Ev tesisatı

abcabc00

Üye
Merhaba. Dubleks evimde elektrikçi üst kata 2.5luk 2 kablo çektiğini söyledi sigorta için. Önceki elektrikçinin hatası yüzünden 6 lık kablo çekemediğini belirtti.( Sebebini tam olarak belirtemiyorum. tam hatırlamıyorum)
2.5 Luk kablonun 28 amper çektiğini okudum. 2 adet kablo 56 amper çeker diye hesaplıyorum? Hesap doğru mudur? Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba. Dubleks evimde elektrikçi üst kata 2.5luk 2 kablo çektiğini söyledi sigorta için. Önceki elektrikçinin hatası yüzünden 6 lık kablo çekemediğini belirtti.( Sebebini tam olarak belirtemiyorum. tam hatırlamıyorum)
2.5 Luk kablonun 28 amper çektiğini okudum. 2 adet kablo 56 amper çeker diye hesaplıyorum? Hesap doğru mudur? Teşekkürler.
Bu mevzular o kadar sığ hesaplarla çözümlenemez. Elektrik projesinin bilinmesi lazım.

Sorunuz bulmaca gibi .

Son düzenleme:
sayaçtan s.kutusuna gelen hat (kolan hattı) günümüz şartlarında 2x6 +6 olmalıdır, yönetmenliğin projesine göre bu 4x6 +6 da olabiliyor,
2.5 kablo nominal akımda 25a dir 28 a kısa mesafede taşısada ısınır,
kablo kesitini x2 yapsanda x2 olarak hesaplanmaz onun hesaplamasını unuttum ama ortalama 2.5 x2 taklibi 40a üzerinde bir kesite tekabül etmekte,
ani su ısıtıcılı şofben'in yanı sıra fırın türevi beyaz eşyayı aynı anda kullanmazsan 2x 2.5 yeterli olur, daha net teknik bilgiler gelecektir,

lakin işi ehline verin, canında malında gelen ustanın ustalığına kalsada hakimiyet sende olmalıdır

sayaçtan s.kutusuna gelen hat (kolan hattı) günümüz şartlarında 2x6 +6 olmalıdır, yönetmenliğin projesine göre bu 4x6 +6 da olabiliyor,
2.5 kablo nominal akımda 25a dir 28 a kısa mesafede taşısada ısınır,
kablo kesitini x2 yapsanda x2 olarak hesaplanmaz onun hesaplamasını unuttum ama ortalama 2.5 x2 taklibi 40a üzerinde bir kesite tekabül etmekte,
ani su ısıtıcılı şofben'in yanı sıra fırın türevi beyaz eşyayı aynı anda kullanmazsan 2x 2.5 yeterli olur, daha net teknik bilgiler gelecektir,

lakin işi ehline verin, canında malında gelen ustanın ustalığına kalsada hakimiyet sende olmalıdır
Öncelikle teşekkürler. Fazla miktarda enerji harcadığını varsayalım. Ne gibi bir durumla karşılaşırım. Kablo yanacak muhtemelen. Y angın riski veya daha kötü bir şey gerçekleşir mi?

Benim anladığıma göre ise 2 adet 2.5 kabloda fazlar aynı klemense üst üste vurulacak ise 2.5luğun akım taşıma kapasitesinin 2 katı kadar olur fakat sizin anlatmak istediğiniz ile benim anlamak istediğim aynı mı çözemedim.

Benim anladığıma göre ise 2 adet 2.5 kabloda fazlar aynı klemense üst üste vurulacak ise 2.5luğun akım taşıma kapasitesinin 2 katı kadar olur fakat sizin anlatmak istediğiniz ile benim anlamak istediğim aynı mı çözemedim.
Teknik olaylardan pek anlamam ama elektrikçi 2.5luk 2 kablo çıkıyor üst kata demişti.

Faz ve nötr olarak, 2 kablo çekilmiş deyimi daha yerinde olur, düşünüyorum. Bu durumda, iki kablonun toplamı değil, 1 x2,5 mm kablo taşıma sınırı; 25 amper hesaplanmalıdır. Daha kalın kesit çekilemeemsi nedeni, alt katdan yukarıya sıva altına yatırılan borunun, 14 mm. olması olmalıdır.

Son düzenleme:
Konu yazısı tam açıkalmalı tarifi yapılmadığından çeşitli görüşler.

Üst kata niye 2 kablo çıkıyor topraklama kablosu yokmu.

Son elektrikçi 6 mm2 kablo olması gerektiği belirtmiş yine 2.5 mm2 kablo çekmiş işi elektrikçinin yapmaması gerekir .

Elektrikçi 6 mm2 kablo olması gerektiğini 2.5 mm2 kabloyu yine yaptiriyorsunuz.

Birde şu durum var elektrikci tarafından 6 mm2 kablo söylenmeden 2.5 mm2 kablo çekilseydi.

Burada elektrikçiye iş düşüyor yaptıran bilmez .

Sonuç. Konu sahibi güvenilir işten anlayan olmayacak işi yapmayan usta bulunması diyeceğim usta bulmak sorun.

Anlatilanlardan çözümlememe göre
büyük ihtimalle üst kata sigorta kutusu yapılacak
Faz nötr topraklama kablosu uygun kesit ? ( elektrikçi söylemiş 6 mm2 ) çekilmesi.
Çekilmiş kablolarin değişimi yapılmalı.

Kolay gelsin sağlıcakla

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkürler. Fazla miktarda enerji harcadığını varsayalım. Ne gibi bir durumla karşılaşırım. Kablo yanacak muhtemelen. Y angın riski veya daha kötü bir şey gerçekleşir mi?
aslında durumu tam anlamadan dinlemeden yorum attım,
şimdi adam kolan hattı olarak 2.5 kablodan kaç tane çekti???
eğer faz nötör topraklama olarak 3x2.5 çektiyse mesafeye bağlı 25a kapasiten var ortalama,
şayet 4 adet 2.5 çekipte , 2 adet 2.5 kablonun uçlarını birleştirip 1 faz taşıyıcı yaptıysa dediğim gibi 40 & 45 ampere tekabul eder lakin kablonun bir damarı ark yapsın yani temassızlık yapsa yine tehlike çanları çalar,
tekrardan belirteyim,, dediğim şofben 7.5 kwh çeker oda zaten tek başına tesisatı ısıtır, + rezistans lı bir ev aleti daha çalışırsa şofbenle aynı anda o zaman tesisat yanar, ve kablolar boruya yapışır değiştirmen çok zor hale gelir, sen merkebi sağlam kazığa bağlaki kurdu yormasın,
çağır işinin ehi birini 2x6 +6 çeksin, boruya sığmazsa 2x6 +2.5 çeksin yol yakınken
yani 2 tane 6 lık yanına topraklama 2.5 luk atabilirsin boruya sığmazsa
dipnot eklemekte fayda var,
misal, 1mm emaye teli ikiye katladım diye bu 2mm yapmaz onun hesaplama formulü var,
aynı şey tesisat içinde geçerlidir bunu unutmayın

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri