Fabrikamda güç arttırımı yapıyorum. Bazı sorularım olacak.

slm arkadaşlar fabrikamda güç arttırımı yapıyorum. trafomu 1250 kva yapıyorum jeneratorümde mevcut. benim takıldığım nokta mevcut panomda 1250 a lik 2 tane kapalı tip siemens motorlu şalterim var biri Şebeke diğeride jeneratör için. ben jeneratör için olan şalterimide şebeke olarak değiştireceğim. jeneratörümüde yükselteceğim için 2000 a lik olarak jeneratör odasına koyacağım yalnız siemens in 1600 a den daha yüksek kapalı tip motorlu şalteri yok oyüzden açık tip kullanacağım bana yardımcı olmanızı istediğim konu açık tip 2000 a lik açık tip motorlu şalterin şeneratör bağlantısı farklı olduğundan dolayı bu bağlantıyı gösteren şemayı nerden bulabilirim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Transfer için kullanılan şalterlerde,açma / kapama böbinleri,motor kurma,yardımcı kontaklar
bulunmak zorunda.Kullanmayı düşündüğünüz şalterde de bu özellikler bulunuyor ise sorun
ne ? Sökeceğiniz şaltere ait dokümanı bulup,bu şaltere giren kabloların ne olduğunu tesbit
ettikten sonra,sökülecek bu uçların ,yeni şalterde nereye bağlanacağını tesbit etmek ko-
laydır.Bence,en önemli konunuz,iki şalter arasında,mekanik kilit düzeneğinin kurulmasıı zo-
runluluğudur.Bunun için,her iki şalterinde aynı marka olması gerekliliğidir.O güçteki şaterler
için,mekanik kilit " bowden kablosu " ile yapılabilir.Simens kullanacak iseniz," Simens müşteri
hizmetlerinden " yardım isteyebilirsiniz.

Son düzenleme:
öncelikle teşekkür ederim.şalterlerimin hepsi siemens. iki şalter arasında mekanik kilide neden ihtiyacım var (önceki yazıma bi ekleme yapmak gerekirse bir tanede 2000 a lik bu iki adet şebeke şalterlerini beşleyen şalter koyacağım)

Tüm jeneratör projeleri,Enerji Bakanlığından geçmek zorundadır.İşletme emniyeti yönünen,
elektriki kilit yeterli değidir.Bakanlık,bu tedbiri istemektedir.Bir iş kazası durumunda,başınız
derde girebilir.O nedenle,mekanik kilit ugulanmalıdır.1,5 metre mesafeye kadar olan aralık-
lar için bowden kablosu uygulaması basittir.

ilginize teşekkür ederim konu hakkında fazla bilgim olmadığı için tekrar tekrar soruyorum özürdilerim. anladığım kadarıyla transfer şalterimi 630 A den 1250 A' e yükselttiğim takdirde proje hazırlayıp onaylatmam gerekiyor umarım doğru anlamışımdır. peki trafomu 630 kva dan 1250 kva yükselttiğim takdirde kesicimide değiştirmem gerekirmi?

bu sorumu geri alıyorum çünkü 2500 A'e kadar sf6 gazlı kesiciler çalışabiliyor yani değiştirmeme gerek yok. ilginiz için çok teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar kabin içinde trafo güç yükseltimi yapacağım 630 kva yerine 1250 lik koyacağım ama 1250 liğin ebatlarını bilmediğim için kabine sığıp sığmayacağını bilmiyorum bu nedenle abb trafo boyutlarını öğrenebileceğim bi link biliyormusunuz. teşekkrü ederim

Trafo gücünü yükseltmek için de Proje onayı gerekiyor.Kesiciyi değiştirmeye gerek yok.
Ancak,akım trafolarını ve sekonder röle ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecek.Güç artırımı
talebinde bulunacağınız için,yeni çizilecek projenizde bu durumlar zaten ortaya çıkacak.
ABB trafo boyutlarını,emo adresindeki dokümanlardan bulabiirsiniz.

teşekkür ederim iyi çalışmalar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri