Enerji altında çalışmak?

elektrik geçen kabloda DC olsa bile çalışmam, çünkü kısa devre yaptırma riskim var. bu arada AC olanda hayatta çalışmam. ben yeterince çarpıldım tamir ederken filan değil. kaçaktan çarpıldım yani kazayla. salaklıktan değil. bir de hiç elektriğe çarpılarak ölen birini gördünüz mü? haa ben çarpılmaktan korkmam dersen şok cihazını üzerinde dene, ben denedim çok güzel can acıtıyor. merak etme öldürmüyor ama onu da tavsiye etmem. AC elektrik şakaya gelmez, gevşekliği hiç sevmez ve her zaman en kısa yolu tercih eder ve buradaki kısa yol kesinlikle sen olma. elektrik toprağa akarken seni de toprak altına götürür. bir de unutma sen kuş değilsin. taklit edeyim deme. kuş gibi uçamayacağına göre, çıplak kabloya da dokunma basma.
Peki ampul ve duy degistirmek icin sadece anahtari kapatarak calismak yeterli midir yoksa sarteli indirmek mi gerekir? Sartel inikse/ anahtar kapaliysa bile elektirigin carpma ihtimali var midir? Her zaman once voltaji kontrol mu etmek gerekir?

Cok fazla soru sordugum icin ozur dilerim. Umarim sizi sorularimla bunaltmamisimdir.

Tesekkurler

Bonus sorunun cevabı;

Diğer sorunun cevabını da şöyle vermek isterim;
Canın daha önemsizse istersen enerjiyle halay çekebilirsin bence.
bir kaç kere 220 380 üzerimden geçti. bir de salaklık yaptım buji kablosunu takayım derken çalışan motorun üzerinde bir güzel çarpıldım. ben almayayım alana da engel olmayayım. hani çok dayak yedim, çarpılmaktansa dayak yemeyi tercih ederim. birde kendi yaptığım şok aletini 4kw ilk önce kendi üzerimde denedim. (güzel can acıtıyor) şimdi diyeceksin sen nasıl bir salaksın diye. gayet iyi bir salağım başkasının acısını bilmezsen anlayamazsın. o acıyı tattım ki olası kullanımda karşımdakinin neler hissettiğini anlayabileyim. tedbir her zaman önemlidir. uyarılarda ama biz dayak yemeden anlamıyoruz. marangoz çıraklığımda planyanın daire testeresinde sol elimin yüzük parmağı ortadan ikiye bölündü ucundan azcık gitti. ve o günden sonra hangi dükkanda çalıştıysam ilk baktığım testerenin tabla ayarı oldu. rahmetli kardeşimin iki parmağı orada koptu, daha nice tanıdığım usta arkadaşlarımın da aynı hep sol elin parmakları ve daire testere. şimdi kablo üzerinde çalışmak zorunda kalırsam sigortayı kendim kapatsam bile kablosuz test aletiyle bir daha kontrol ediyorum. son satırlar senin için konu sahibi. sigortayı sen kapatıysan bile yine de kontrol et, belki başka yerden kaçak vardır. insan hayatı ucuz değil, beni doğuran ve doğurtan anam da babam da toprak oldu. ben gidersem benden bir tane daha yapamazlar.
Peki ampul ve duy degistirmek icin sadece anahtari kapatarak calismak yeterli midir yoksa sarteli indirmek mi gerekir? Sartel inikse/ anahtar kapaliysa bile elektirigin carpma ihtimali var midir? Her zaman once voltaji kontrol mu etmek gerekir?

Cok fazla soru sordugum icin ozur dilerim. Umarim sizi sorularimla bunaltmamisimdir.

Tesekkurler

bir kaç kere 220 380 üzerimden geçti. bir de salaklık yaptım buji kablosunu takayım derken çalışan motorun üzerinde bir güzel çarpıldım. ben almayayım alana da engel olmayayım. hani çok dayak yedim, çarpılmaktansa dayak yemeyi tercih ederim. birde kendi yaptığım şok aletini 4kw ilk önce kendi üzerimde denedim. (güzel can acıtıyor) şimdi diyeceksin sen nasıl bir salaksın diye. gayet iyi bir salağım başkasının acısını bilmezsen anlayamazsın. o acıyı tattım ki olası kullanımda karşımdakinin neler hissettiğini anlayabileyim. tedbir her zaman önemlidir. uyarılarda ama biz dayak yemeden anlamıyoruz. marangoz çıraklığımda planyanın daire testeresinde sol elimin yüzük parmağı ortadan ikiye bölündü ucundan azcık gitti. ve o günden sonra hangi dükkanda çalıştıysam ilk baktığım testerenin tabla ayarı oldu. rahmetli kardeşimin iki parmağı orada koptu, daha nice tanıdığım usta arkadaşlarımın da aynı hep sol elin parmakları ve daire testere. şimdi kablo üzerinde çalışmak zorunda kalırsam sigortayı kendim kapatsam bile kablosuz test aletiyle bir daha kontrol ediyorum. son satırlar senin için konu sahibi. sigortayı sen kapatıysan bile yine de kontrol et, belki başka yerden kaçak vardır. insan hayatı ucuz değil, beni doğuran ve doğurtan anam da babam da toprak oldu. ben gidersem benden bir tane daha yapamazlar.
Abi size harika bir örnekle bende buraya bir kaç bir şey yazayım. Geçen gün şantiyede 95'lik besleme sökmeye gittim. İş bilmezler olunca işine harika müdahaleler yapıyorlar. Öncelikle elektrikçi arkadaşlar enerjiyi kesip benim yanımda da başka bir elektrikçi besleme kablosunu sökecek. Eline ölçü aletini tutuşturdum ölçüm yapsın enerjiye baksın diye. Biri gelip demez mi gerek yok şalteri kapatmıştır onlar sök. Ne diyebilirsin buna? Ben de hayır sökme, ölç sonra ben tekrar o arkadaşları arayacağım öyle sökeceksin kabloyu dedim. Ölçtü, enerji yok. Arkadaşları aradım sökmeye başlatıyorum diye, başlayın dediler. En az 2-3 kere sağlama alıp işimi kazasız belasız halledip geldim. Ne olursa olsun abi isterse genci isterse yaşlısı. İş bilmez kişiler emir verdikçe, işine karıştıkça özellikle patronlar bu işte daha çok can, mal kaybı olur. Toprak kazığı yerine kablo tavasından bir parça keste toprağa çak diyeni de gördüm. Galiba kazıklar bir yerimize sokmak için, toprağa değil.

Son düzenleme:

Tesekkurler
bak kadir kardeş, ben kendi evimde anahtarı kapattım ampulü değiştirirken çarpıldım. açık -kapalı anahtarı nerden bileceksin? döşeyen elektrikçi neyi neye göre döşemiş, ne kadar ehil bir kişi nereden bileceksin. hani bu işlerde kötümser ol iyi olanı garanti olanı yap yani elektriği kes (anahtardan değil)sigortayı indir ve doğru sigorta olduğundan da emin ol. hani aklının bir kenarına yaz bir ampul kaç lira? hadi olsun 50 ₺, peki senin hayatının fiyatı ne kadar?

Merhaba, amatörler ve yeterli eğitimi olmayanlar enerjiyi keserek çalışma yapmalıdır. Gerekli eğitimi almış olan profesyoneller, gerekli alet ve teçhizat yardımıyla enerjiyi kesmeden çalışma yapmalıdır. Bu endüstrinin ve medeniyetin geldiği noktada bir zorunluluktur. Örneğin Tedaş her AG abone bağlantısında ,AG veya YG her sigorta değişiminde, mahallenin, semtin veya ilçenin elektriğini kessin istiyormusunuz. Yada bir tesisde her çalışmada enerji kesilsin tesis durursa dursun mu dersiniz. Aslında böyle denmiyor, enerjinin sürekliliği ve kalitesi için AG ve YG de bu işlemler canlı enerji altında yapılıyor zaten. Bence olması gereken de bu.
Fakat ülkemizde iş güvenliği uzmanları terörü estiği için Tedaş çalışanlarına bile iş güvenliği adına bir YG sigorta değişimi sırasında ilgili fiderin enerjisini kesmeleri ve enerjinin kesik olduğu teyit edilip topraklandıktan sonra bile enerji altında çalışılıyormuş gibi adımlar uygulamaları ve bunları cep telefonları ile video çekmeleri talimatı veriliyor. Yine aynı şekilde bir AG havai hat direği veya boxda çalışılacağı zaman Trafo çıkışından ilgili bölgenin genel elektriği kesierek çalışma yapılması talimatı veriliyor. O zamanda millet veryansın ediyor. Tabi canım bu gerekli bir şey ondan dolayı kesiyorlar birazdan gelir demiyorlar. Vay asansörde kaldım. Vay hasta vardı vs...

Merhabalar

1Elektirik gecen bir kabloyla rahat calisabilir misiniz?
2Calisirsaniz tehlikesi ne olur?
3Calisamacaginiz volt/amper siniri nedir?
4Amatorler ne yapmalidir?
5Elektrigi, mutlaka kesmeden calisilacak bir yerde nasil guvenlik onlemleri alinmalidir?

Bonus soru: Bir arkadasim kuslarin elektirik kablolarindan carpilmadigini cunku notr hatta degmediklerini soyledi, aynisi insan icin de gecerli dedi. Sadece yuklu kabloyu tutarsak elektrik bizi de carpmaz mi?

Cok tesekkur ederim
İster Prof. olsun ister amatör, Enerji altın da çalışan aptal dır. Bana bir şey olmaz diyen kariyerini kebab olarak tamamlar!!!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri