Expressweld 161 arızası

diversant

Üye
Ustalar, elime arızalı Expresswled 161 ultra pfc.İlk prize takıp çalıştırdığımda yeşil LED zayıf ışıkla yanıp sönüyordu ve role çekmiyordu.Güç kartındaki yarı iletkenleri ölçtüm-hepsi saglamdı.Son olarak kontrol kartının besleme (24 V) kısmına baktım
-orası da sağlam çıktı.En son bu forumda öğrendim fan da sebep olabiliyormuş buna.Fanı değiştirdim - hakikaten çalıştı.
Yalnız bu defa sarı LED zayıf ışıkla yandı ewup2 deki resimde gibi.Isı algılamayla alakalı sorun olduğunu tahmin ederek
termostat (termik switch her ne derseniz deyin) kablolarını kontrol kartından söktüğümde,sarı işin tam yanmaya başladı ewup2 de gibi Her iki konumdada çıkış voltajı ölçemedim.Yardım edebilen olursa çok sevinirim
Saygılar
Naci

Ekli dosyalar

• ewup2.jpg
    ewup2.jpg
    182.2 KB · Görüntüleme: 9
  • ewup1.jpg
    ewup1.jpg
    206.2 KB · Görüntüleme: 8
termiğin açması için (yada sarı ledin yanması için) onlarca neden olabilir. 12-24 volt devresini bir daha ölç. ve araya seri lamba girerek enerji ver ki arıza varsa en başta bilelim. çıkışı da akkor ampulle kontrol et (demek ki iki tane akkor flaman ampule ihtiyaç var)

termiğin açması için (yada sarı ledin yanması için) onlarca neden olabilir. 12-24 volt devresini bir daha ölç. ve araya seri lamba girerek enerji ver ki arıza varsa en başta bilelim. çıkışı da akkor ampulle kontrol et (demek ki iki tane akkor flaman ampule ihtiyaç var
Seri lamba kontrol kartı ile besleme katı (24V) arası mı olacak
İlave edeyim Led düşük ışık verirken ölçü aleti termiği kapalı gösteriyor Ustam

Son düzenleme:
seri lamba her zaman ilk ac girişe bağlanır, yanarsa sistemde arıza var demektir. en basit en ilkel, en kolay test yöntemidir. ölçü aletinden önce görür.

Ustadım bu tür sistemleri zaten seri lamba ile çalıştırıyorum .Zira seri lambam tek ampulden ibaret olduğu için sistem açılıp kapanıyor,faka tam güç verdiğimde (direkt 220v prize taktığımda) ise o dediğim sarı led zayıf ışık ile yanıyor ve çıkışta hiç boltaj yok .Bildiğim 48 ~51 volt arası olması gerekiyor​
Bu arada kontrol kartlarını değiştirdim - durum aynı,değişmedi -IGBTleri açmıyor​

Yeni ölçüm yaptım : çıkışlarda 250 milivolttan 370 milivolta yükseliyor yavaş olarak

Kontrol kartındaki SG3525 değiştikten sonra sarı led söndü ama çıkışta halen 370 mV var

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri