Enerji altında çalışmak?

kaddir12

Üye
Merhabalar

1Elektirik gecen bir kabloyla rahat calisabilir misiniz?
2Calisirsaniz tehlikesi ne olur?
3Calisamacaginiz volt/amper siniri nedir?
4Amatorler ne yapmalidir?
5Elektrigi, mutlaka kesmeden calisilacak bir yerde nasil guvenlik onlemleri alinmalidir?

Bonus soru: Bir arkadasim kuslarin elektirik kablolarindan carpilmadigini cunku notr hatta degmediklerini soyledi, aynisi insan icin de gecerli dedi. Sadece yuklu kabloyu tutarsak elektrik bizi de carpmaz mi?

Cok tesekkur ederim

Merhabalar

5Elektrigi, mutlaka kesmeden calisilacak bir yerde nasil guvenlik onlemleri alinmalidir?

Bonus soru: Bir arkadasim kuslarin elektirik kablolarindan carpilmadigini cunku notr hatta degmediklerini soyledi, aynisi insan icin de gecerli dedi. Sadece yuklu kabloyu tutarsak elektrik bizi de carpmaz mi?

Cok tesekkur ederim
Elektriği kesmeden çalışma yapabilecek ekipman ve kıyafetler bizim gibi antin kuntin adamlarda bulunmaz . Bu yüzden canını ve başka insanların canını seven teknik personel çalışma yapmak için elektriği kesmelidir . Sadece enerjili bir kabloyu tutmanın örneği kontrol kalemidir . Acaba onda niye direnç var ?

Sakın arkadaşının dediğini yapayım deme. Kuş tele konduğunda iki ayağının arasındaki potansiyel fark çok küçük olduğu için çarpılmıyor. Senin ayağın yere temaslı yani nötr hattına temaslısın enerjili kabloya dokunduğunda akım üzerinden akıp sana ciddi zarar verir. Sende kuş gibi tele konabilirsen sana da bişey olmaz ama..

Sakın arkadaşının dediğini yapayım deme. Kuş tele konduğunda iki ayağının arasındaki potansiyel fark çok küçük olduğu için çarpılmıyor. Senin ayağın yere temaslı yani nötr hattına temaslısın enerjili kabloya dokunduğunda akım üzerinden akıp sana ciddi zarar verir. Sende kuş gibi tele konabilirsen sana da bişey olmaz ama..
Tango ve Cash filminde hapishane duvarından yüksek gerilim hattına atlayıp oradan aşağı kemerle kaymak sahnesi efsanedir :)

Merhabalar

Cok tesekkur ederim
elektrik geçen kabloda DC olsa bile çalışmam, çünkü kısa devre yaptırma riskim var. bu arada AC olanda hayatta çalışmam. ben yeterince çarpıldım tamir ederken filan değil. kaçaktan çarpıldım yani kazayla. salaklıktan değil. bir de hiç elektriğe çarpılarak ölen birini gördünüz mü? haa ben çarpılmaktan korkmam dersen şok cihazını üzerinde dene, ben denedim çok güzel can acıtıyor. merak etme öldürmüyor ama onu da tavsiye etmem. AC elektrik şakaya gelmez, gevşekliği hiç sevmez ve her zaman en kısa yolu tercih eder ve buradaki kısa yol kesinlikle sen olma. elektrik toprağa akarken seni de toprak altına götürür. bir de unutma sen kuş değilsin. taklit edeyim deme. kuş gibi uçamayacağına göre, çıplak kabloya da dokunma basma.

Merhabalar

Cok tesekkur ederim
Bonus sorunun cevabı;

Diğer sorunun cevabını da şöyle vermek isterim;
Canın daha önemsizse istersen enerjiyle halay çekebilirsin bence.

Seneler önce 17 - 18 yaşlarındayım çalıştığım firmada patronun odasında bir sigorta değişecek. Arkadaşı gelmiş muhabbet ediyorlar bir yandan da bilgisayarda bir şeyler bakıyor fısır fısır konuşuyorlar. Neyse beni çağırdı "şu sigortayı değiştirebilirmisin? Elektriği kesmeyeceksin ama" dedi.. Yaşım pimi çekilmiş el bombası erkekliğe bok sürdürürmüyüm "tabiki şimdi icabına bakarım" dedim giriştim işe onlarda başımda dikilmiş beni izliyorlar. İşin yarısında "biz şöyle biraz uzak duralım ne olur ne olmaz" dediğini duydum patronun. Kazasız belasız yapmamam gereken bir işi yaptım teşekkür bile etmedi :)

Ara ara benzer konular açıldığında bu anımı hatırlarım önce kendime sonra eski patronuma kızarım. Ben hadi çocuğum heyecan var vs. senin hiç mi kafan basmadı da bunu bana teklif edebildin ve yaptırdın diye.. Pinti kıtipiyozunda tekiydi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri