Ev İçi Uydu Anten Tesisatı

akalay

Üye
Herkese merhaba;

Evimizde anten hatlarının ve telefon/internet hatlarının bağlantılarının bulunduğu bir pano var. Fotolarını ekliyorum.

Önce tesisatı anlatayım, evde anten prizinin bulunduğu yerler şu şekilde:
1-Salon (2 duvarda birer adet, aynı hat kullandıklarını düşünüyorum ama emin değilim, panoda duvara 7 kablo giriyor, yani mutfak/balkon tek hat olduğunu düşünürsek salona 2 ayrı hat gidiyor demektir)
2-Oturma Odası
3-Mutfak
4-Balkon (Mutfak duvarı ile sırt sırta, sanırım tek hat kullanılıyor burada)
5-Çocuk odası (2 odada da birer adet)
6-Yatak odası.

Toplam 7 odada 8 priz mevcut.

Halihazırda Oturma odası mutfak ve balkonda tv bağlanınca uydu izlenebiliyor.

Eve 2 adet uydu hattı geldiği söylenmişti, panoyu inceleyince de şunu görüyorum:

1.Hat doğrudan oturma odasına gidiyor (hattı ayırınca OO yayın kesiliyor)
2.Hat combiner'a üstten girmiş, combiner'ın SAT çıkışı mutfak/balkona gidiyor (hattı ayırınca mutfak/balkon yayın kesiliyor), TV çıkışı ise 5 kabloyla birbirine bağlanmış.

--------------------------

Gelelim sorulara;

1- Öncelikle, hangi kablonun hangi odaya gittiğini en kolay nasıl anlarım?

Bir elektrikçi arkadaş panodan hatları tamamen ayırdıktan sonra tek tek 220 verip anten prizlerinden kontrol kalemi ile kontrol etmemi söyledi ama riskli olabileceğini düşündüm.
Benim aklıma gelen, SAT kablosunu sırayla hatlara bğlayıp küçük tv'yi oda oda gezdirip kontrol etmek.
Başka bir yöntem var mıdır?

2- İnternette aynı hatta birden çok tv'nin, yayınların aynı polarizasyonda olması şartıyla, aynı ayda çalışabileceğini okudum/izledim.

Bu mümkün mü?
Mümkünse 1 adet 4; 1 adet 3lü splitter ile tüm odalara uydu yayını aktarılabilir mi?

İlgi gösterip yanıt verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Resim1.jpg

1. TV prizlerine şönt yapıp multimetre''nin buzzer kademesinde tablodan ölçersiniz. Şöny hangi prizdeyse o ötecektir.

2. Mümkün, örneğin bütün cihazlarda Trt kanallarından birisi izleniyorsa çalışacaktır. Mesela birinde TRT1 izlenecek diğerinde TRT Haber. Ancak başka kanala geçildiğinde iki cihazında yayın kesilir.

Multiswitch cihazlar var ancak bunlarda uzun iş. hem cihazlar desteklemesi lazım hemde programlanması lazım.

1. TV prizlerine şönt yapıp multimetre''nin buzzer kademesinde tablodan ölçersiniz. Şöny hangi prizdeyse o ötecektir.

2. Mümkün, örneğin bütün cihazlarda Trt kanallarından birisi izleniyorsa çalışacaktır. Mesela birinde TRT1 izlenecek diğerinde TRT Haber. Ancak başka kanala geçildiğinde iki cihazında yayın kesilir.

Multiswitch cihazlar var ancak bunlarda uzun iş. hem cihazlar desteklemesi lazım hemde programlanması lazım.
Öncelikle teşekkürler.

1-Şöntü tv prize nasıl yapacağımı çözemedim. İnternetten araştırayım, veya anlatırsanız sevinirim. Sonuçta 220 vermiyoruz, değil mi?

2-Araştırdığım kadarıyla, sizin dediğinize ilave olarak her ikisi de yatay veya her ikisi de dikey olmak kaydıyla izlenebiliyor, biri yatay diğeri dikeyse yatay baskın çıkıyor imiş....

..evde bir tane daha combiner olması lazım.
düzeltiyorum;
panoda zaten hat combiner ile ayrılmış sanırım kusura bakmayın..

..evde bir tane daha combiner olması lazım.
düzeltiyorum;
panoda zaten hat combiner ile ayrılmış sanırım kusura bakmayın..
evet, gelen 2 hat var.
1.Hat doğrudan oturma odasına gidiyor (hattı ayırınca OO yayın kesiliyor)
2.Hat combiner'a üstten girmiş, combiner'ın SAT çıkışı mutfak/balkona gidiyor (hattı ayırınca mutfak/balkon yayın kesiliyor), TV çıkışı ise 5 kabloyla birbirine bağlanmış.

220 ile kontrolu unutun . çok tehlikeli.en ufak dalgınlıkta tehlike oluşur.en iyisi ucuz bir ohmmetre ile ölçmek.
arkadaşın şönt dediği olay şu;
prize gelen kablonun iki ucunu birbirine değdirmek veya bağlamak.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri