Elektronik sarkaç ( Eğim Ölçer )

yagmur_px

Üye
Merhaba

Bir aracın eğimini ( ilerleme yönü ekseni ile dik açı yapan eksendeki )ölçmek amacıyla sensör kullanmam gerekiyor... sensör analog çıkışlı olup açı değerini verebilir. yada açı değerinden bağımsız herhangi bir yönde açı olduğunu dijital olarak verebilir..açı değerini analog olarak almak tercihim.
bu amaçla kullanılan mevcut sensörler hakkında bilgisi olan arkadaşlar veya ticari otomasyon firmaları yardımcı olursa sevinirim...

Geçen bir projede bana da lazım oldu, hazır sensör arayıp bulacak vaktim olmadığından aşağıdaki gibi bir düzenek tasarladım:

Potansiyometre uçlarına referans voltajını girip orta uçtan eğimle orantılı olarak bölünmüş voltajı alabilirsiniz. Belki faydası olur.

Selamlar

Teşekkür ederim.
aynı sistemi bende düşündüm ve üzerindede çalıştım ama.
ani darbelerde sarkacın sallanması eğimi yanlış ölçmemize neden olabilir. bu nedenle yağ dolu bir havuz içinde çalıştırmayıda düşündüm...
yinede buna yönelik yapılmış bir çalışma ve hazır cihazlar olacağını tahmin ediyorum...???

O halde Analog devices'ın ADXLxxx(analog) ve ADISxxxxx(spi) sensörlerine bakabilirsiniz

ADXL103 sanırım işinizi görür.

Tabii bir de değerlendirme devresi tasarlamanız gerekecek.

Son düzenleme:
Linki inceledim, 4-20 mA/ 0-5 V çıkış veren, 360° ölçüm yapabilen güzel bir cihaz. Marka da kaliteli, Mikrodalga doppler sensörlerini sürekli kullanıyoruz, yerinde bir tercih olur.

Teşekkür ediyorum.:)

4-20 mA/ 0-5 V çıkış için

mA ve V 'u neye göre seçiyoruz...ve ikiside PLC analog giriş modülüne direk bağlanabiliyor mu?
hangisi daha mantıklı?. bir analog girişe aynı anda farklı sensörlerden gelen Volt ve mA bağlanabiliyor mu?

4-20 mA/ 0-5 V çıkış için mA ve V 'u neye göre seçiyoruz...ve ikiside PLC analog giriş modülüne direk bağlanabiliyor mu?
hangisi daha mantıklı?. bir analog girişe aynı anda farklı sensörlerden gelen Volt ve mA bağlanabiliyor mu?
4-20mA veya 0-10 V Standart değerler oldukları için doğrudan analog girişe bağlanırlar. Sonrasında size plc'nin sensörden alarak dijitale çevirdiği bilgiyi yorumlayarak programda değerlendirmek kalıyor.
Tek analog girişe birden fazla sensör bağlandığında plc hangi sensörün hangi oranda çıkış verdiğini ayırdedemeyeceğinden, bu uygulanamaz. farklı analog girişler kullanılmak zorunda.

Teşekkür ederim...

Analog giriş modülüne yazacaktım yanlış yazmışım pardon. Bir analog giriş modülünün 5 adet girişi olsun. Bu girişlerden birine mA olarak analog çıkış veren bir sensörü bağlıyalım. analog modül üzerindeki farklı bir girişe ise V olarak baska bir sensörü bağlayabilirmiyiz? sorum buydu?

Siemens'i baz alırsak, bildiğim kadarıyla EM xxx serileri hem 0-10 V hem de 4-20 mA analog giriş kabul ediyor. Bu konuda kullanacağınız analog giriş modülünün kullanım kılavuzunu incelemeniz daha doğru olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri