Enerji analizörü sorunu

drejfatih

Üye
Merhaba,
Panomuzdaki enerji analizörü için 3200/5 lik bir akım trafosu kullanılmış. Ayarlar kısmında bu oran doğru girilmiş ancak ekranda -3,5 kA gibi bir değer görüyorum. Negatif işaretin uçların ters girildiğinden dolayı olduğunu biliyorum ancak akım değeri 500-700A olması gerekirken neden 3,5kA oldu anlamadım. Servise sordum oranı 640/5 olarak girmemi istedi. Öyle yapınca düzeldi ama mantığını anlamadım.

Sayin drejfatih,
Enerji analizorune, degeri 640/5 seklinde degil de sadece 640 olarak mi girdiniz...Analizor, her iki oranin ayri ayri yazilmasi ile degil de , bunlarin birbirnie orani seklinde giriliyor olabilir.Nitekim 700 A olmasi gereken deger 700x5=3500 okunuyor...Zaten 3200/5 e boldugunuzde 640 degeri cikiyor...Anlatabildim mi bilmiyorum...Saygilar

oranlar ayrı ayrı girildi. yani 640 ve 5 ayrı satırlarda

Sizin yaptiginiz mantik yurutme dogru...
Cihaz uretim esnasinda programlanirken, ilk satira cevirme oraninin kendisi ( yani 640 degeri) ikinci satira da kullanilan akim trafosunun sekonder degeri nedir, seklinde dusunulmus olabilir.
Cunku biliyoruz ki bazi akim trafolari.../1 A seklinde uretiliyor..Akla da baska aciklama gelmiyor.

Değerli arkadaşım büyük ihtimalle sekonder tarafındaki akım trafo oran değerlerini yanlış girmiş olmalısınız.
bu RODA Elektroniğin sayfasına bakarsanız, orada pdf ler var, bence oradan bakın en azından fikir verecektir.
biz Ankarada bir çok projemizde Acuvim serisi cihazlar bağladık mutlaka primer ve sekonder iki tarafıda ;
ayarlamalısın.

örneğin bu cihazda 1A/5A iki farklı seçenek var dolayısıyla sekonder kısmı ayarlanmalıdır.
www.rodaltd.com

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri