Evdeki hoparlörlerden gelen çıt pıt sesler...

Kaan AYAZ

Üye
Merhabalar. TV ve PC için 2+1 ses sistemlerinden evdeki beyaz eşya vs. olsun, karşı çaprazdaki binanın klima dış ünitesi durduğunda bile çat çut ses patlaması yapıyor. Bu kadar parazit olması normal birşey mi... Ara sıra olanları 10 metre hol mesafesinden duyuyorum hatta. Hoparlörlere yaklaşınca çat çıt çıt ufak ufak devam ediyor. Korkuyorum evdeki başka pahalı eşyalara zarar verecek diye.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
EMC-EMI filtre kullanabilirsiniz.
Ses çıkması beni rahatsız etmiyor hocam. Ancak dediğim gibi bu evdeki pahalı elektronik cihazlara zarar verecek birşey mi?. Ve bu filtreyi sigorta kutusundan evin tüm şebekesine kullanmalık birşey almam mı lazım.

Ses çıkması beni rahatsız etmiyor hocam. Ancak dediğim gibi bu evdeki pahalı elektronik cihazlara zarar verecek birşey mi?. Ve bu filtreyi sigorta kutusundan evin tüm şebekesine kullanmalık birşey almam mı lazım.
https://www.elektrikport.com/universite/elektronik-gurultu-nedir/11454#ad-image-0

Bu EMI filtrelerde akım büyüdükçe fiyat epeyce artıyor.
Kaliteli piyasadaki adıyla "akım koruyuculu" prizlerde de filtre devresi var, ses sistemi için kullanılabilir veya ses sitemi için EMI filtre alınabilir.

https://www.elektrikport.com/universite/elektronik-gurultu-nedir/11454#ad-image-0

Bu EMI filtrelerde akım büyüdükçe fiyat epeyce artıyor.
Kaliteli piyasadaki adıyla "akım koruyuculu" prizlerde de filtre devresi var, ses sistemi için kullanılabilir veya ses sitemi için EMI filtre alınabilir.
Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam. Evet siz ilk söyleyince bende bi kontrol ettim ama bu paraları vermeden önce dediğim gibi bu evdeki elektroniklere zarar verecek bir durum mudur.

Cevaplarınız için çok teşekkürler hocam. Evet siz ilk söyleyince bende bi kontrol ettim ama bu paraları vermeden önce dediğim gibi bu evdeki elektroniklere zarar verecek bir durum mudur.
EMI dediğimiz olay zaten Electromagnetic interference yani elektromanyetik etkileşim demek. Bu parazitler elektronik devrelerin kararsız çalışmasına sebep oluyor. EMC Elektromanyetik uyumluluk gereği bu tür parazitleri yayan cihazların kendi içerisinde filtre devreleri de olması gerekiyor. Örneğin Çamaşır makinesi, Bulaşık makinesi v.b. Bazen bu filtre kondansatörler hasar görüyor ve tüketici bunu anlayamayabiliyor. Sizde de bu tip sorun olduğu belli. Tüm önlem ve filtreleri alındıktan sonra son tavsiyem topraklama hattınızın sağlam olup olmadığını kontrol ettirin değilse yaptırın aksi taktirde filtre devresi de görevini yerine getiremeyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri