Elektronik dişli oranı hakkında

sansal54

Üye
Merhabalar,

Servo sürücülerin parametrelerinden elektronik dişli oranını hesaplarken kullanılan "bir palste alınan yol" nasıl elde edilir?

Teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Elektronik dişli oranı parametreden ayarlanır.Mesela 10000 olarak ayarladığınızı farzedelim.Bu 10000 pulse de servo motor milinin 1 tur dönmesi demektir.Alınacak Yol Servo motorun 1 tur dönmesi bundan sonra servo motor miline bağlanan düzenekle alakalıdır.Gerisi PLC de dört işlem artık..

Şimdiden kolay gelsin.

Peki bir palste alınan yol nasıl hesaplanır? Bana bu lazım. Benim kullandığım sürücüde elektronik dişli oranı diye parametre var. Bunu için de bir formül sunmuşlar. O formülün içinde de "bir palste alınan yol" değeri geçiyor. Diğerleri encoder pals sayısı, vida hatve değeri, redüktör çevrim oranı. Bunları elde etmek kolay. Bir palste alınan yoldan kasıtları ne olabilir? Servo motor kataloğunda da böyle bir değer yok.

Teşekkürler.

Peki bir palste alınan yol nasıl hesaplanır? Bana bu lazım. Benim kullandığım sürücüde elektronik dişli oranı diye parametre var. Bunu için de bir formül sunmuşlar. O formülün içinde de "bir palste alınan yol" değeri geçiyor. Diğerleri encoder pals sayısı, vida hatve değeri, redüktör çevrim oranı. Bunları elde etmek kolay. Bir palste alınan yoldan kasıtları ne olabilir? Servo motor kataloğunda da böyle bir değer yok.

Teşekkürler.

Bahsettiğiniz şey acaba "1 / Adım sayısı" olabilir mi?

syn sansal54

bahsettiğiniz durum (formul) anladığım kadarıyla pozisyon kontrolüyle ilgili. Elektronik dişli oranlarıyla oynayarak harici kaynaktan (encoder veya plc) gelen pulse miktarıyla servonun dönüş turunu ayarlarsınız.Yani servo normalde 12000 pulse geldiğinde 1 tur atıyodur, siz elektronik dişli oranlarıyla oynayarak 2000 pulse de bir tur atmasını sağlarsınız.

Bahsettiğiniz bununla ilgili olabilir.

kolay gelsin.

Arkadaşlar gayet güzel açıklamış bende basit olarak anlatırsam...Sistemin aktarma sonunda (vidalı mil, kayış kasnak....) motorun tam 1 tur attığında ne kadar yol alıyorsa örneğin 10000 mm diyelim.Encoderinde 1000 puls ise 1 puls de aldığın yok 10 mm demektir.Tabi bu anlattıklarımız linneer eksen için geçerli.Eğer açılı odulo çalışıyorsan bu tip bi yol hesabı yapamazsın.

bu arada çalıştığın sistem simotion scout di mi??

Moderatör tarafında düzenlendi:
servoların bir turunu kaç palsde alabileceğini biz kendimiz ayarlayabiliyor muyuz?.. Örneğin bir turu 2000 palste alsın yda istersem bunu 5000 palsa ayarlayabilir miyim?..

Ayarlayabiliyoruz

iki adet servo motorun dönüş devirlerini hassas bir şekilde oranlamak mümkünmüdür? hassasiyet yaklaşık 1/10000 - 1/50000 arasında olacak.

Servo motorun aldığı yol attığı tur bellidir. Ama servo motor 5 metre gidince belki siz onu 30 cm olarak algılamak isteyebilirsiniz.(Bu servonun 5 metre gitmediğini söylemez) yani dış mantık (mekanik) adım değeri olduğu gibi birde İç mantık (elektronik) adım değeri vardır. (BKNZ Döngüsel artıklık denetimi)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri