entes RG3 setup sorunu..

Birçok yerde kompanzasyon sistemi kurdum hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım çoğunda ilk kademe 5kVAr'dı.
Çok düşük yüklenmede bu bahsedilen sıkıntılar meydana geliyor,otomatik tanıma olayı gerçekleşmeme durumunda kademe güçlerinin manuel olarak girilmesi uygundur.
2500/5 akım trafolu tesiste 125A yük akımı %5' tekabül eder bu değerin altı herzaman problemdir.

tamamıyla katılıyorum 2,5 ve 5 kvar çok bağladığım olmuştur

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Önemli bir nokta var aslında, 1. Kademeye mümkün olan en büyük trifaze kondansatörü bağla. Akım Trafo Değerini 500 , Gerilim trafo Oranını 1 olarak gir.Tüm Çıkış Şalterlerini Kapat ve Cihazı Oto Setup konumunda çalıştır.Setup bittiğinde cihaz çalışma prensibi gereği 5 kVAR bağladığın kademeyi 10 kVAR olarak görecektir.Sistemi devreye al.Sorun yaşayacağını tahmin etmiyorum.

tamamıyla katılıyorum 2,5 ve 5 kvar çok bağladığım olmuştur
Yanlışım varsa düzeltin ama benim bildiğim 2500/5 çevrim oranlı bir trafoda 2500A de ölçme devresine 5A akım gidecektir. Entes rölelerin duyarlılıkları 25mA civarındadır. Buna göre devreden akım trafosunun akım eğrisini lineer kabul ederek 12,5A çekilmeyene dek röle akım algılamayacaktır. Bu böyledir diye bir iddiam yok. Polemiğe dönüştürmek için değil yanlışım varsa düzeltilmesi için cevap atıyorum.

Yanlışım varsa düzeltin ama benim bildiğim 2500/5 çevrim oranlı bir trafoda 2500A de ölçme devresine 5A akım gidecektir. Entes rölelerin duyarlılıkları 25mA civarındadır. Buna göre devreden akım trafosunun akım eğrisini lineer kabul ederek 12,5A çekilmeyene dek röle akım algılamayacaktır. Bu böyledir diye bir iddiam yok. Polemiğe dönüştürmek için değil yanlışım varsa düzeltilmesi için cevap atıyorum.

RG3-12C ve CS modellerinde duyarlılık min 50mA'dir.
2500/5A akım trafosunda sekonderin 50mA olması primerden 25A geçmesi anlamına gelir. Oysaki 2500/5A akım trafosu primer değerinin %5 altı değerinde sekondere doğru veri aktaramadığını biliyoruz(bu sorunu bizzat yaşadım) bu değerde örneğimize bakarsak 125A'dir.
Uzun lafın kısası burda belirleyici olan akım trafosunun sağlıklı olarak iletebileceği minimum değerdir röle gördüğünüz gibi çok çok daha hassas ama ne çare ! Yük akımına uygun akım trafosu seçilmelidir.
Bu konuda yaşanan bir çok problemin özü budur...

gerçekten algılamaları çok hasas ama FullAs arkadaşımızın da belirtiği üzere akım trafo oranları yük e göre büyük yada küçük gelmektedir yani eğer sizin 1600kva lık yükünüz varken en az 700 kvar kompanzasyonunuz olmalı idi bunu da 12 kademe düşünürsek kademe başına min.50-60kVAR kondansatör düşmeliydi oysa bu konu da söz konusu olan 2500/5 akım trafosu için 5 kvar lık bir kondansatör bahsedilmektedir.kısaca sı 2500/5 akım trafosu olan (1600kva trafo ya)5 kvar küçük gelmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri