Evdeki aşırı voltaj dalgalanması

Crowbar

Üye
Merhaba arkadaşlar. Şu an oturduğum ev eski bir apartman dairesi. Eski dediğim 15-20 yıllık bir bina. Konuya gelelim. Çoğu komşuda klima var bizim evde de 2 adet var. ev konumu gereği tam anlamıyla fırın oluyor. Evlere aşağıdaki panodan gelen kablo 4 lük bir kablo ve tek faz. Klimanın kompressörü devreye girdiğinde ışık ciddi şekilde kısılıp açılıyor bilgisayar monitöründeki görüntü gidip geliyor ve hoparlörden cızırtı geliyor. Şimdi tedaşa bu konuda ne denebilir? Eve 2 tane daha faz çekilmesini istesek nasıl yaparız? ve ne kadara mal edebiliriz bu işi? UPS bozulunca iyce manyaklaştı aletler surge koruma olmasa kasayı çöpe atıcaz heralde... Bu konuda tedaşa nasıl bir dilekçe yazabiliriz veya onun dışında ne yapabiliriz? İşin ilginç tarafı gerilim düşmüyor evde. Sabaha karşı 4 gibi baktığımda 240-250 arası sabahları da en fazla 230 a düşüyor. Ama bu dalgalanma neyin nesidir onu anlamadım. Birde 2.5 lik kablo olan tesisat kaç amperi kaldırabilir bunu merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Voltajın klima soğutma ünitesi devreye girdiğinde kaç volta düştüğü önemli..

İlk önce kofre girişinden daha sonra klima sigortasından voltajı ölç ve bina içinde ne kadar gerilim düşümü olduğunu tespit et...

Trifaze enerji gelse de bina içinde de tadilat gerekli...

Trafo evinize uzak mı? Trafo tam yüklü mü? Bunları tespit ettikten sonra , TEDAŞ a dilekçe ver ...

Bina girişi monofaze ve birden fazla daire varsa ve herbir daire klima çalıştırıyorsa elbette sorun olacaktır...

Ama sorunun bir kısmı da (Gerilim düşümünün) Trafo ve yerel dağıtımdan da kaynaklanıyor olabilir..

Özetle ; problemin ne kadarı sizin binanızda ne kadarı dağıtım hattında tespit ettikten sonra hakkınızı elbette arayınız...

Gerilimin belirgin şekilde düşmediğini bildirmişsiniz. Ancak ampullerin kırpışması, hoparlörlerden cızırtı gelmesi, pc monitörünün kararması vs. belirtiler tam olarak bir gerilim çöküntüsü yaşadığınızı gösteriyor. Ölçme yaptığınız ölçü aleti bu gerilim değişikliğini algılayamıyor olabilir. Sorunun bina dağıtım tesisatında mı yoksa sizin dairenizin iç tesisatında mı olduğunu belirleyerek işe başlamalısınız. Bunun için; bina ana dağıtım panosundan sizin dairenize çıkış sigortasının bağlantılarından başlayarak, devreye girdiğinde sorun yaşadığınız klima giriş bağlantısına kadar olan tüm bağlantı noktalarını (sigorta giriş-çıkış ve buatlardaki ek noktaları) kontrol etmenizi tavsiye ederim.
Kişisel görüşüm; tesisatınızda kötü temaslı bir nokta var.

Kolay gelsin.

Kırıp prob yüzünden canım yandı ama ölçtüm. Trafo evden 50 bilemediniz 60 metre uzaklıkta. Tam yük olup olmadığını tespit etmeyi bilmiyorum açıklarsanız yapabilirim sanırım. Şimdi aşağıdaki panodan dairemize kadar ölçtüm 2 klima tam kapasite çalışır vaziyetteyken aşağıda 235 volt klima şalterinde 232 volt sanırım öyle büyük bir düşüş yok. El atabildiğim kabloları elledim sıcaklık olarak problem yok görünüyor. Gerçi ek yerlerini elliyemedim ama... Ek bağlantılarına marangozu çağırınca bakabilicem şimdilik durum böyle. Birde büyük klimanın (19.000btu) kompressörü çalıştığında yakalayabildiğim voltaj 215 ama avometrem kaliteli olmadığı için yakalayamamış olabilir. Ayrıca bu ölçümü henüz panodan yapamadım. Klimanın bağlı olduğu buattan yaptım. Frekansta 49 hz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri