Elimde 7.2 volt 2200 mah nimh Batarya var 7.8 volt veren normal bi telefon adaptörüne benzer bir adaptörle şarj edebilirmiyim?

Elimde 7.2 volt 2200 mah nimh Batarya var 7.8 volt veren normal bi telefon adaptörüne benzer bir adaptörle şarj edebilirmiyim?

Her olur diyene bakma! Tel adaptöre benzer denilen kaç amper. Foruöda çok konuşulan konulardandır yine, li-ion pilleri araştırın, nasıl güvenli şarj edilir ve bms devresini araştırın.

şarz edebilsen bile doyum voltajının altında kalacağı için verim alamazsın

Telefon şarjı diyor ben cep telefonu şarjı olarak kabul ettim bunu. Evet şarj edebilir dedim. 7.8 volt diyor. Pimi çekilmiş el bombası nedir kardeşim ya :)
Hadi amper yüksek diyelim. Ne olur en fazla Pil çabuk dolar. Hadi voltajı yüksek söyleseydi aşırı ısınmadan dolayı patlar derdim.
Voltaj değeri uygundur. Amperi ise büyük ihtimal max 2 olsun. olmazda hadi olsun diyelim.
Biz de bir şey biliyoruz ki olur dedik yani.

Haklısın kardeşim bencede şarj olur belki tam foldurmayabilir

her çeşit pil ve batarya potansiyel bir el bombasıdır. yıllar önce ericson 388 telefonum hiç bir sebep yokken cebimde ısınmaya başladı zamanında fark etmeseydim sonucu çok kötü olabilirdi. bu telefonun bataryasında nimh piller kullanılıyordu.
lityum piller ise ayrı bir başbelası.

her çeşit pil ve batarya potansiyel bir el bombasıdır. yıllar önce ericson 388 telefonum hiç bir sebep yokken cebimde ısınmaya başladı zamanında fark etmeseydim sonucu çok kötü olabilirdi. bu telefonun bataryasında nimh piller kullanılıyordu.
lityum piller ise ayrı bir başbelası.
Üretim hatası piller var doğru. Ancak her pil patlayacak diye bir kaide de yok aslında. Bütün pillerin doğasında imalat hatası yüzünden her an patlama riski vardır. Elektrolit sıvısının fazla konulması yada bir pilin raf ömrünü tamamlaması sonucu oluşan oksitlenmeden kaynaklı patlama olabilir.

Merhaba. Adaptör seçimi açısından konuşursak eğer, en doğru (ideal) olanı orijinal (kendi) adaptörü (ayni volt/ayni amper) değerindeki orijinal (çakma olmayan) şarj adaptörleriyle şarj şeklidir. Örneğin USB 5 voltluk USB 2.0 (500 mA) , USB 3.0 (900 mA) masaüstü PC portlarında kamera, cep telefonu, android, vb. alternatif olarak daha uzun sürelerle 5 voltla yine güvenle şarj edilebiliyor, ama şarj voltajı bu alternatif şarj şekillerinde hep 5 volt DC olarak sabit kalıyor, amperi daha az verip şarj süresini bilerek biz biraz uzatmış oluyoruz.

Liyum pillerin şarj işlemi (!) telefon veya laptop dışında kesinlikle güvenle yapılamaz, BMS'li lityum pilerin tekli veya BMS'li (seri bağlıyken) o sayıdaki seri pil için hazırlanmış özel devre kartlarıyla güvenle şarj edilebilirler. Orijinal bataryalar sadece ve sadece güvenli olarak kendi telefonunun veya laptobun içinde şarj edilebilirler, sn. by lent'in de özellikle belirttiği gibi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri