Elektronik Sayaç Seçimi

Merhaba arkadaşlar;
bir binanın elektrik projesini çizerken kullanılacak sayacın neye göre karar verildiği hakkında bilgi verebilir misiniz? talep gücü yaklaşık 20kW olan bir yapı için kaç amperlik sayaç seçmem gerekiyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tam güçte 20kw için yapı yaklaşık faz başı 40A çeker,

Normal Dijital Trifaze Elektrik Sayacı kullanmak gerekiyor.

Son düzenleme:
Evet marka modele göre değişiyor, en fazla 60A ya da 99A geçer üzerinden. Daha yükseği sayaç yanar.

faz başı 100A üzeri, AG akım trafolu Dijital X5 kombi elektrik sayacı kullanman gerek.

Sayaçlar o bağımsız bölümün ÇEKTİĞİ Ampere göre seçilir. Şuan edaşlar genel olarak aşağıdakileri istiyor.

Monofaze sayaç (Sadece asansör ve merdiven için, evlerde yasak artık.)
Trifaze Sayaç
X5 kombi sayaç

bilgiler için teşekkür ederim. konuyla alakalı inceleyebileceğim dokümanı olanlarında cevaplarını bekliyorum.

Sayaç dağıtım şirketine ait olduğu için sayacı sizin seçmenize gerek yok. Tesisat kontrol yapılacağında sayacı alıp geliyor.( Benim bulunduğum bölgedeki uygulama bu şekilde).9 kW üstü aboneliklerde kombi sayaç 40 kW üstü aboneliklerde x5 kombi sayaç bağlantısı yapılır. Anlaşma gücünüz düşük ise trifaze elektronik sayaç bağlantısı yapılır. Süzme sayaç alıp harici kullanacaksanız sisteminizin çekeceği amper hesabına göre sayaç bağlantısı yapılabilir.

iç tesisat projesi çizmeye yeni başladığım için olaya tam hakim değilim. burada dağıtım şirketi olarak OEDAŞ var, muhtemelen ilk 1-2 projemi gönderdikten sonra çalışma ve onay usullerine daha hakim olurum. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri