Analizör sorunu

Ulasoktay

Üye
Merhaba.

Yerleşkemizde datakom marka enerji analizörleri kullanılmış. Bana gelen elektrik faturası ile süzme sayaç olarak kullanılan enerji analizörleri arasındaki tüketim farkı bana kesilen tüketim tutarının yarısından fazla. Enerji analizörlerini kontrol ediyorum akım trafo uçları doğru, akım trafo dönüştürme oranı doğru. Lakin kimi analizörde cos değerleri resimde olduğu gibi...

Kimi analizörde de cos değeri tüm fazlarda tüketim varken r fazı 0,00
S ve t 0,99

İşin içinden çıkamadım. Ölçmediğimiz çıkışta yok. Yardımınıza ihtiyacım var üstatlarım. Teşekkür ederim.
IMG_20190617_112523.jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba.

Yerleşkemizde datakom marka enerji analizörleri kullanılmış. Bana gelen elektrik faturası ile süzme sayaç olarak kullanılan enerji analizörleri arasındaki tüketim farkı bana kesilen tüketim tutarının yarısından fazla. Enerji analizörlerini kontrol ediyorum akım trafo uçları doğru, akım trafo dönüştürme oranı doğru. Lakin kimi analizörde cos değerleri resimde olduğu gibi...

Kimi analizörde de cos değeri tüm fazlarda tüketim varken r fazı 0,00
S ve t 0,99

İşin içinden çıkamadım. Ölçmediğimiz çıkışta yok. Yardımınıza ihtiyacım var üstatlarım. Teşekkür ederim.

Şimdi konunun anlaşılması adına bazı şeyleri de açıklamanız lazım süzme sayaç derken sizin sayacınızla ana sayaç arasında ne kadar fark var mesafe olarak birde ana sayacın yazdığı kw değeri ile sizin sayacın kw tüketim değerleri arasında ne kadar fark var.Sizin cosinüs üzerinden tüketim hesaplaması yapmanız size yanlış bilgi verir.Bu değer tüketimi doğrudan vermez sadece faz acısını reaktif yuzdeligi bulursunuz.

Merhaba.

Bizim yerleşkemizde kiracılarımız var. Adp panosundan kiracıların elektrik panolarına çıkış yapılırken enerji analizörleri taktık. Tüketimlerini ölçebilmek ve faturalandırabilmek için. Bizim adp panomuzla sedaş sayacı arasındaki mesafe 30 metre. Sedaştan gelen fatura 300.000kwh iken bizim okuduğumuz değer 120.000kwh

Merhaba.

Bizim yerleşkemizde kiracılarımız var. Adp panosundan kiracıların elektrik panolarına çıkış yapılırken enerji analizörleri taktık. Tüketimlerini ölçebilmek ve faturalandırabilmek için. Bizim adp panomuzla sedaş sayacı arasındaki mesafe 30 metre. Sedaştan gelen fatura 300.000kwh iken bizim okuduğumuz değer 120.000kwh

Burada hesaba katmadığınız bir nokta var eğer sayaçlar arası mesafe varsa aradaki iletkenin direncinden kaynaklanan güç kaybı söz konusudur.Bu nedenle ana sayaç ve sonrasındaki sayaçlardaki toplam tutar hiç bir zaman birbirini tutmaz.Eğer bu kayıp büyük miktarlarda ise aradaki fark yüzdelik dilimlere bölünerek az kullanana az çok kullanana çok olacak şekilde adaletli dağıtılabilir.Ama 300 bin kw tüketim ana sayacın ise dağıtılan abone sayısı sadece bir tane mi birde resmini attığınız analizörden nasıl toplam kw değerini yazıyor mu yoksa anlık gücümü hesaplıyorsunuz.Ana sayaçla tali sayaç yada analizörler de toplam tüketim farkı %3-5 i geçmemesi lazım sizinkinde çok ciddi bir fark var.Yada iletken kesitleriniz uygun değil çok büyük miktarda güç kaybı oluyor toplamda yada hesaba katmadığınız başka yükler var belkide toprağa büyük miktarda sızıntı akımı da olabilir.Kişisel görüşüm birden fazla noktaya uygun kesitte enerji verilmemişse güç kaybı kaçınılmaz olarak büyük çıkacak bunu ana sayaç yazacak fakat analizörler bu değerleri okuyamayacaktır.

Son düzenleme:
(Abone bilgilerini kapatarak)Elektrik faturanızı ve faturalama dönemindeki enerji analizörü endekslerinizi(ilk - son), enerji analizörü trafo oranlarını paylaşırsanız durum daha net anlaşılabilir.
Enerji analizörü endeks tarihlerini de yazarsanız. yanlış bir aralığa bakılmamış olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri