçlarına mı bağlanacak yoksa 3 ve 4 nolu klemens uçları kısa devre edilip buraya valf in bi damarı bağlanıp diğer damarı da nötr e doğrudan mı bağlanacak ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

sormak isteğim bi soru daha mevcut.Bunu mekanik işini alan yetkili ye sordum onlarda tam olarak bilmiyorlar.
Termostat bağlantısında fancoil uçlarının bağlantısı (yavaş,orta,hızlı çalışma için) belli aşağıda ki bağlantıdan da anlaşıldığı gibi.

Bu fancoiller 2 borulu fan sürekli devrede olan modellerden.Fan coile gelen borunun bir tanesine valf takılacak sıvı akışının konrtrolu için.Valfin beslemesi 220 V ve iki damarlı kablosu var.Sorum bu valf in termostat bağlantısı ile ilgili:
Valfin iki damarı faz ve nötr olarak termostat klemensindeki (resimde) 3 ve 4 nolu uçlarına mı bağlanacak yoksa 3 ve 4 nolu klemens uçları kısa devre edilip buraya valf in bi damarı bağlanıp diğer damarı da nötr e doğrudan mı bağlanacak ?

Ya bağlantı şemasının fotosunu çektim bi türlü yükleyemedim buraya :)

Dostum ;

Benim verdiğim şemada iki borulu sistemde 1 ve 2 nolu uçlar kısa devre edilip valfin besleme uçlarından birine girilecek. ikinci uç termostadın nötr ucuna bağlanacak. Fancoilinizin fan devir kontrol özelliği yoksa tek devirli ise 3-4-5 nolu uçlar kısa devre edilip bu uçtan fan motoruna çıkış alınmalıdır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar..

Anladığım kadarıyla termostatlarda 4 borulu fancoiller için 2 valf kontrolünü sağlamak için 2 tane klemens uçu var.

2 borulu sistemlerde ise tek valf var ve bu valf in termostat bağlantısı için termostat daki mevcut 2 valf çıkışı kısa devre edilip

faz veriliyor,valf in nötr uçu da doğrudan besleme nötrüne bağlanıyor.

Paylaşımın için teşekür Serkan.

gundy aynen dediğiniz gibi durum..

tarx teşekkür ederim faydalı bir bilgi paylaştıysam ne mutlu.

fancoil motorunu saran varmı arkadaşlar?

dostum zamanında sardırmakla çok uğraştık. Zamanında kolay bulunamayan malzemelerdi. Hatta sardırdıkta ama verimli olmuyor. saran kişinin titiz davranması gerekiyor. bakır teller çok ince ve izolasyonu çok kolay sıyrılıyor. yaptırdıklarımızda erken arızalandı.

tavsiyem yenisini temin etmeniz. sogutma malzemesi satan firmalardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri