Eplan .ema uzantılı kütüphane

Ali4468

Üye
Eplan programına edz veya mdb uzantili dosyaları ekleyip açamiyorum .ema uzantılı kütüphaneniz varsa lütfen paylaşırmısınız

Merhaba,

Ne demek istediğinizi anlayamadım. Biraz daha açıklayabilir misiniz. Örnek görselde paylaşabilirsiniz.

edz uzantısı: "Eplan Data portal alışveriş formatı" olarak geçer. edz uzantılı bir dosyayı kütüphaneye aktardığınız zaman data portaldan ürün çekilmiş gibi bütün ayrıntıları ile gelir. Yani; ürün kütüphaneye eklenir, varsa makrosu, resmi, dokümanları...vb dosyaları otomatik yerlerine gider. Size sadece ürünü kullanmak kalır.
mdb uzantısı: Ürün kütüphanesinin uzantısıdır. Ürün kütüphanesindeki ürünlerin yazılı bilgileri bu dosyada depolanır.
ema uzantısı ise, Eplan'ın makro uzantısıdır. Oluşturulan ürün, devre makroları bu uzantı ile kaydedilir.

İyi çalışmalar.

Merhaba,

Ne demek istediğinizi anlayamadım. Biraz daha açıklayabilir misiniz. Örnek görselde paylaşabilirsiniz.

edz uzantısı: "Eplan Data portal alışveriş formatı" olarak geçer. edz uzantılı bir dosyayı kütüphaneye aktardığınız zaman data portaldan ürün çekilmiş gibi bütün ayrıntıları ile gelir. Yani; ürün kütüphaneye eklenir, varsa makrosu, resmi, dokümanları...vb dosyaları otomatik yerlerine gider. Size sadece ürünü kullanmak kalır.
mdb uzantısı: Ürün kütüphanesinin uzantısıdır. Ürün kütüphanesindeki ürünlerin yazılı bilgileri bu dosyada depolanır.
ema uzantısı ise, Eplan'ın makro uzantısıdır. Oluşturulan ürün, devre makroları bu uzantı ile kaydedilir.

İyi çalışmalar.
Kullandığınız makroları .ema uzantılı şekilde paylaşabilirmisiniz

Merhaba,

Kullandığımız makrolar bana değil çalıştığım firmaya ait olduğu için paylaşamam maalesef.
Ancak üretici firmaların sitelerinden istediğiniz makroları veya örneklerini bulabilirsiniz.
Örnek olarak Siemens firması, ürünlerinin internet sitelerinde Eplan uzantısı ile paylaşıyor.

Aşağıda buna bir örnek mevcuttur.
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/WW/Catalog/Product/6ES7214-1AE30-0XB0
1671169829677.png

Görselde gösterilen kısma tıklayarak ta Eplan dosyalarını indirebilirsiniz.

Bu şekilde Siemens ürün kataloğu indirip aradığınız özellikte cihazları bulup sipariş kodları ile internette aratarak Eplan verilerine ulaşabilirsiniz.

Umarım anlaşılır olmuştur iyi çalışmalar.

Merhaba,

Kullandığımız makrolar bana değil çalıştığım firmaya ait olduğu için paylaşamam maalesef.
Ancak üretici firmaların sitelerinden istediğiniz makroları veya örneklerini bulabilirsiniz.
Örnek olarak Siemens firması, ürünlerinin internet sitelerinde Eplan uzantısı ile paylaşıyor.

Aşağıda buna bir örnek mevcuttur.
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/WW/Catalog/Product/6ES7214-1AE30-0XB0
Ekli dosyayı görüntüle 93715
Görselde gösterilen kısma tıklayarak ta Eplan dosyalarını indirebilirsiniz.

Bu şekilde Siemens ürün kataloğu indirip aradığınız özellikte cihazları bulup sipariş kodları ile internette aratarak Eplan verilerine ulaşabilirsiniz.

Umarım anlaşılır olmuştur iyi çalışmalar.

Ensar hocam merhabalar, konuyla ilgili bir sorum olacaktı.

Dediğiniz şekilde tedarikçilerin sitesinden .edz uzantılı dosyalarımı indirip kütüphaneme ekliyorum. Ancak "Ürün Yönetimi" ekranında önizlemesi dahi görüntülenen cihazı (1.görsel). Ekle->Cihaz sekmesinden ekleme kalktığımda ön izleme kayboluyor ve cihazı ekleyemiyorum (2.görsel). Bu şekilde eklemeye zorladığımda ise (3. görsel) hata alıyorum.

Güncelleme: Hocam sayfayı 'Devre şeması 3 hat' olarak düzenledim. Makro şeklinde oluşturduğum ürün eklenebiliyor ancak tedarikçi sitesinden indirdiğim edz formatındaki ürünü hala ekleyemiyorum. 3 görseldeki hata çıkıyor.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    126.5 KB · Görüntüleme: 58
  • 2.PNG
    2.PNG
    79 KB · Görüntüleme: 47
  • 3.PNG
    3.PNG
    62.1 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Merhaba,

Cihaz eklerken grafik ön izlemenin neden gelmediğini anlayamadım. Ürünlerde görseller, referans aldığı dosya üzerinden gösterilir. Ekleme aşamasında bir şekilde bu dosyayı göremiyor olabilir.

Paylaştığınız 3. ekran alıntısındaki pencerenin çıkmamasının sebebi ürünün elektrik şemasına uygun bir devresi/sembolü/makrosu... olmamasıdır. Örnek olarak, eklediğiniz şalter kolunun muhtemelen tanımlı bir makrosu veya sembolü yok. Bu sebeple üç-hat sayfasına çektiğinizde ne şekilde göstermek istediğinizi soruyor size.

Genelde bu tip ürünleri ana ürüne aksesuar olarak eklemek daha doğru bir yöntem. Bu durumda üç hat şemasında herhangi bir şekilde gösterme gereği olmuyor.

İyi çalışmalar.

Merhaba,

Cihaz eklerken grafik ön izlemenin neden gelmediğini anlayamadım. Ürünlerde görseller, referans aldığı dosya üzerinden gösterilir. Ekleme aşamasında bir şekilde bu dosyayı göremiyor olabilir.

Paylaştığınız 3. ekran alıntısındaki pencerenin çıkmamasının sebebi ürünün elektrik şemasına uygun bir devresi/sembolü/makrosu... olmamasıdır. Örnek olarak, eklediğiniz şalter kolunun muhtemelen tanımlı bir makrosu veya sembolü yok. Bu sebeple üç-hat sayfasına çektiğinizde ne şekilde göstermek istediğinizi soruyor size.

Genelde bu tip ürünleri ana ürüne aksesuar olarak eklemek daha doğru bir yöntem. Bu durumda üç hat şemasında herhangi bir şekilde gösterme gereği olmuyor.

İyi çalışmalar.

Ensar hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri