Evdeki 2 sigorta kutusunu tek sayaca bağlamak?

elektelekt

Üye
Merhaba. 2 katlı (dubleks) bir evin her katında o kata ait sigorta kutuları var.
Bu 2 tane sigorta kutusunu tek trifaze sayaca nasıl bağlanır? Bununla ilgili bağlantı şeması olan var mı?

Çünkü genelde tek sigorta kutusu için bilgiler var forumda

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba. 2 katlı (dubleks) bir evin her katında o kata ait sigorta kutuları var.
Bu 2 tane sigorta kutusunu tek trifaze sayaca nasıl bağlanır? Bununla ilgili bağlantı şeması olan var mı?

Dublex ev tek sayaca baglidir zaten. Soru tam anlasilmadi.

Tek sayaç olmalı Erhan abinin de dediği gibi. Ona ilaveten sigorta kutusu dediğiniz tevzi/tali pano. Üst kat linyeleri üst kat tali panodan beslenip alttaki tali panoya bağlanır oradan da sayaç panosuna(AT) bağlanır. Sizinki de yüksek ihtimal yazdıklarınızın doğrultusunda anladığım budur.

Alt ve üst kat arasında içerden elektrik borusu var mi?

Tek sayaç olmalı Erhan abinin de dediği gibi. Ona ilaveten sigorta kutusu dediğiniz tevzi/tali pano. Üst kat linyeleri üst kat tali panodan beslenip alttaki tali panoya bağlanır oradan da sayaç panosuna(AT) bağlanır. Sizinki de yüksek ihtimal yazdıklarınızın doğrultusunda anladığım budur.
Sormak istediğim şey buydu teşekkürler. Buarada tek sayaç olduğunu biliyorum tabiki, sadece her katı besleyen linyelerin bağlı olduğu tali panoların sayaca olan bağlantı yolunu sormuştum. Sizin cevap açıklayıcı oldu...
Alt ve üst kat arasında içerden elektrik borusu var mi?
Evet. Merdiven sahanlığının oradan yırtık atılarak yapılmış.
Alttaki tali panoya bağlandığından eminmisiniz hocam? çünkü projelerde AT sayaç panosundan aynı eve ait 2 kattaki tali panoya ayrı ayrı müstakil hat gözüküyor. Ondan üst kattaki tali panonun alt kattakine bağlandığı şeklinde çizilmiş proje görmemiştim
1661342136303.png

Son düzenleme:
Sormak istediğim şey buydu teşekkürler. Buarada tek sayaç olduğunu biliyorum tabiki, sadece her katı besleyen linyelerin bağlı olduğu tali panoların sayaca olan bağlantı yolunu sormuştum. Sizin cevap açıklayıcı oldu...

Evet. Merdiven sahanlığının oradan yırtık atılarak yapılmış.

Alttaki tali panoya bağlandığından eminmisiniz hocam? çünkü projelerde AT sayaç panosundan aynı eve ait 2 kattaki tali panoya ayrı ayrı müstakil hat gözüküyor. Ondan üst kattaki tali panonun alt kattakine bağlandığı şeklinde çizilmiş proje görmemiştim
Ekli dosyayı görüntüle 90098
Sigortalar ve roleler 3'Lü grup değil 4x... şeklinde olmalıdır. Mühürlü bölme icerisindeyse sayaç konulmalidir. Mühürlü bolme olarak belirtlemisiniz sayacin olduğu yere. Sadece ykr koyduğunuz yerin olmaması gerek. Her sigortada bir 30ma kaçak akım olmalidir.

Sadece ykr demişim o hatayı düzeltiyorum. Orada sayaçtan sonra kullanmış olduğunuz kaçak akım rölesi olmaması gerekir olacak. Şöyle olmalı;
Sigorta + 300mA yangın koruma + sayaç + sayaç panosu.
Sayaç panosundan sonra da sigorta + kaçak akım koruma 30mA her tali pano için. Tüm sigortalar ve kaçak akımlar 4x... olmalıdır.

Sadece ykr demişim o hatayı düzeltiyorum. Orada sayaçtan sonra kullanmış olduğunuz kaçak akım rölesi olmaması gerekir olacak. Şöyle olmalı;
Sigorta + 300mA yangın koruma + sayaç + sayaç panosu.
Sayaç panosundan sonra da sigorta + kaçak akım koruma 30mA her tali pano için. Tüm sigortalar ve kaçak akımlar 4x... olmalıdır.
Yukardaki resimde sayaç panosundan her kattaki panolara ayrı ayrı besleme hattı çekilmiş.
Bunun yerine; Sayaç panosundan zemin kattaki ilk panoyu besledik. Sonra bu panonun otomatından çıkıp üst kattaki panoyu besledik... Bu şekilde de olabilir mi? Çünkü bazı projelerde de bu şekilde ilk kattan dağıtım yapılıyordu diğer tali panolara diye hatırlıyorum.

Yani üstteki resimdeki yerine alttaki gibi yapmak daha doğru değil mi?
1661770945634.png

1661770934389.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular