Entegre sokme

Ustalar Bu devre elemani kisa devre sonucu bozuldu nasil pcb ye ve yollara zarar vermeden sokup yenisi ile degistirebilirim

Ekli dosyalar

• 20200723_123415.jpg
    20200723_123415.jpg
    351.7 KB · Görüntüleme: 33
Sadece havyayla çok zor.
...
Değil,
bacakları maket bıçağı vs ile kesip
entegreden ayırıyorsun,
gerisi :)

Zarar vermeden sökmek için havya uğraştır tabi.
Onada chipquick dedikleri düşük sıcaklıkta eriyen lehim benzeri malzeme uygulayarak sökme çözümü var.
Başka yollarda var ama dediğin gibi zor, uğraştırır.

Boyle bir sokme islemi icin havyanin en az 60 watt yada 80 watt olmasi lazim. Standart 40 watt ile bu islem zor.

Eskiden 40 watt yetiyormuş ama artik bu sekilde yuzey montaj v.s. havya standartlarida yukseldi.

Ben endüstriyel kartlarda 60 watt tan daha düşük güçlerle çalışamıyorum hele ki katlı kartlarda özellikle dip entegre sökmek ölüm.

Kartın, pad lerin yada ince yolların zarar görmesi kuvvetle ihtimal.

Bende hem sıcak hava istasyonlu havya var hem de lambalı bga makinesi ama bu tür entegreleri sökmek için sadece havya yetmiyor bga yetmiyor.

Bu tür entegrelerin bacaklarını önce taze lehim ile tek tek lehim yapar gibi geçiyorum bol lehim teli ve yaptığım lehimin bacağa işlemiş olması gerekiyor...

Ardından iki işlemden birini yapıyorum.
1. işlem entegreyi güzelce flux ile kaplıyor ve bga makinesine yatırıyorum eğer altta dökülecek malzeme yoksa tabii

sonra alt ısıyı 150-200 derece arasına getirip ondan sonra üst ısıyı açıyorum bu sayede kart yamulmuyor esnemiyor çatlamalar olmuyor üst ısıyı da bir miktar verince zaten entegre kendiliğinden geliyor elime.

2. işlem ise sıcak hava istasyonunun üfleme şiddetini çok az bir seviyeye getirip entegrenin etrafında sabit tutmadan gezdiriyorum taa ki benim yaptığım lehimlerin erimeye başladığını görene kadar sonra cımbız ile inceden bi yoklama çekiyorum çok nazikçe eğer entegre oynuyorsa yavaşça incitmeden kenara kenara ittirip sonra da güvenli bölgeden cımbızla alıyorum.

Takarken de takmadan önce alt padleri çok nazikçe flux ve lehim emme teli ile güzelce temizleyip tinerle yıkadıktan sonra ya sıvı flux yada krem lehim ile yada normal lehim ile çok yavaş ve dikkatli şekilde lehimliyorum.

Ama çok önemli olan bişiy var ki el alışkanlığı yapmış olmak gerekiyor daha önceden lazım olmayacak bir kart üzerinde bir kaç deneme yaparak o alışkanlığı kazanmak çok fazla artı puan getiriyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri