Elektronik Haberleşme Mühendislerinin Çalışma Alanları

elektrik elektronik mühendisliği 2. sınıf ögrencisiyim. son sınıfta elektrik veya elektronik bölümü olarak ayrılıyoruz hangisini seçeceğim konusunda kararsızım. elektrik iş olanakları bakımından daha geniş deniliyor ve türkiyede elektronik alanında iş bulmak daha zor. aynı zamanda elektronik mühendislerine imza yetkisi verilmiyor. ben elektronik seçmeyi düşünüyordum bu imza yetkisi hangi projeler için onu da bilmiyorum ama olmazsa olmaz bişey mi. iş alanları hakkında yazılanlara baktım genelde otomasyon ve plc yazılmış, çalışma koşulları nasıl bilgi verirseniz sevinirim

abi birazda piyasaya baglı yaa adam programı bi kere yazdırıyo.... alıyo pıc'e yada plc ye ondan sonra basıp basıp satıyooo...
1000 tane elektrik muh arasından 2-3-4 tane ar-ge ci cıkıyo. .. o kadar yane...

ben elektronik haberleşme son sınıfım. mezun olanlardan duyduğum genelde plc öğrenin, otomasyon dıışında türkiyede pek iş yok gibi şeyler

ne iş yapıyonuz cidden bea? :p

söylenenlerin tersine bir örnek vereyim bir arkadaşım alman dili edebiyatı mezunu fakat şuanda endonezyada insansız hava aracının programlarını yazıyor. tai de bir süre danışmanlık yapmıştı.

maaşları diğerlerine oranla daha düşük sanırım, pek bir işe yaramıyorlar türkiyede.

imza yetkisinden bahsedenler olmuş ama imza yetkisi kullananlar yüzde kaçlık dilimi oluşturuyo onada bakmak lazım. kaldıki imza yetkisini dersleri tamamlayıp almak mümkün. bu nedenle hangi alandan keyif alınıyorsa o alana gitmekte fayda var....

sonuç olarak bizde okuyoruz işte okul bitince allah kerim :D

Ben de naçizane Elektronik ve Haberleşme (Kocaeli Ünv.) Mühendisiyim. Ama tıb okuyabilirdim. Kendime bin kere "Keşke tıb yazsaymışım" dedim okul bitince. Önceleri zor oldu bizim alanda türkiyede iş yok değil ama rakipler İTÜ/YTÜ/ODTÜ varken benim okulu kim takar. Kim alsın beni işe. Ama anladım ki hiç sevmesem de yüksek lisans oldukça faydalıyımış iş bulmada. Ayrıca bu yüksek lisansı da yurtdışında yapmalıymış.

Sonuçta tıb okumadım. Yüksek lisans yapmadım. Hatta bir ara (askerlik dönüşü) semt pazarında dayımla takı-toka sattım. Hala bazen pazara devam mı etseydim diyorum. Ama sonra çevremi izlemeye başladım. Sonuçta onca sene pazarcı olmak için okumadım. Elektrik Müh. arkadaşlarımın kolay iş bulduğunu görünce ben de elektrik işi yapayım dedim. Bu aşamadan sonra kendimi pazarlama konusunda çalıştım. Biraz da şansın yardımı ile büyük bir firmada ÜR-GR Elektrik Müh. ünvanı ile işe başladım.

Son söz olarak hayatta iyi yalan söylerseniz iyi de bir pazarlamacısınız demektir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri