Epson L386 - Mosfet arızası

Sorun ya motor da,
Veya EPSON 24 bacaklı motor sürücü entegre de.
Osiloskop varsa entegrenin kare dalga pwm palslerine bakmak lazım.
pwm çıkıyorsa motor arızalı, pwm çıkmıyorsa, sürücü entegre arızalı.
Multimetreniz de frekans metre kademesi varsa, oradan da epson entegreden çıkan frekansı, pwm palslerini okuyabilirsiniz.
Hocam motoru takmadan denediğim için motorda arıza olduğunu tahmin etmiyorum. Multimetrede hz kademesi var. Lakin karta hiç güç gelmediği için bu ölçümü nasıl yapacağım ?

Motorun sağlamlığından emin olmalısınız.
Arıza yanlış yerlerde aranmamali. Vakit kaybı olmasın.
Neyse
Devrede gerilim kontrolü yapılmalı.
Kartın motor hariç bağlantılarını yapın.
Cihazı çalıştırın.
Kart üzerindeki Bobinlerden voltaj okuması yapın.
Güç transistörleri ve motor sürücü entegresini kontrol edersiniz

Hocam motoru takmadan denediğim için motorda arıza olduğunu tahmin etmiyorum. Multimetrede hz kademesi var. Lakin karta hiç güç gelmediği için bu ölçümü nasıl yapacağım ?
Transistorleri anakarta takmadiysanız.
Transistör yuvalarında ölçü aleti ile kısa devre kontrolü yapar mısınız ?
Sürücü entegrenin transistorleri kısa devreye düşürüp düşürmediği anlaşılabilir.

Daha önce yazıcı psu su ile edindiğim tecrübe; arızalanan elemanları değiştirdim elk verip led yandığını gördüm. Sonra ne olduysa tekrar enerji verip bakmam gerekti kısa zamanda az önce yanan led anlık yanıp söndü. Ölçğmlerim sonucu birkaç eleman led dahil mefta ... Tabi ben de motor filan bağlamadan test ve kontrol etmiştim.

Size tavsiyem (ve kandime çıkardığım ders) yazıcı psu ve kartlarını, motor veya eşdeğer yük olmadan çalıştırmayın veya enerjili test sonrası elektrolit kondansatörleri boşaltın.

@by lent @Muhsin Kamer

Hocam geç yazmamın kusuruna bakmayın. Mosfetlerden 5'er adet yurtdışından sipariş verdim geldi. Bu arada cihazı aynı model, farklı bir yazıcıdan söktüğüm anakartla denedim hiç bir sorun ya da hata yok. Kısacası motorlar sağlam, adaptör sağlam. Tekrar hatırlatmak için söylüyorum. Cihaz ilk seferde (mosfet değişimi sonrası) çalışıyor. Ama kapatıp açtığımda bir daha açılmıyor. "motor sürücü entegresini " bunu karta voltaj gelmiyorken nasıl kontrol edebilirim ?

Bu arada cihazın servis manuelini de buldum. Lakin kartın devre şeması yok. Her arızanın sonunda çözüm yoksa "kartı değiştirin" bilgisi var.

Elektrolitik kondansatörleri saç kurutma makinesi ile el yakmayacak kadar ısıtıp, cihazı tekrar çalıştırır mısınız?
İlk çalışmada sorun ortadan kalkıyor mu?

Elektrolitik kondansatörleri saç kurutma makinesi ile el yakmayacak kadar ısıtıp, cihazı tekrar çalıştırır mısınız?
İlk çalışmada sorun ortadan kalkıyor mu?
Şuan kartın üzerindekilerden 2 si arızalı (kısa devre olarak gözüküyor). Yenisini taktığımda ilk seferde cihaz açılıyor. Ama 2. kez açamadım hiç.

Elektrolitik kondansatörleri yenileriyle değiştirin.
Kısa devre haricindekiler de değer kaybetmiş olabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri