Ev içinde tek sigorta şalteri (c32)

canozlek

Üye
Merhaba
bugün ev içinde elektronik eşyaların yerini düzenlerken hangi sigortanın hangi aleti ve ışıkları kapattığını görmek için şalterleri indirip kaldırdım. Sigorta kutusunda L, B, G, C kodlu (hepsi 24-32 arası) sigorta şalterleriydi. Fakat L B G kodlu şalterler evin içinde hiçbir yeri kapatmazken, sadece C32 kodlu şalter evin tüm elektriğini kesti. Evdeki tüm elektrik tesisatı tek şaltere bağlanmış. Sürekl çalışan bir buzdolabı, ara ara çalışan çamaşır ve bulaşık makineleri, sık çalışan elektrikli termosifon ve kışın çalışan panel radyatörler var ve hepsi de elektriği aynı yerden alıyormuş. Şimdiye dek hiçbir sorun yaşamadım ama böyle bir tesisatta yaşayabileceğim sorunlar nelerdir, ne yapmam gerekir aydınlatabilirseniz sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba
bugün ev içinde elektronik eşyaların yerini düzenlerken hangi sigortanın hangi aleti ve ışıkları kapattığını görmek için şalterleri indirip kaldırdım. Sigorta kutusunda L, B, G, C kodlu (hepsi 24-32 arası) sigorta şalterleriydi. Fakat L B G kodlu şalterler evin içinde hiçbir yeri kapatmazken, sadece C32 kodlu şalter evin tüm elektriğini kesti. Evdeki tüm elektrik tesisatı tek şaltere bağlanmış. Sürekl çalışan bir buzdolabı, ara ara çalışan çamaşır ve bulaşık makineleri, sık çalışan elektrikli termosifon ve kışın çalışan panel radyatörler var ve hepsi de elektriği aynı yerden alıyormuş. Şimdiye dek hiçbir sorun yaşamadım ama böyle bir tesisatta yaşayabileceğim sorunlar nelerdir, ne yapmam gerekir aydınlatabilirseniz sevinirim.
Öncelikle hayırlı bayramlar.
Sigorta kutusu yeniden düzenlenerek ayrı linyeler ayrı sigortalara girilebilir.
Ama bunu yapabilmek için ayrı ayrı linye hatları çekilmiş olması gerekir.
Panonun resmini atma imkânınız varsa fikir yürütmemiz daha kolay olur.

Size de iyi bayramlar
tüm kurulum sağ taraftaki legrand c32 üzerinde.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    175.6 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.jpg
    2.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 59
  • 3.jpg
    3.jpg
    216.6 KB · Görüntüleme: 62
  • 4.jpg
    4.jpg
    163.3 KB · Görüntüleme: 57
tüm siğortalar değişmesi gerekir . kablolarında değişmesi gerekebilir .
aydınlatma devresi kablosu kesiti 1.5mm2 olur amperi siğortanın 10 amper b tipi
priz devresi kablosu kesiti 2.5mm2 olur amperi siğortanın 16 amper b tipi

tesisat elden geçirilmesi gerekir ,

hayırlı bayamlar , sağlıcakla kalın

hiç düşünmediğim bir şeydi , sigortanın şimdiye kadar hiç atmaması yüzünden aklıma bile gelmemişti. zaten atmama sebebi de ortada aslında. bu kadar yüke yangın çıkmaması mucize olmuş. bayram seyran derken bugün açık elektrikçi de bulamadım.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri